یکی از مراجع تقلید از نصف شدن ارزش پول ملی و گرانی​های موجود انتقاد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، وي در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به گلایه‌های مردمی از گرانی‌های سر سام آور، تاکید کرد: ما بارها این مسئله را تذکر داده و گفته ایم و باز هم می گوییم منتهی باید گوش شنوا و اراده و تصمیم برای حل معضل پیدا شود.
وی با انتقاد از گرانی های موجود در بازار کشور بیان داشت: بسیاری از اجناس دو برابر و بعضا بیش از دو برابر شده، این مسئله مشکل و فاجعه است و یکی از عوامل مهم آن این است که ارزش پول ملی ما با وضعیت بازار ارز نصف شده است. در تمام بازارهای جهان کالایی که به عنوان نمونه با یک تومان می خریدیم به دلیل پایین آمدن ارزش پول ملی کشور باید با دو برابر قیمت بخریم چرا ارزش پول ملی ما به این آسانی نصف شود و نیمی از سرمایه های ما بر باد رود؟
وی با بیان این که ما انگشت اتهام را متوجه کسی نمی کنیم، تاکید کرد: همه باید روی این مساله فکر کنند، چراکه این مسئله چیز ساده‌ای نیست که از کنار آن ساده بگذرند؛ دولت، مجلس و فعالان و صاحبنظران اقتصادی باید همایش هایی برای ارائه راهکارهای برون رفت از این مشکل برگزار کنند و تصمیمات لازم را بگیرند.
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به گرانی فوق العاده کاغذ بیان داشت: قیمت کاغذ در مدت کوتاهی سه برابر شده و همین مسئله سبب شده که بسیاری از نشریات تعطیل شوند و چاپ کتابهای دینی نیز که خوراک معنوی است با مشکل مواجه شده است.
وی با تاکید بر این که دست اندرکاران و مسئولان برای حل این مشکل باید فکری بکنند، تاکید کرد: انتقاد باید دلسوزانه و توام با منطق باشد نه مغرضانه، ولی دردها را نباید کتمان کرد از کتمان درد درد مداوا نمی شود بلکه خطر افزایش پیدا می کند و در کنار مطرح کردن درد باید راه درمان را نیز بیان کرد.
این مرجع تقلید در پایان بیان کرد: ما این مسائل را بیان کردیم، افرادی که اهل اطلاع و صاحبنظر در مسائل اقتصادی هستند باید قلم بدست بگیرند و راه حلی مطرح کنند و جلساتی در سطح کارشناسان با سابقه تشکیل شود و گوش شنوا برای پذیرش پیشنهادها وجود داشته باشد، این مسئله مشکلی نیست که قابل حل نباشد؛ وظیفه ما گفتن است و ما بارها این مسئله را مطرح و بیان کرده‌ایم ولو اینکه بعضی خوششان نیاید.
/2929
 
کد خبر 246366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد US ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
  22 1
  اصلی ترین مشکل همان نبود "گوش شنوا" است.
 • محمد IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
  7 1
  نشان دادن پرچم کنار اسم فرستنده غلطه. چون بعضی موقعها طرف با vpn وصل میشه و از خارخ نشون داده میشه مثل خود من که کامنت بالا را گذاشتم از تهرانم تا حالا رنگ آمریکا را هم ندیدم.
 • بدون نام IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۶
  3 0
  ما مرغ نمیخوریم شما راحت باش. بی خیال گرانی