پیکر آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران، روز گذشته بر روی دستان مردم عزادار کرمانشاه تشییع و در باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شد.

پیکر آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران، روز گذشته بر روی دستان مردم عزادار کرمانشاه تشییع و در باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شد.

آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، فرزند آیت‌الله سیدمحمدجواد نجومی که سلسله سیادتشان به امام زین‌العابدین (ع) منتسب است، آذر ماه سال 1307 متولد شدند. ایشان تحصیل علوم حوزوی را ابتدا نزد پدرشان و دیگر اساتید شهر آغاز کردند و پس تأسیس حوزه علمیه کرمانشاه در مسجد حاج شهبازخان در محضر اساتیدی چون آقا میرزا ابراهیم ‌پورمعتمد، حاج سیدمحمود معصومی‌لاری و حاج‌شیخ‌حسن حاج‌آخوند تحصیلات دینی را ادامه دادند.

ایشان در سال 1369 هجری قمری به شهر نجف‌اشرف رفته و در مدارس سیدمحمد کاظم یزدی، مدرسه مرحوم آیت‌الله آخوند خراسانی، مدرسه حاجی «مرحوم حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل» و مدرسه مرحوم آخوند به تحصیل دروس حوزوی پرداخته و به درجه اجتهاد نائل آمده‌اند.

در سال 1349 در پی اخراج ایرانیان مقیم عراق توسط ارتش بعث، آیت‌الله نجومی به کرمانشاه مراجعت و از آن پس عمر پربرکت خویش را وقف و صرف مردم کرمانشاه نموده که در این مدت از چهره‌های پرنفوذ معنوی شهر محسوب می‌شدند.

در آثار به ثبت رسیده از ایشان، می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی ایشان، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون: «رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مؤمن و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی» اشاره کرد.

مرحوم نجومی در خانواده‌ای هنرمند پرورش یافت چنانکه خودشان نگاشته بودند: «در خاندان ما هنرهای زیبا جایگاه ویژه‌ای دارد و هنرمند خوشنویس، نقاش و صحاف زیاد داشته‌ایم. مرحوم جدم، آقای میرزا اسماعیل که در ابتدای کلام ترجمه حال ایشان را آوردم، از خوشنویسان بصیر خوبی بودند که انواع خطوط را بسیار استادانه می‌نوشتند و آثار بسیار ارزشمندی در این زمینه دارند که همراه برادرش آقامیرزارضای منجم‌باشی از شاگردان میرزا محمدعلی خوشنویس کرمانشاهی بوده‌اند.»

استاد نجومی از برترین‌های هنر خوشنویسی جهان بودند و نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی و احمد نجفی به تمرین و ممارست پرداختند تا در انواع خطوط اسلامی خطاطی چیره‌دست شدند. ایشان همچنین در تذهیب و تشعیر و جلید و گل و بوته‌سازی آثار جاودانه‌ای پدید آورده‌اند. مرحوم نجومی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران در عالم هنر، مورد تقدیر قرار گرفتند. این عالم بزرگوار صبح روز 25 آبان 1388، در سن81 سالگی در شهر کرمانشاه، دارفانی را وداع گفتند.

مراسم یادبود امروز، 27 آبان ماه از ساعت 9 تا11 و بعدازظهر از ساعت 15تا 17 درمسجد جامع کرمانشاه برگزار می‌شود.

کد خبر 25205

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =