سردار سلیمانی گفت: با توجه به اعزام سالانه بیش از 10میلیون بسیجی در اردوهای راهیان نور، سازندگی، علمی و ... سخت گیرانه ترین ضوابط در خصوص سلامت افراد و ایمنی کاروان ها اجرا می شود.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، سردار سرتیپ دوم پاسدار یعقوب سلیمانی، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور در کشور  با تسلیت مجدد جان باختن 26 نفر از دانش آموزان، معلمان و بسیجیان زائر سرزمین های نور گفت: بدون شک بزرگی این فاجعه اسف بار به اندازه ای است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و لازم است با بازرسی موشکافانه و بدون اغماض بررسی های عمیق در مورد علل و عوامل آن صورت گیرد و با عبرت گیری از کاستی های محتمل از تکرار آن جلوگیری گردد.

سردار سلیمانی قضاوت های غلط و جوسازی های عجولانه رسانه های بیگانه و انتشار آن توسط برخی افراد را رد کرد و گفت: ما در انتظار بررسی های جامع دستگاه های مسئول از جمله نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هستیم و رسانه های استعماری و کسانی را که قصد بازی با احساسات مردم برای کسب محبوبیت دارند از این اقدام کودکانه بر حذر می داریم.

وی درباره بر قانونی بودن اعزام دانش آموزان به راهیان نور گفت: این اردوها به صورت کاملا داوطلبانه بوده و بر اساس یک فرایند کاملا قانونی بر اساس تفاهم نامه و ابلاغیه مشترک وزارت آموزش و پرورش و بسیج برگزار می شود و تمامی دانش آموزان با رضایت نامه والدین حضور می یابند لذا اجباری بودن آن گفتاری دروغ و بیانی بی اساس و ناجوانمردانه می باشد.

سردار سلیمانی با اشاره به اعزام سالانه بیش از 10 میلیون نفر در اردوهای راهیان نور، سازندگی، علمی، زیارتی، سیاحتی و رزمی بسیج گفت: با توجه به شرکت بالای جوانان و نوجوانان در این اردوها ضوابط بسیار سختگیرانه ای در خصوص سلامت افراد و ایمنی کاروان ها ابلاغ شده و به صورت دقیق اجرا و نظارت می شود. در خصوص اردوی راهیان نور دانش آموزی نیز دستورالعملی 29 صفحه ای با پیوست 21 صفحه ای مربوط به اقدامات ایمنی اجرا می شود.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور با اشاره به اقدامات ایمنی کاروان های دانش آموزی، در خصوص کاروان سانحه دیده گفترد: خودروی فوق به لحاظ فنی کاملا سالم و مناسب بوده و طبق ضوابط دارای دو راننده مجرب که راننده ی فوت شده تجربه 15 سال رانندگی پایه یک داشته است. و قبل از حرکت نیز علاوه بر معاینه فنی و انجام توجیهات لازم، تعهد کتبی مبنی بر رعایت نکات ایمنی از رانندگان اخذ شده که مستندات آن موجود می باشد.

وی در ادامه به حضور افسر ناظر و ایمنی اشاره کرده و گفت: معاون ایمنی سپاه بروجن مرحوم سروان رحمان جهان پناه شخصا به عنوان افسر ناظر در اتوبوس فوق حضور داشته و مدیر و معاون مدرسه نیز بر رفتار راننده نظارت لازم را اعمال می کردند که از جان باختگان حادثه هستند. ضمن آنکه در هر اتوبوس نیز علاوه بر این، یک دانش آموز به عنوان پلیس یار در نظر گرفته شده که با داشتن تلفن مسئولین کاروان هرگونه تخلف احتمالی راننده را گزارش و از آن جلوگیری کند. در این اتوبوس نیز مرحوم آذین ایرانپور عهده دار این وظیفه بوده است.

سردار سلیمانی با اشاره به همراهی سرهنگ محمد حسین پور، فرمانده سپاه شهرستان بروجن و تعدادی از پرسنل سپاه و آموزش و پرورش با کاروان مذکور گفت: ایشان به منظور نظارت و هدایت دقیق کاروان از جمله کنترل سرعت اتوبوس ها و بروز مشکلات احتمالی شخصا در صدر کاروان حضور یافته که این امر نشان دهنده نهایت اهتمام مسئولین مربوط به حفظ ایمنی و سلامت دانش آموزان است.

او درباره علت حرکت کاروان در ساعت شب گفت: همانگونه که گفته شده برای هر اتوبوس دو راننده مجرب حضور داشته و این کاروان 10 اتوبوسه، در روز حرکت خود را آغاز کرده و طبق برنامه و زمانبندی تعیین شده، سه ساعت پس از غروب بایستی به مقصد خود می رسیده است.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور کشور در خصوص بیمه دانش آموزان نیز گفت: طبق ضوابط ابلاغی تمامی دانش آموزان اعزامی به سرزمین های نور از سه مرجع بیمه می شوند که دانش آموزان این اردو نیز از سوی سازمان بسیج مستضعفین، وزارت آموزش و پرورش و شرکت حمل و نقل مربوطه بیمه شده بودند.

سردار سلیمانی با رد تعطیلی اردوهای راهیان نور گفت: سالانه بیش از یک هزار نفر در سواحل دریای شمال غرق می شوند ولی کسی شنا کردن در دریا را ممنوع نمی کند و یا در سال گذشته 26 هزار نفر از هموطنانمان در جاده های کشور جان خود را از دست دادند اما کسی مسافرت را تحریم نمی کند!

او استقبال مردم به ویژه جوانان و نوجوانان را از اردوهای راهیان نور بسیار گسترده و مشتاقانه توصیف کرد و افزود: استقبال مردم به گونه ای است که در مواقع و مقاطع مختلف، بسیج و سپاه نتوانسته است پاسخگوی حضور مردم در مناطق دفاع مقدس باشند و در بسیاری از دانشگاه ها، مساجد و ... افراد برای شرکت در اردو با شرط اولین حضور به صورت قرعه کشی انتخاب می شوند.

4747

کد خبر 253058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • من وزنم! IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
  2 1
  چراخلاف واقع !ميگه!بچه مارا زوركي بردن گفتن اخراجش مي كنيم!
 • من وزنم! IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
  2 1
  چراخلاف واقع !ميگه!بچه مارا زوركي بردن گفتن اخراجش مي كنيم!