محتوای آموزشی این کتاب که بیشتر از آنکه تئوری پردازی کند، تمرین‌های عملی برای پرورش صدا و بیان افراد است برای آنها که صدای خوبی دارند و در سر سودای گوینده شدن، پیشنهاد می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، انتشارات قطره کتاب «فن بیان» با عنوان فرعی «تمرین‌های عملی» نوشته رضا شیرمرز را روانه بازار نشر کرد. این کتاب، نخستین کتابِ تألیفی به زبان فارسی، در حیطه‌ پرورش بیان است که در آن تمرینات عملی و نُت نویسی موسیقایی، محوریتِ تام دارند.

 

آنطور که ناشر گزارش داده، این کتاب در واقع از طریق نُت نویسی ساده، محدوده‌های دقیق صدایی و کشیدگی آن‌ها تعیین شده و به یاری تمرینات، تئوری‌های موجود، جنبه‌ی عملی به خود گرفته است. تمرینات مذکور، از جزء به کل، حرکت می‌کنند و ماهیتی بسط یابنده و تصاعدی دارند. نکته‌ دیگر این‌که در کتاب حاضر از تئوری‌پردازی خودداری شده، چرا که تمرینات آن، بر اساس تئوری‌های بیان صحنه‌ای ـ به شکل فردی و گروهی ـ طراحی شده‌اند و برآمده از تجربیات عملی کارگاه بیان دوسالانه‌ای هستند که مؤلف کتاب ـ رضا شیرمرز ـ برگزار کرده است.

 

هم‌چنین کتاب «فن بیان»، نوشته‌ اونجلین مچلین، با ترجمه‌ نویسنده‌ این کتاب، به نوعی پیش‌نیاز تئوریکِ ورود به دنیای این کتاب و تمرینات آن است و به همین دلیل، این دو کتابِ کاملاً مستقل، در یک مجموعه‌ هم‌شکل ـ جلد نخست، ترجمه و جلد دوم، تألیف ـ به چاپ رسیده‌اند.
 

این کتاب با مقدمه قطب الدین صادقی و در فصل های متعددی که به یک تقویم 16 هفته ای برای انجام تمرین های کتاب تقسیم شده، تنظیم و تدوین شده است.

 

در ابتدای کتاب می خوانیم: «گوش اولین وسیله یادگیری انسان از دوران نوزادی است و به این دلیل، شنیدن، ریشه درختی به نام بیان است. اصولی تر آن است که پیش از تکیه بر پرورش گفتار، بر شکل گیری صحیح و منطقی شنیدن و جنبه های شنیداری تاکید شود. تمرینات دو هفتگی این کتاب با توجه به همین نگره شکل گرفته و در هشت دوره دو هفته ای _ چهار ماه _ تنظیم شده است. ابتدا تمرینات رهاشدگی به شکل انقباض و انبساط عضلات پیشنهاد شده است. این تمرینات در سه وضعیت درازکش، نشسته و ایستاده به آرمش نسبی بدن می انجامد. این تمرینان دو هفته طول می کشد و ...»

 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب و یا هر محصول فرهنگی دیگری(در صورت موجود بودن در بازار) کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب را تلفنی سفارش بدهند.

6060

کد خبر 246189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =