۰ نفر
۲۶ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۲

ایسنا نوشت:

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که با توجه به مخالفت عربستان با حضور ایران در مذاکرات چهارجانبه در رابطه با بحران سوریه، به رییس جمهوری ایران یک مذاکره سه‌جانبه با حضور ایران، ترکیه و مصر را پیشنهاد داده است.


به گزارش خبرگزاری رویترز، مذاکرات چهارجانبه مذکور در رابطه با بحران سوریه متشکل از چهار کشور مصر، ترکیه، ایران و عربستان بوده که با مخالفت عربستان از حضور در نشست قاهره لغو شده است. عدم حضور ریاض در این نشست به گمان برخی از دیپلمات‌ها نشان از واکنش عربستان به حضور ایران است، چرا که عربستان، ایران را به عنوان رقیب اصلی خود برای نفوذ و قدرت در منطقه می‌داند.


بنا به گفته یکی از سخنگویان رییس‌جمهوری مصر، به دنبال این مسئله، محمد مرسی، رییس جمهوری مصر نشست چهار جانبه این چهار کشور را در 26 سپتامبر به دلیل حضور نیافتن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که در مجمع عمومی سازمان ملل بود، لغو کرد.


اردوغان در پاسخ به سوالات خبرنگاران پس از برگزاری نشست سازمان همکاری اقتصادی اکو در باکو و بازگشت از آن‌جا گزینه‌های مختلفی را برای کشورهای مذکور برای حل بحران سوریه پیشنهاد داد.


خبرگزاری دولتی آناتولیای ترکیه به نقل از رجب طیب اردوغان نوشت: ما یک سیستم سه طرفه را پیشنهاد می‌دهیم. این سیستم می‌تواند متشکل از ایران، مصر و ترکیه باشد. دومین سیستم می‌تواند متشکل از ترکیه، روسیه و ایران باشد و سومین سیستم می‌تواند متشکل از ترکیه، مصر و عربستان باشد.


ترکیه، مصر و عربستان به طور علنی از مخالفان سوریه حمایت می‌کنند؛ در حالی که ایران که یکی از وفادارترین هم‌پیمانان سوریه، موجب پیچیده شدن هرگونه رویکرد ارائه شده در این مذاکرات چهارجانبه مبنی بر رضایت طرفین این جنگ داخلی یعنی حکومت بشار اسد و مخالفان آن شده است.


تنش‌ها بین آنکارا و دمشق اخیرا با حملات مرزی از سوی سوریه در مرز ترکیه که موجب کشته شدن پنج تن از غیرنظامیان ترکیه شد، شدت یافته است. آنکارا نیز از آن پس مرتبا اقدامات تلافی‌جویانه صورت داده است.


آنکارا همچنین ورود تمام هواپیماهای سوریه را به حریم هوایی این کشور ممنوع کرده و بازرسی‌های گسترده‌ای را در رابطه با تمامی هواپیماهایی که وارد سوریه می‌شوند صورت داده تا از حمل اسلحه برای این دولت جلوگیری کند.


در همین حال نخست وزیر ترکیه در روز سه‌شنبه حمایت خود را از اقدامات اخصر الابراهیمی، نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل برای تضمین آتش‌بس در سوریه اعلام کرد.


اردوغان گفت: اخضر ابراهیمی یک طرح را آغاز کرده است. بیایید حداقل آتش بس را در طول عید قربان برقرار کنیم.


منابع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفتند که اخضر الابراهیمی در تلاش است تا دولت سوریه و مخالفان را برای برقراری آتش‌بس متقاعد کند و به ناظران سازمان ملل اجازه دهند که وارد این کشور شده و بر اوضاع این کشور نظارت کنند.


اخضر الابراهیمی که در ماه اوت جانشین کوفی عنان شد سعی دارد با سفر به مناطق مختلف خاورمیانه قدرتهای برتر منطقه‌ای را برای قبول این طرح متقاعد کند.


اما منابع دیپلماتیک که با طرح‌های پیشنهادی اخضر الابراهیمی آشنا هستند با شرط فاش نشدن نامشان گفتند که هیچ کدام از طرفین این جنگ داخلی حاضر نیستند این جنگ را که از آغاز آن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 30 هزار نفر شده پایان دهند.


دیپلمات‌های سازمان ملل در روز سه‌شنبه اعلام کردند که طرح اخضر الابراهیمی مشابه طرحی است که کوفی عنان سعی داشت آن را به اجرا در آورد.

49261

کد خبر 251615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =