ایرج طهماسب معتقد است که فیلم »کلاه قرمزی و بچه ننه» می‌تواند نشان دهد چهره خشنی که در حال حاضر از ما در دنیا توصیف می‌کنند وجود ندارد و ما مردم بسیار شاداب، پر نشاط و علاقه‌مند به کانون خانواده و مناسبات سالم هستیم.

بهناز شیربانی: حدود 20 سال از عمر شخصیت عروسکی «کلاه قرمزی» می‌گذرد، اما در این سال‌ها به واسطه خلاقیت ایرج طهماسب و حمید جبلی این عروسک هیچ وقت مردم را حسته و دلزده نکرده و همچنان دوست داشتنی است. استقبال مردم از فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» و فروش میلیاردی آن هم نشان دهنده همین مساله است.

در آستانه معرفی فیلم‌های ایرانی به آکادمی اسکار عوامل فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» خواستار بررسی این فیلم در هیئت انتخاب فیلم‌های ایرانی برای معرفی به اسکار هستند.
به همین بهانه با  ایرج طهماسب کارگردان فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» و حمید مدرسی تهیه کننده این فیلم گپ و گفتی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:


 آقای مدرسی شما اعلام کرده‌اید که هیات انتخاب معرفی فیلم ایرانی به اسکار به فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» هم به عنوان یک گزینه فکر کنند. طبعا یکی از اولویت‌های معرفی یک فیلم به اسکار جوایز و پخش بین المللی آن است. با توجه به این شرایط میزان شانس حضور فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» را برای معرفی به اسکار چطور می‌بینید؟
مدرسی: عملا در این دوره برای معرفی فیلم به اسکار با تعداد محدودی فیلم مواجه‌ایم. از سوی دیگر تا کنون کسب جوایز بین المللی برای بسیاری از فیلم‌ها اتفاق نیفتاده است. فیلم اصغر فرهادی سال گذشته جایزه جشنواره فیلم برلین را کسب کرد و بعد به فروش خوبی در ایران دست یافت. این فیلم قطعا بهترین گزینه برای معرفی به آکادمی اسکار بود و اگر روال انتخاب فیلم‌ها برای معرفی به اسکار طی سالیان گذشته، مثل پارسالانجام می‌شد، ممکن بود زود‌تر از این‌ها به جوایز اسکار برسیم. در مورد پخش بین المللی فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه»هم باید بگویم که در حال حاضر ما پیشنهادهای مختلفی برای پخش جهانی این فیلم داریم.


جدا از بحث حضور فیلم برای معرفی به اسکار ما در حال زیر نویس کردن این فیلم برای اکران خارج از ایران هستیم و بحث اسکار این سوال را در ذهن ما مطرح کردکه چرا «کلاه قرمزی و بچه ننه» شانس حضور در اسکار را نداشته باشد؟


متاسفانه بسیاری این فیلم عروسکی را به قول معروف یک فیلم دم دستی تلقی می‌کنند، درصورتی که «کلاه قرمزی و بچه ننه» فیلمی است که گره‌های بزرگی را در سینمای ایران باز کرده است. از کجا می‌دانیم که این فیلم در سطح بین المللی نتواند اتفاق‌های خوشایندی را برای سینمای ایران رقم بزند؟ هر چند که سایر فیلم‌هایی که در هیئت انتخاب معرفی فیلم ایرانی به اسکار بررسی می‌شوند در جای خودشان محترم هستند، اما ما می‌خواهیم تلنگری به مدیران و هیئت انتخاب بزنیم که فیلمی را بررسی کنند که می‌تواند حضور بین المللی موفقی داشته باشد و پتانسیل این اتفاق را دارد.


حدود سه سال روی فیلمنامه «کلاه قرمزی و بچه ننه» وقت گذاشته شد. از سویی دیگر ایرج طهماسب و حمید جبلی به زبان کودکان آشنا هستند و آن را بخوبی می‌شناسند و با موفقیتی که این فیلم طی این سال‌ها در سینمای ایران بدست آورده، چرا آن را از حضور درسطح بین المللی محروم کنیم؟ باید همه ما کمک کنیم تا این عروسک بومی دیده شود، همه این‌ها به کنار حداقل  می‌توانیم به این موضوع فکر کنیم که این عروسک ملی را بیرون از مرز‌های ایران هم معرفی کنیم.


آقای طهماسب شما چرا با معرفی این فیلم به آکادمی اسکار موافق هستید؟
طهماسب: پیشنهاد من این است که هیئت انتخاب اسکار در مورد «کلاه قرمزی و بچه ننه» کمی جدی‌تر فکر کند. واقعیت این است که هرفیلمی از هر کشوری برای معرفی به اسکار انتخاب می‌شود، باید ویژگی‌های آن کشور را نشان دهد. مردم ایران طی 20 سال با فیلم‌های «کلاه قرمزی» زندگی کردند. «کلاه قرمزی» توانسته است مردم ایران را راضی کند. بنابر این اگر ما بخواهیم وجه دیگری از سینمای ایران را به مردم نشان دهیم «کلاه قرمزی و بچه ننه» می‌تواند بیانگر ابعاد دیگری از روحیه مردم ایران باشد. ما با فیلم «جدایی نادر از سیمین» یک تصویر از خودمان به لحاظ هنری، به دنیا عرضه کردیم اما اگر «کلاه قرمزی» برای اسکار انتخاب شود، وجه سینمای کودک ما هم در دنیا مطرح خواهد شد و نشان می‌دهد که مردم ایران چقدر به تربیت فرزندانشان اهمیت می‌دهند و تا چه حد برای آن سرمایه گذاری می‌کنند.

 

جالب اینجا است که «کلاه قرمزی» یک سابقه 20 ساله دارد. در حقیقت این فیلم می‌تواند یک پیام بین المللی داشته باشد و بگوید چهره خشنی که در حال حاضر از ما در دنیا توصیف می‌کنند، وجود ندارد و ما مردم بسیار شاداب، پر نشاط و علاقه‌مند به کانون خانواده و مناسبات سالم آن هستیم. من فکر می‌کنم اگر «کلاه قرمزی» برای معرفی به اسکارانتخاب شود و مردم دنیا وجه دیگر سینمای ایران را ببینند، باعث خوشحالی ایرانیان در سراسر دنیا خواهد شد که همیشه پشتیبان این فیلم بودند و هم اینکه دنیا یک تصویر جدید را از ما و سینمای ما خواهد دید. 


 «کلاه قرمزی» بسیار تصویری قصه را بیان می‌کند. هر چند که کلام هم به کمک فیلم آمده است، اما من فکر می‌کنم با یک زیر نویس ساده، مردم دنیا هم با این فیلم ارتباط برقرار می‌کنند و وجه سینمایی بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر بنا بر نظر متخصصان این امر، فیلم به لحاظ کیفیت تصویر و صدا یکی از نمونه‌های موفق فیلم ایرانی است و نشان دهنده سطح کیفی بالای این فیلم است و فکر می‌کنم می‌تواند مخاطب بسیاری را در دنیا جذب کند.


آقای طهماسب به علاقمندی مردم به دیدن «کلاه قرمزی» طی این سال‌ها اشاره کردید. فکر می‌کنید دلیل این علاقه‌مندی در میان مردم برای دیدن این فیلم چیست؟
طهماسب:نمی‌دانم. به هر حال ما در طی این سال‌ها همه تلاشمان را برای ساخت «کلاه قرمزی» انجام دادیم. تلاش می‌کنیم قصه فیلم فارغ از سابقه عروسک‌ها قصه کاملی باشد. «کلاه قرمزی و بچه ننه» قصه بسیارکاملی دارد. تمام ابعاد این فیلم طی چهار سال بررسی شده است که این قصه به هیچ چیزی ازگذشته‌اش وصل نباشد. ما در مورد ساخت اثر سینمایی «کلاه قرمزی» ‌‌نهایت دقت را بکار می‌بریم و وقت می‌گذاریم. من دقیقا نمی‌دانم دلیل علاقه‌مندی مردم به این شخصیت چیست؟. حتما مردم نکات مثبتی را درفیلم پیدا می‌کنند. امیدوارم که ما توانسته باشیم چیزی را که مردم از ما توقع دارند، بر آورده کنیم.


اما نکته‌ای که به نظر من بسیار مهم است، این است که آمریکا یکی از کشور‌هایی است که عروسک‌های ماتک را به دنیا معرفی کرده است. در حقیقت برنامه‌ها و فیلم‌های عروسکی در آمریکا به بسیاری از کشور‌ها فروخته شده است و در بسیاری از کشور‌ها عروسک‌هایی می‌بینید که شبیه آثار «جیم هنسن» هستند. خوشبختانه ایران کشوری است که برای خودش نمایش عروسکی و فیلم عروسکی دارد و شاید در حال حاضر در بین کشور‌های اطرافمان ازجمله کشور‌های نادری هستیم که فیلم عروسکی برای کودکان می‌سازیم و مردم برای دیدن عروسک‌ها به سینما می‌آیند. من فکر می‌کنم برای غرب هم این وجه از هنر ما جالب باشد که ببینند در جایی از دنیا با دقت و حوصله طی بیست سال یک مسیر سینمای عروسکی طی شده و مردم طرفدارش باشند و بعد از این همه سال هنوز هم مردم دوستش دارند.

57247

کد خبر 244616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی NL ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  وای همین مونده نیمچه آبرویی که توی صنف سینمایی دنیا داریم با این فیلم از بین بره
  • بدون نام IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
   خیلی هم دلت بخواد.
  • مهدی LU ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
   واقعا آبروی ما با همچین فیلمهایی نمیره هیچ بلکه اطمینان دارم اسکار رو هم میگیره!
  • بدون نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
   چیه. حسودیتون می شه؟؟؟
  • دکتر فرهود IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
   8 23
   فیلم کمدی که قرار نیست بره تو اسکار. آقای طهماسب هم جو گیرشده از بس پول در آورده
  • بدون نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
   10 1
   پاسخ به حاج آقا فرهود: یه سر به فیلم های برنده اسکار بزنید. حتما فیلمهای کمدی هم توشون پیدا می کنید. از فیلمهای حال حاضر هیچ کدوم اسکار نمی برن. لااقل کلاه قرمزی به دنیا معرفی میشه.
  • بدون نام IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
   4 1
   اخه نمیشه که همه اش از بدبختی ها مون فیلم بفرستیم اسکار درسته حقیقته ولی کمی قشنگ نشان دادن ایران هم خوبه
 • بدون نام IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  ایول ایول. عروسک قشنگیه. حیفه که خارجی ها نشناسنش. هیچ کدوم از فیلم ها که اسکار رو نمی برن. حداقل با فرستادن این فیلم، عروسک داشتنی ایرانی ها رو به خارجی ها نشون می دیم. مطمئنا اگه قلاده های طلا رو بفرستید هیچ کسی نگاهش نمی کنه. ولی با نمکی که کلاه قرمزی داره تا آخر میشینن پای فیلم. این یک کار فرهنگیه. فیلمی که مخاطبان زیادی خواهد داشت بهتر از فیلمیه که برای صندلی های خالی روی پرده می ره. لج بازی کار خوبی نیست.
 • بدون نام PT ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  آقای ایرج طهماسب! کارت درسته دستت هم درد نکنه ولی جو نگیردت !!!
 • بدون نام IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  اینکه شخصیت کلاه قرمزی یه شاهکاره بی نظیره و مردم عاشقشن شکی درش نیست، ولی این فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه طبعا شانسی برای ارسال به اسکار نداره. در کل باید فیلمی به اسکار معرفی شه که تمام شخصیت پردازی و قصه در همون 2 ساعت فیلم اتفاق بیفته و بیننده خارجی بتونه ارتباط برقرار کنه، نه چیزی مثل کلاه قرمزی که 20 سال داستان و قصه پشت سره فیلم تو ذهن مخاطبای ایرانی داره
 • بدون نام IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  در مقایسه کلاه قرمزی و بچه ننه با قلاده های طلا و برخی نامزدهای دیگر معرفی به اسکار، کلاه قرمزی قطعا فیلم هنری تر، جذابتر و حتی رئال تری است که شایستگی بیشتری جهت معرفی فرهنگ ایران زمین در محافل هنری جهان رادارد. لطفا این نظر را در بخش نظرات حتما نمایش دهید
 • بدون نام IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  به نظر و سلیقه مردم احترام بذارید. مردم خیلی زیادی از کلاه قرمزی و بچه ننه استقبال کردند. حالا هم همین فیلم رو برای اسکار بفرستید. به نظر من بین این چندتا فیلم، "کلاه قرمزی" از همه بهتر نتیجه می گیره. تو کل تاریخ سینمای ایران "جدایی نادر از سیمین" تنها اسکاری ایران بوده. از همه فیلم هایی که می فرستیم نباید توقع بردن اسکار رو داشت. باید ببینیم که کدوم نتیجه بهتری رو به همراه داره. به نظر من کلاه قرمزی می تونه نشان دهنده ذوق و سلیقه ایرانی ها باشه. تو این شرایط باید به فکر نشون دادن یه چهره خوب از ایرانی ها باشیم. نه اینکه تو یه کار هنری خشممون رو به بعضی از کشورها رو نشون بدیم. کلاه قرمزی رو بفرستید و شک نکنید.
  • بدون نام IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
   مطمین باشین به فیلمی اسکار میدن که حتما چهره ی زشتی رو از ایران نشون میده مثل جدایی نادر از سیمین که دادگاه ها رو بسیار شلوغ و خیابون ها رو کثیف و نداشتن ازادی زنان رو و.....نشون میداد، میدن
  • بدون نام IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
   21 3
   بچه های آسمان چهره زشتی از ایران نشون میداد؟؟خیابان های تهران شلوغ نیست؟دادگاه ها شلوغ نیست؟نه عزیزم.بگو اسکار به فیلمی جایزه میده که واقعیت ها رو هنرمندانه و به درستی نشون میده!
  • بدون نام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
   14 2
   به نظر من هیچکدام از فیلم های امسال شانس اسکار ندارند!همین کلاه قرمزی رو بفرستید بلکه چند نفر بشناسنش تو دنیا!
 • یاشار GB ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  4 2
  حالا اگه شرکت کنه توی بخش انیمیشن میره یا چی؟!
 • بدون نام IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  3 12
  فقط شکارچی شنبه کلاه قرمزی خوبه بره ولی به شرطی که از قبل برنامه ریزی شده باشه و فیلم خوبی ساخته شده باشه نه این کلاه قرمزی
 • بدون نام IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  15 3
  ببين نكن ديگه! ما داريم مى بينيم لذت مى بريم، ايرانى هاى تو خارج هم مى بينن لذت مى برن، بهت هم خسته نباشيد مى گيم هم تبريك، انصافاًً هم هرچى بيشتر فيلمش فروش بره حقته و نوش جونه شما و حميد جبلى و بقيه دست اندركاران، ولى قصه اسكار يك چيز ديگه است! بيخودى يك جو منفى عليه خودت درست نكن!
 • فرید IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  14 15
  با این فیلمنامه ضعیف که معلوم نیست در چه رده سنی ساخته شده و شخصیت منفعل ایرج طهماسب در فیلم این معرفی جز آبروریزی برای سینمای ایران هیچ تاثیری نداره در قیاس با فیلمهای کارتونی هالیوودی با آن ترکیبهای سه بعدی شایدآقای طهماسب تحت تاثیر فروش فیلم در سینمایی که هیچ چیزی برای گفتن و سرگرمی مردم نداره قرار گرفته اند!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  9 17
  واقعا فیلم مسخره ای بود! دیروز رفتم دیدم با اقواممون. حدودا 20 نفر بودیم که نصفمون وسط فیلم بلند شدیم! فقط گول فروشش را خوردیم
 • مازیارشیخ محبوبی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  4 3
  اشتها وجهش و بلند پروازی خوب است ! واقعا خوب است اما نه به این صورت که بتوانی یک کار ساده تلویزیونی را با ابعاد پرده سینما ؛ برای حضور در یک برنامه مهم سینمایی دنیا ببینید ! من از این متعجبم ! که رویای پول سازی تا به کجا رسیده است ؛که آقای ایرج طهماسب و دوستان شان در فکر ارسال یا پیشنهاد حضور در میزگرد فیلم های ارسالی ایران برای اسکار هستند !!!! واقعا یک شوخی است با هر نگاه ساده هم ؛این فکر توهین به شعور فیلم سازی است........ اگر در دیار فرنگ این کاررا انجام می دهند ! حداقل آن ! داشتن یک فیلمنامه درست ؛ کادر بندی و نگرشی درست و درک واقعی از سلامت یک کار فنی و تحلیلی صحیح است. اگر استقبال از این دو عروسک مهربان است نه از روی اصول و تکنیک !بلکه از سر نخندیدن وشاد بودن است ؛ که از روی هر لط
 • بدون نام IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  9 12
  جوگیر، فکرکردی اوناهم مثل مابیکارن وازنبودن فیلم میان همچین بچه بازی ای رو ببینن؟
 • یلدا IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  12 5
  از بین فیلم هایی که معرفی شدن به نظر من هیچ کدوم شانس برنده شدن ندارن چون در مقایسه با جدایی نادر از سیمین هیچ مشخصه خاصی رو ندارن پس همون بهتر که کلاه قرمزی معرفی شه تا فقط جنبه فرهنگی داشته باشه
 • عرفان IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  12 11
  به نظر من کلاه قرمزی بهترین گزینه برای اسکاره.
 • محسن US ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  3 2
  بی خیال بابا
 • سروش IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  5 3
  كلاه قرمزي به نظر من بهترين گزينست
 • رسا IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  7 3
  واقعا فکر می کنید تو فیلم کلاه قرمزی ذوق و سلیقه و هنر ایرانی نهفته ست؟؟؟ از بین فیلمای مطرح شده فکر می کنم یه حبه قند بهترین گزینه باشه برای معرفی ایران و ایرانی و فرهنگ و ذوق و سلیفه ی ایرانی.
 • بدون نام IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  6 2
  با سلام ايشون درست مي فرمايند اين عروسك نشان ميدهد ما همه خوشحاليم
 • هومن DE ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
  6 8
  واقعن متاسفم برای شما و برای سینمای ایران که به همچنین روزی افتاده : )
 • فريبا IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
  6 5
  روز پنجشنبه اين فيلم را ديدم.بسيار متاسفم براي وقتي كه تلف شد.اين فيلم نه به درد بچه ها مي خورد نه بزرگترها نه فيلم كمدي است نه خانوادگي فروش سه ميلياردي اين فيلم تنها نشانه افت فاحش سطح فرهنگي و هنري در جامعه است.
 • امیر IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 3
  به نظر من یه حبه قند بهترین گزینه برای ارسال به اسکاره.