دکتر رسول جعفریان با ارسال مطلب و عکس هایی نسبت به تخریب موقعیت جغرافیایی نبرد احد هشدار داده است.

این مورخ تاریخ اسلام نوشته است:

" در ادامه تخریب میراث های به جا مانده از صدر اسلام، آثار موجود در منطقه احد آسیب جدی دیده و اکنون در تازه ترین اقدام به اسم ساختن مسجد بزرگ در آن محوطه، ترکیب کل صحنه جنگ در حال درهم ریخته شدن کامل است.

این وضعیت چنان است که با ساختن این مسجد جدید و تأسیسات دیگر در آن اطراف هیچ کس نمی تواند تصور درستی از موقعیت جغرافیایی جنگ احد داشته باشد. روشن است که این امکان وجود داشت که این منطقه به خوبی مراقبت شده و حتی با اقداماتی صورت طبیعی این نبرد تاریخی کاملا حفظ شود.

جالب است که سعودی ها در مدینه ماکت این جنگ را می سازند اما از این منطقه که به راحتی قابل طراحی برای نشان دادن آن نبرد شگفت در صدر اسلام است، نه تنها مراقبتی ندارند که آن را نابود می کنند.

این در حالی است که مع الاسف از جنگ بدر و خندق هم هیچ نشانی باقی نمانده است.

یک مسأله مهم این است که از کوه رمات، کوهی که تیراندازان سپاه اسلام بر فراز آن رفتند تا از نفوذ دشمن به عقبه مسلمانان حراست کنند، هر روز کوچکتر می شود. روزانه صدها نفر از آن بالا رفته و ساییدگی آن بیشتر و بیشتر می شود به طوری که در سالهای آینده می توان انتظار داشت که تمامی آن نابود شود.

اما نکته شگفت در باره شکافی در خود کوه احد است که رسول خدا (ص) پس از تخلف اصحابشان در مراقبت از تنگه و هجوم کفار و قتل عام مسلمانان، در حفاظت امام علی (ع) و شماری از مسلمانان به آن پناه بردند. این شکاف اکنون توسط وهابی ها ی تندرو و همان طور که در عکس پیداست با مقدار زیادی بتون پر شده تا کسی نتواند به آنجا برود.

از آن شگفت تر در کنار همین شکاف، مسجدی روی زمین است که به نام مسجد فسح شناخته می شود. این مسجد نه تنها ساخته نمی شود، بلکه دیوارهای یک متری آن مرتب ویران می شود و مردم دلسوخته می آیند و دوباره سنگها را روی هم می گذارند.

سالهاست که این مسجد به همین منوال مانده و خاطرم هست که روزگاری من آن را در حالی دیدم که چند بز هم داخل آن بود! در حالی که هنوز محراب آن وجود داشت و اکنون هم اگر در عکس دقت شود آن محراب دیده می شود.

این مسجدی است که رسول خدا (ص) در لحظه ای که به کوه عقب نشینی کرد، نماز عصر خود را در اینجا خواندند.

این بی تفاوتی در حالی است که مسلمانان صدر اول اسلام، یا همان کسانی که وهابی ها آنها را سلف صالح می خوانند، در هر کجا که رسول خدا نماز خوانده بود، مسجد ساختند."

/30362

کد خبر 252575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =