این روزها برخی شایعه ها حاکی از آن است که مایکروسافت می خواهد اسمارت فونی با نام تجاری تبلتش یعنی سرفیس تولید کرده و به بازار عرضه کند......

پیش از این بارها استدلال شده بود که بهتر است مایکروسافت با ساخت گوشی منحصر به فردی وارد بازار اسمارت فون ها شود. گفته می شود گوشی هایی که یک تولید کننده به حاملین و خریداران با قیمت 600 دلار عرضه می کند ، برای خودش تنها 300 دلار هزینه برداشته است. بازار اسمارت فون ها بازاری است که به راحتی نمی توان از آن دل کند و مایکروسافت نیز این را می داند که با فروش لایسنس سیستم عامل هرگز نمی تواند چنین در آمدی داشته باشد.
این روزها برخی شایعه ها حاکی از آن است که مایکروسافت می خواهد اسمارت فونی با نام تجاری تبلتش یعنی سرفیس تولید کرده و به بازار عرضه کند.
احتمالا اتخاذ تصمیم نهایی برای تولید این گوشی بستگی زیادی به موفقیت اسمارت فونهایی دارد که قرار است تا آخر امسال با ویندوزفون 8 راهی بازار شوند.
به هر حال هنوز نمی توان در باره صحت این حرف و حدیث ها با قطعیت نظر داد. اما اگر این شایعه ها درست باشد توجه به جوانب این تصمیم بسیار مهم است. با اینکه ما از تصمیم مایکروسافت برای تولید یک گوشی انحصاری حمایت می کنیم اما باید اذعان کرد انجام چنین کاری در این برهه زمانی چندان درست نیست. به احتمال قوی مایکروسافت می تواند اسمارت فون شاخصی را راهی بازار کند اما فعلا مهمترین چالش پیش روی این کمپانی ارتقا دادن موقعیت ویندوزفون است.
تولید سرفیس به چند دلیل بسیار عقلانی بود: بازار کامپیوتر های شخصی را، PC هایی با کیفیت های پایین و طراحی های ضعیف اشباع کرده بودند و مایکروسافت نیاز به دستگاهی داشت که بتواند قابلیت های ویندوز 8 را به طور تمام و کمال به معرض نمایش بگذارد. با نگاهی گذار به دستگاههایی که با این سیستم عامل عرضه شده و یا خواهند شد هم به راحتی می توان فهمید که هیچ کدام به اندازه سرفیس شاخص نیستند. به علاوه اگر تولید کنندگان بزرگ PC ویندوز را کنار بگذارند ، با این رقابت سربه سر مایکروسافت هرگز نگران از دست دادن بازار ویندوز نخواهد بود.
اما اسمارت فون ها کامپیوتر نیستند!
بازار اسمارت فون ها با بازار کامپیوتر های شخصی بسیار متفاوت است. با وجود وعده و وعید های فراوان مایکروسافت، اولین ویندوزفون، فاقد قابلیت های شاخص بود. سخت افزار های اولیه ای هم که با این سیستم عامل عرضه شدند چندان چنگی به دل نمی زدند. اما اندک اندک همه چیز به مسیر درست خود بازگشت. ویندوز فون 7.5 از اسلاف خود بسیار بهتر بود و نوکیا هم همزمان اسمارت فون هایی را به بازار عرضه کرد که یک سر و گردن از سایر گوشی های مبتنی بر ویندوز فون بالاتر بودند.
البته هنوز هم موقعیت ویندوزفون در حد و اندازه های مایکروسافت نیست اما به نظر می آید که در راه درستی قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد که در 12 هفته پایانی منتهی به سپتامبر 2012 ، سهم فروش ویندوز فون در 5 بازار عمده اروپا یعنی آلمان، انگلستان، فرانسه ، ایتالیا و اسپانیا تنها 5 درصد بوده که به نسبت همین دوره در سال گذشته 1.2 درصد رشد داشته است.
در وقع مقصر اصلی  پایین بودن محبوبیت ویندوز فون 8 تا حدودی خود مایکروسافت است.
لومیا 820 و 920 نوکیا، X 8 و S8   HTC گوشی های بسیار خوبی هستند و همچنان توانسته اند جایگاه خود را در بازار حفظ کنند. و هر چند که نوکیا برای بازگشتن به موقعیت سابقش هنوز دارد دست و پا می زند اما باید در نظر داشت که دوربین فوق قوی 920 هنوز هم بسیاری از خریداران را به سمت این گوشی می کشاند. بنابراین تولید کنندگان کار خودشان را خوب انجام داده اند. و اگر این گوشی ها فروش خوبی ندارند به هیچ عنوان ربطی به جذابیت، قدرتمندی و شاخصه های آنها ندارد.
به عبارت دیگر لزومی ندارد مایکروسافت در نقش یک تولید کننده وارد بازار شود تا بتواند ویندوز فونش را به همه اثبات کند. تولید کننده های گوشی خودشان به حد کافی گوشی های خوبی برای ویندوز فون تولید کرده اند.
به علاوه بازار اسمارت فونها، به هیچ عنوان قابل مقایسه با بازار PC ها نیست شاید مایکروسافت با تبلتش حرفی برای گفتن داشته باشد اما با وجود حضور تولید کنندگان قدرتمندی مثل سامسونگ ، کاراین کمپانی بسیار سخت خواهد شد. اگر مایکروسافت بخواهد کمپانی ها بزرگ تولید کننده گوشی مثل HTC را به سمتی بکشاند که مورد تمایلشان نیست، انها هم به راحتی با برداشتن ویندوز فون از روی تولیداتشان عکس العمل نشان خواهند داد.
البته موقعیت نوکیا تا حدودی متقاوت است، نوکیا هیچ جایگزینی برای ویندوز فون ندارد. به هر حال این عمل مایکروسافت سبب خواهد شد همین رشد اندکی که در علاقه حاملین و تولید کننده نسبت به ویندوز فون روی داده است به کلی نابود شود.
شاید مایکروسافت از اینکه ویندوزفونش با لومیا به دست کاربران می رسد خیلی راضی نباشد اما باید این به نکته توجه داشت که اگر لومیایی خریده می شود بیشتر به خاطر وجود ویندوز است. خیلی ها لومیا را به اسم ویندوز موبایل می شناسند. همانطور که اگر فروش اندرویید خیلی بالاست به خاطر علاقه مردم به گلکسی و Droid است.
پس درست برخلاف تبلت سرفیس، سرفیس فون نه تنها هیچ تغیری در کیفیت گوشی های موجود در بازار ایفا نخواهد کرد بلکه باعث خواهد شد تا تولید کنندگان بزرگ از سیستم عامل فعلی این کمپانی هم دوری کنند.
عدم موفقیت ویندوز فون هم برمی گردد به فقدان عواملی چون یک اپلیکیشن جذاب و معروف مثل اینستاگرام یا انگری بردز، یک اپلیکیشن کارامد قوی( همه بانک ها،فروشگاه ها بزرگ و تیم های ورزشی یک نسخه اپلیکیشن مخصوص iOS  دارند اما برای ویندوزوفن نه)، تبلیغات ضعیف، بازاریابی ضعیف، و در مورد ویندوز فون 7.5 هم نبود یک سخت افزار مناسب که بتواند شاخصه های این سیستم عامل را به خوبی برجسته سازد. بنابراین حتی با حضور یک سرفیس فون هم نباید انتظار داشته باشیم تغییری دراوضاع و احوال ویندوز فون به وجود بیاید. اگر مایکروسافت بخواهد همچنان تولید کنندگان بزرگ را در کنار ویندوز فونش حفظ کند یک راه تولید وعرضه بسیار محدود سرفیس فون است . درست مثل نکسوس گوگل ، یعنی این گوشی را فقط برای علاقمندان خاص و توسعه دهندگان به فروش برساند. اما این راه هم برای مایکروسافت خیلی عقلانی نیست، موقعیت گوگل و اندروییدش به کلی با وضعیت فعلی این کمپانی متفاوت است.
هنگامی هم که صحبت از درآمد به میان می آید، تولید سخت افزاری اختصاصی می تواند یکی از گزینه های بلند مدت مایکروسافت باشد، و اگر تولید کنندگان بزرگ، کارایی خود را از دست بدهند و هیچ نام و ارتباطی دور ویندوزفون باقی نمایند ساخت این اسمارت فون بهترین گزینه کوتاه مدت پیش روی مایکروسافت خواهد بود .به طور مشابه اگر ویندوز فون به آن چنان موفقیتی دست یابد که بتواند بازار را به سلطه خود در آورد، باز هم تولید یک گوشی اختصاصی ، راهکار بسیار خوبی است. و اگر هنوز در سال 2010 بودیم و مایکروسافت مواد اولیه ارزان قیمت و سازه های سست خود را کنار می گذاشت و اگر ویندوز فون صرفا انعکاسی از قابلیت های اندوریید نبود ، باز هم می شد امید داشت که گوشی مایکروسافت موفق شود.
اما در شرایط بد فعلی که ویندوز فون رشد کم اما مثبتی دارد، ساخت یک سرفیس فون ایده فوق العاده بدی است. در واقع این گوشی هیچ یک از مشکلات مایکروسافت را حل نکرده و مطمئنا حضور موفقیت آمیزی را نیز در بازار اسمارت فون ها تجربه نخواهد کرد.
 منبع:Arstechnica
56401
 
کد خبر 248364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • وحید A1 ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
    2
    سلام لطفا این نوشته ها رو بروز کنید الان ویندوز فون 10 هم اومده که خیلی عالیه با تشکر