در نظرسنجی جدید مجله معتبر سینمایی «سایت اند ساند» فیلم «سرگیجه» ساخته آلفرد هیچکاک بهترین فیلم تاریخ سینما نام گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، نظرسنجی بهترین فیلم تاریخ سینمای نشریه «سایت اند ساند» هر 10 سال یک بار انجام می‌شود و 50 سال بود «همشهری کین» بر صدر این فهرست قرار می‌گرفت، اما امسال «سرگیجه» آلفرد هیچکاک بالاخره موفق شد صدرنشینی را از فیلم جاوادانه اورسن ولز برباید.
 
این بار در نظرسنجی مجله معتبر بریتانیایی 846 منتقد، استاد دانشگاه و نویسنده سینمایی حضور داشتند و فیلم تریلر تعلیق‌آمیز سال 1958 هیچکاک با بازی جیمز استیوارت و کیم نوواک را به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما انتخاب کردند.
 
«همشهری کین» اورسن ولز تنها با 34 رای کمتر در رتبه دوم ایستاد. در نظرسنجی قبلی که سال 2002 انجام شد «سرگیجه» با پنج رای کمتر دوم شده بود.
 
هیچکاک «سرگیجه» را شخصی‌ترین فیلم کارنامه‌اش خوانده بود. فیلمی که یکی از مضامین موردعلاقه هیچکاک یعنی عشق به مثابه یک وسواس را بررسی می‌کرد. عشقی که زن و مرد را ویران می‌کند.
 
فیلم ماجرای اسکاتی فرگوسن (استیوارت) پلیسی است که در جریان یک تعقیب و گریز به دلیل سرگیجه نمی‌تواند ماموریتش را درست انجام دهد و درنتیجه بازنشسته می‌شود. رفیقی قدیمی از او می‌خواهد مراقب همسرش مادلن «نوواک» باشد که اخیرا رفتارش عجیب و غریب شده است. اسکاتی وارد ماجرایی پررمز و راز می‌شود.
 
شهرت «سرگیجه» در حرکت دوربینی بود که هیچکاک برای القای حس سرگیجه ابداع کرده بود: زوم و عقب کشیدن همزمان دوربین فیلمبرداری، این کار عمق صحنه را مخدوش می‌کرد و بعدا به ترفند «دالی زوم» معروف شد.
 
«سرگیجه» هم مثل «همشهری کین» (1941) در زمان اکران نقدهای نامهربانانه‌ای دریافت کرد اما با گذر زمان بر محبوبیت و ارزش آن افزوده شد.
 
غافلگیری‌ها
فهرست 10 فیلم برتر موسسه فیلم بریتانیا (ناشر «سایت اند ساند» و مسئول نظرسنجی) چند غافلگیری دارد، 10 فیلم اول فهرست بهترین‌ها تقریبا همان 10 فیلم برتر سال 2002 هستند و فقط جایشان عوش شده است، از طرفی از اکران جدیدترین فیلم این فهرست بیش از 40 سال می‌گذرد.
 
«داستان توکیو» ساخته یاسوجیرو اوزو با دو پله صعود در رتبه سوم ایستاده است در حالیکه «قاعده بازی» ژان رنوار با یک پله افت، چهارم شده است.
 
دو فیلم جدید فهرست «مردی با دوربین فیلمبرداری» ساخته ژیگا ورتوف در سال 1929 در رتبه هشتم و «مصائب ژاندارک» ساخته کارل تئودور درایر در سال 1927 در رتبه نهم هستند.
 
جدیدترین فیلم فهرست «2001: یک ادیسه فضایی» استنلی کوبریک است که محصول 1968 است و ششم شده است. بالاترین رتبه یک فیلم بریتانیایی در فهرست رتبه سی و هفتم برای «مرد سوم» کارول رید با بازی اورسن ولز است.
 
درمجموع در این نظرسنجی 2045 فیلم (برخی از فیلم‌ها با یک رای) حضور داشتند. در این نظرسنجی شرکت‌کنندکان می‌توانستند هر برداشتی از واژه «بهترین» فیلم تاریخ سینما داشته باشند؛ بهترین از نظر زیبایی‌شناسی، بهترین در تاریخ سینما یا بهترین از نظر شخصی.
 
نیک جیمز، سردبیر مجله «سایت اند ساند» گفت: «نتیجه این نظرسنجی تغییر در فرهنگ نقد فیلم را نشان می‌دهد. سینمادوستان جدید دیگر چندان در قید و بند فیلم‌هایی مثل «همشهری کین» نیستند که سعی دارند هنر برتر باشند و از سینما به عنوان سلاحی برای تاثیرگذاری بیانیه‌های خود استفاده می‌کنند، آنها بیشتر شیفته فیلم‌هایی هستند که از نظر شخصی بر آنها تاثیر می‌گذارند.»
 
او ادامه داد: «سرگیجه فیلم غایی منتقدان است چراکه این فیلم رویاگون داستان افرادی است که نمی‌دانند که هستند اما سعی می‌کنند خود و دیگری را باز سازند تا ایده‌آل سینمایی نیمه‌گمشده خود را بیابند.»
 
جدا از نظرسنجی منتقدان، نشریه از 358 کارگردان سینما نیز نظرسنجی کرده بود و آنها «داستان توکیو» اوزو را به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما انتخاب کردند. در این فهرست نیز «همشهری کین» با «2001: یک ادیسه فضایی» بطور مشترک دوم بودند. «سرگیجه» در این فهرست هفتم است.
 
کارگردان‌هایی چون مارتین اسکورسیزی، کوئنتین تارانتینو، فرانسیس فورد کوپولا، وودی آلن و مایک لی در این نظرسنجی شرکت کردند.
 
متن نظرسنجی بطور کامل در شماره سپتامبر مجله «سایت اند ساند» منتشر می‌شود.
 
نظرسنجی منتقدان و نویسندگان سینمایی
رتبه
نام فیلم
کارگردان
سال ساخت
1
سرگیجه
آلفرد هیچکاک
1958
2
همشهری کین
اورسن ولز
1941
3
داستان توکیو
یاسوجیرو اوزو
1953
4
قاعده بازی
ژان رنوار
1939
5
طلوع
اف. مورنائو
1927
6
2001: یک ادیسه فضایی
استنلی کوبریک
1968
7
جویندگان
جان فورد
1956
8
مردی با دوربین فیلمبرداری
ژیگا ورتوف
1929
9
مصائب ژاندارک
کارل تئودور درایر
1927
10
هشت و نیم
فدریکو فلینی
1963
 
نظرسنجی کارگردان‌های سینما
رتبه
نام فیلم
کارگردان
سال ساخت
1
داستان توکیو
یاسوجیرو اوزو
1953
2
2001: یک ادیسه فضایی
استنلی کوبریک
1968
2
همشهری کین
اورسن ولز
1941
4
هشت و نیم
فدریکو فلینی
1963
5
راننده تاکسی
مارتین اسکورسیزی
1980
6
اینک آخرالزمان
فرانسیس فورد کوپولا
1979
7
پدرخوانده
فرانسیس فورد کوپولا
1972
7
سرگیجه
آلفرد هیچکاک
1958
9
آینه
آندره تارکوفسکی
1974
10
دزد دوچرخه
ویتوریو دسیکا
1948
 
بی‌بی‌سی / 1 اوت / ترجمه: حسین عیدی‌زاده
57241
کد خبر 232488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 49
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • بدون نام IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  69 71
  آخه من واقعا تعجب میکنم فیلمی مثل داستان توکیو که اونقدر کسالت آوره که حتی شما تحمل 10 دقیقه این فیلمو ندارید چطور میشه سومین فیلم تاریخ سینما؟!! به نظرم منتقدین گاهی دیگه واقعا شورشو درمیارن در تقابل با عوام. شما ببینید فیلمی مثل برباد رفته که طبق آخرین نظرسنجی ها فیلمیه که 90 درصد مردم جهان از زمان تولید این فیلم اونو دیدن چطور در رده های ته جدوله یا حتی یک فیلم حماسی و بزرگ در این رده بندیها جائی نداره یا مثلا خبری از پدرخوانده ها و حتی آثار کوروساوا هم نیست. حتی آثاری از چاپلین (نابغه بی بدیل سینما) هم نیست .. واقعا این نظر سنجیها چقدر به واقعیت نزدیکه و چقدر با دل مردم جهان هماهنگی داره؟
  • بدون نام IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   80 36
   داستان توکیو کسالت آوره؟کسالت بار زندگی من و شماست که نمی تونیم با چنین شاهکاری ارتباط برقرار کنیم؟چی به سر ما اومده؟
 • بدون نام IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  31 26
  افتضاح بود! یعنی اینا چی فک کردن! اساسا سینما برای مخاطبه و اینجا هیچ جایی برای اون که سینما روی جیب اون وایساده نقشی در نظر نگرفتن.
  • بدون نام IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   43 16
   دوست عزیز سلیقه افراد متفاوته. وقتی منتقدین قراره در مورد اثر هنری نظر بدن مسائل متفاوتی رو مد نظر میدن. انقدر به نقد هنری بدبین نباشین
 • باران IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  فقط اخراجیهای 3 !!!!!!!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   22 19
   باهات موافقم.
 • کاوه رهباردار IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  31 11
  بد نیست اشاره کنیم که "کلوزآپ" عباس کیارستمی هم در کنار فیلمهای بزرگی مثل "پیرو خله" و "بعضیها داغشو دوست دارند" در رتبه 42 ام در بین این 50 فیلم بزرگ تاریخ سینماست که یه افتخار بزرگ برای این فیلمسازه. لینک کامل فهرست این 50 فیلم اینه: (البته این سایت فیلتره!!!): http://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time
  • بدون نام IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۳
   13 26
   واقعا؟!!! كلوزآپ يك فاجعست دوست عزيز.چجوري اونو با شاهكار بيلي وايلر همتراز دونستن؟!!!
 • پارسا IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  48 10
  سرگيجه بحق يكي از بهترين فيلم هاي سينماست و شليسته ي عنوان بهترين فيلم تاريخ سينما.
 • مهدی IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  35 61
  بهترین فیلم همون رهایی از شائوشنگه که توی آی ام دی بی اوله
 • بدون نام IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  92 5
  پس چرا فیلم مامان بهروز منو زد داخلش نیست
 • مجتبی US ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  50 15
  فقط پدر خوانده
 • ویتو کورلئونه EU ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  53 27
  پدر خوانده بهترین فیلم تاریخ هست
 • حامد IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  45 32
  برای هر دو گروه متاسفم که فیلمی مانند پدر خوانده رو اول انتخاب نکردن
 • رضا IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  59 19
  بهترین های تاریخ سینما از نظر من: دوست دارم نظر دیگران رو هم بدونم 1-عصرجدید - چاپلین 2- هفت سامورائی - کوروساوا 3- همشهری کین - ولز 4- روزی روزگاری آمریکا - سرجیو لئونه 5- روانی - هیچکاک 6- پدرخوانده - کاپولا 7- داستانهای عامه پسند - تارانتینو 8- بیلیاردباز- رابرت راسن 9- بربادرفته - فلمینگ 10- مردسوم - کارول رید
  • پارسا IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   18 6
   سلام رضا جان فيلم هاي خوبي رو نوشتي ولي واقعا نميدونم يك نفر چطور ميتونه اين همه فيلم رو باهم دوست داشته باشه. خيلي از جنبه هاي مختلف باهم در تناقض هستن. من بهترين آثار رو اينا ميدونم(بدون ترتيب): سرگيجه - رواني - پنجره عقبي - توت فرنگي هاي وحشي - غرامت مضاعف - يك مرد گريخت - راشامون - داستان توكيو - اوديسه البته اين رو بگم كه واقعا سخت هست انتخاب بهترين هاي تاريخ سينما اما من باز هم نظرم روي سرگيجه هست.
  • جلال IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   7 8
   پارسا جان شما هم شدیدا هیچکاک پرستیا.ولی عالیه فیلمایی که گفتی فقط شاندر لیستم بیاد توش که محشر میشه
  • رضا IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
   1 1
   سلام پارسا جان من از قدیم یک لیست از فیلم های مورد علاقه خودم که الان به حدود 130 فیلم رسیده دارم.از لیست شما هم به جز پنجره عقبی وغرامت مضاعف توی لیستم هست به ترتیب فیلم های لیست شما 21- 5- - 15- -45 -100-92- 121 توی درست کردن این لیست هم که شروعش به حدود 20 سال پیش میرسه فقط به دل خودم کار داشتم حالا شاید بعضی از فیلم های لیستم را دوباره ببینم لیستم هم عوض بشه- به هرحال ازاینکه زحمت کشیدید وپاسخ دادید خیلی متشکرم
 • hadi IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  76 12
  اخراجی های ده نمکی چرا تو لیست نیست؟
 • محمد IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  24 4
  نكته جالب اينه كه هرچي فيلم شاخص هست مربوط به قبل دهه 70 و تنها توجه به مسائل مالي و ... هست.
 • vahid IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  25 3
  پس کو شیش و بش...!!! ولی انصافا جای پاپیون خالیه
 • رخ IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  15 27
  مگه وقتی برترین فیلم های تاریخ سینما رو میخوان انتخاب کنن، حتما باید از 40 50 سال پیش باشه؟ یعنی فیلمی مثل ماتریس جز 10 فیلم برتر تاریخ سینما نیست؟ یا مثلا فیلم هایی مثل ذهن زیبا، آواتار، تایتانیک، شهر تاریک، بیل را بکش، عصر جدید، انیمه روح سرگردان، سوئینی تاد و ...، کلا جایی ندارن تو این جور لیست ها؟! حتما باید فیلم سیاه سفید و کلاسیک باشه که بشه برتر؟ واقعا که! (گرچه این فیلم های انتخاب شده خوبن ولی خوب ترین نیستن و یه جورایی مرده پرستی شده)
  • بدون نام IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   19 5
   رخ جان اينكه منتقدارو متهم كنن كه فقط فيلماي سياسفيد دوست دارند اتهاميه كه ديگه از مد افتاده. دهه ٦٠كه صبح جمعه مي خواست با منتقدا شوخي كنه اين حرفارو ميزد متاسفانه با زحمات (!)آقاي قادري و دوستان ، نقد فيلم به يك چيز عوامانه بدل شده كه دوستاني مثل شما كه فكر مي كنيد ماتريكس ويا ذهن زيبا بهترين فيلماي تاريخ سينما هستن اين طور شجاعانه(اگر نخواهيم بگوييم گستاخانه)سليقه كودكانه خود را به همه چيز تسري مي دن.براي شما دوستان سايت imdb هست و اونجا فيلماي مورد علاقتون مورد ستايش قرار مي گيرند اما در جريان نقد فيلم كه مقوله فوق العاده جذاب وپيچيده اي است نتيجه راي سايت اند ساند سنديت خارق العاده اي دارد.
  • مهدی IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   5 15
   متاسفانه نوستالژی منتقدان و کارگردانان بر جنبه‌های فنی‌شان می‌چربد. به خاطر همین هم هست که همیشه فیلم‌های دهد 60 و 70 که خودشان جوان بودند و با مشقت این فیلم‌ها را می‌دیدند در صدر لیست‌هاست. ین فیلم‌ها خوبند، اما چندین فیلم خوب در همین دهه گذشته ساخته شده که ساختارشکنی فنی و محتوایی بزرگی داشتند. مثلا فیلم «عشق سگی» فیلم کوچکی است یا همین بتمن‌های نولان که علاوه بر فروش بسیار بالا، شخصیت ابرقهرمانانه را به چالش می‌کشد، ارزش بودن در این لیست را ندارند؟
  • بدون نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
   8 7
   به نظر من تحولی که ماتریس و آواتار در سینما ایجاد کردن کمتر از فیلم هایی که توسط منتقدین انتخاب میشه نیست. در ضمن سینما برا مخاطب (عام) هست و برای مردم، و فیلمی بهترینه که نظر مردم رو بیشتر جذب کنه. این که لیست منتقدین شامل فیلمایی هست که پایه گذار یک سری اصول در سینما بودن، درست، ولی اینکه قرار باشه تا ابد به خاطر همین به عنوان برترین فیلم ها انتخاب بشن، بی انصافی در حق فیلم های جدید هست. تمام مشکل من با عنوان "بهترین فیلم تاریخ سینما" برای این نظرسنجی هست. باید عنوان بشه "بهترین فیلم تاریخ سینما از دید منتقدین و نویسندگان". بازم میگم "بهترین فیلم تاریخ سینما" فیلمیه که از دید مردم بهترین باشه. اونم نه معیاری مثل سایت imdb و بلکه شیوه ی دیگه ای از نظرسنجی میان مردم
 • بدون نام IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  17 2
  دوستان عزیز،نگاه منتقدین به یک فیلم فقط بحث داستان وجذابیت های بازی وفیلنامه نیست بلکه مسائلی مثل تدوین مثل فیلم برداری مثل طراحی لباس وصحنه وبه کارگیری تکنیک های جدیددرسینماهم ازمسائلی هستش که منتقدین به اون توجه دارن ولی ازدیدتماشاگرعامه به دوره.برای مثال همشهری کین به دلیل انقلابی که درتدوین وطراحی دکوروصحنه داشت همواره موردلطف منتقدینه درحالیکه فیلمهایی مثل تایتانیک یاکازابلانکایاپاپیون یانیش یافیلمهایی بابازی بزرگانی مثل مارلون براندو ال پاچینو رابرت ردفورد پل نیومان کرک داگلاس استیومک کویین الن دلون و...همیشه بیشتربه چشم تماشاگرعامه میاد.درواقع برای مردم عادی وغیرکارشناس فقط نوع داستان پردازی ونحوه بازی وحتی چهره بازیگران ودیالوگ هاشونه که به چشم میاد
  • محمدباقر A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
   0 0
   این نظر سنجی ارزشی نداره اگه قرار به تکنیک فیلم برداری باشه پس جیمز کامرون رفته آبیاری؟ جیمز کامرون از بهترین تکنیک ها استفاده میکنه مثل آواتار. اگه به تکنیک باشه پس این فیلمها باید جلو آواتار لنگ بندازن. تازه من تو هر سایتی رفتم نوشته بود منتقدین فیلم و سینما تایتانیک را جزو برترین فیلم تاریخ سینما قرار دادند و این فیلم رو ستایش کردند. پس تایتانیک تو این لیست کو؟
 • بدون نام IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  14 11
  نادر و سیمین رفتن گل بچینن؟
  • بدون نام IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
   18 12
   جدايي؟ بهترين هاي تاريخ سينما؟ شوخي ميكني؟
 • رضا کیا IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  1 6
  از بین «بارتون فینک» و «یک مرد جدی» باید حداقل یکی رو می ذاشتن تو این فهرست.
 • بدون نام IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  3 5
  البته فیلم هایی که من دیدم محدوده ولی محبوب ترینشون مظنونین همیشگی و بهترینشون پدرخوانده هستش!
 • علی IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  7 7
  با این همه همشهری کین یه چیز دیگه است.
 • امین IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  4 21
  اول و آخر فیلم یعنی رستگاری در شائوشنک. فقط و فقط
 • فرهاد IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  7 10
  ۱. ده فرمان کیشلوفسکی ۲. روزی روزگاری غرب لءونه ۳. با او حرف بزن ۴. زیرزمین ۵. داستان عامه پسند ۶. پدرخوانده ۷. روزی روزگاری آمریکا ۸. بیست و یک گرم ۹.لولیتا ۱۰. داگ ویل
  • پارسا IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
   1 1
   10 فرمان و سه گانه ی قرمز ابی سفید کیشلوفسکی به حق بهترین فیلم های تاریخ هستند.حالا اصلا بگویید این نظرها شخصی است.مفهومی که در فیلم های کیشلوفسکی نهفته است انقدر با ارزش است که با رای 4-5 تا سایت مغرض انکار شدنی نیست.
  • رضا IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
   0 0
   ردیف های 5و6و7و8و10 توی لیست 130 تائی بهترین فیلم های عمر من هم هست هرچند اون پنج تای دیگر روهم دوست دارم به شرطی که لولیتا ی کوبریک باشه
 • بدون نام IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
  1 11
  dead poet society از دید من البته
 • حامد DE ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۳
  15 1
  دلیل این که این انتخاب ها برای ما عجیبه،ناشی از این نیست که اونها میخوان خودشون رو متفاوت نشون بدن،نه،به نظرم موضوع یه چیزه دیگه است،ببینید شما تا به حال چند فیلم دیده اید،شاید نهایتا 500 فیلم،اما منتقدان روزی 2-3 فیلم میبینند یعنی سالی هزار تا و بعد از 10 سال میشود ده هزار تا به خاطر این کاملا طبیعی است که روی فیلمهایی که فقط یک بار تکرار میشوند علاقه نشان دهند،برای مثال خیلی از دوستان رهایی از شاوشنک رو بهترین فیلم میدونن،دلیلش اینه که پاپیون رو ندیدن تا بدونن این دو فیلم با هم زیاد فرقی ندارن یا اونایکه شجاع دل رو دوست دارن احتمالا اسپارتاکوس رو ندیدن،منظورم اینه که ما فیلمهایی محدودی دیدم اما اونها هزار تا تایتانیک و ده هزار تا شاوشنک دیدن به همین خاطره که فیلمهای خاص تر نظرشون رو جلب می
  • مصطفی EU ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۹
   5 0
   پس یعنی شما نظر من رو تایید میکنی که خیلی از اینها به خاطر اینکه اولین بودن یعنی مبدع یک سری تکنیک توی سینما بودن شدن بهترین فیلم حالا فارق از اینکه چقدر فیلم های امروزی بخوان جذاب باشند
 • محمد IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۳
  10 33
  تایتانیک بهترین فیلم تاریخ سینماست
 • بدون نام IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
  7 0
  ظاهرا خبری از بونوئل بزرگ نیست!! آخه مگه میشه "جذابیت پنهان بورژوازی" رو فراموش کرد؟ "ملک الموت" و "فراموش شدگان" و "میل مبهم هوس" رو چطور؟ بازم جای شکرش هست که "جذابیت پنهان بورژوازی" تو تاپ تن وودی آلن بود و گرنه دق می کردم!
 • بدون نام IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
  10 2
  فقط تاركوفسكي
 • بدون نام IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
  4 0
  اینها نظر منتقدها و کارگردانای سینماست برای مردم عام که imdb گذاشته. نباید ایراد بگیریم چرا این فیلم نشود یا ... من خودم یک ادیسه فضایی 2001 استنلی کوبریک رو خیلی دوست دارم. شاهکار سینماست
 • عرفان IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  6 6
  به نظر من فيلم هاي اديسه فضايي و پدر خوانده و هفت سامورايي و همشهري كين و بربادرفته و انك اخرالزمان و پاپيون و خوب بد زشت و ديوانه از قفس پريد بهترين فيلم هاي تاريخ هستند نه فيلم هاي كسل كننده مثل داستان توكيو يا سرگيجه .
  • مثی A1 ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
   0 0
   دوست عزیز چه فیلم های زیبایی رو انتخاب کردین.مخصوصا "پرواز بر آشیانه فاخته" که خیلی به من و درونم نزدیکه.ولی آخه سرگیجه کسل کنندس ؟؟؟ یادم نمیاد وقتی این فیلمو میدیدم حتی لحظه ای منتظر صحنه و سکانس بعدی نباشم
 • بی نام A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
  4 1
  افسانه 1900 جوزپه تورناتوره.روزی روزگاری در آمریکا سرجیو لئونه. در بار انداز با بازی مارلون براندو
 • بی نام IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  7 6
  ١-روزي روزگاري در آمريكا ٢-روزي روزگاري در آمريكا ٣-روزي روزگاري در آمريكا ٤-روزي روزگاري در آمريكا ٥-روزي روزگاري در آمريكا ٦-روزي روزگاري در آمريكا ٧-روزي روزگاري در آمريكا ٨-روزي روزگاري در آمريكا ٩-روزي روزگاري در آمريكا ١٠-روزي روزگاري در آمريكا
 • اسى A1 ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۸
  12 2
  متاسفم براتون ک فيلم پاپيون رو يادتون رفته
 • حمید IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
  0 0
  انصافا" انتخاب بهترین فیلم از بین این همه شاهکار سینمایی کار سختیه ولی به شخصه اعتقاد دارم علاوه بر سرگیجه که بسیار دوستش دارم و بسیاری فیلم دیگر که در نقدهای دوستان از آنها به حق اسم برده شد، فیلمهای دیگری نیز قابل تاملند مثل : جاده فلینی، گربه روی شیروانی داغ، شرق بهشت، صبحانه در تیفانی، حدس بزن چه کسی برای شام می آید، داستان کوتاهی دز باره عشق و سه گانه کیسلوفسکی و ...