درحالی که هفته ای هست که شایعاتی درباره تصمیم تامین اجتماعی برای افزایش سن بازنشستگی به گوش می رسد و حتی خبرهای رسمی هم دراین باره منتشر شده، اما مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چنین چیزی را رد کرده است.

امید کریمی: چند روز پیش حتی مدیرکل فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی جزییاتی افزایش سن بازنشستگی را اعلام کرد و گفت برای بیمه شده های جدید این اتفاق می افتد و نه قراردادهای پیشین.

به گفته محمد حسین زدا براساس قانون برنامه پنجم توسعه سازمان تامین اجتماعی مکلف به بازنگری در قانون قبلی تامین اجتماعی مصوب سال 54 ، شده است که یکی از این مفاده بازنگری در سن بازنشستگی است: "با توجه به اینکه از قانون قبلی حدود 37 سال می گذرد و آمیخته به مسائل اقتصادی است به همین دلیل وقت آن رسیده که قانون تامین اجتماعی بازنگری شود و و برهمین اساس تمامی 118 ماده آن مجددا بررسی می شودمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هر خبری در مورد افزایش سن بازنشستگی را رد کرد و از برنامه این سازمان برای تدوین مقرراتی در جهت آسان سازی بازنشستگی خبر داد."

اما شب گذشته، سعید مرتضوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چنین برنامه ای را رد کرد. او در حاشیه رونمایی از ده داروی جدید در سازمان تامین اجتماعی گفت: "برخی کارشناسان مطالبی را در سطح رسانه های مطرح کردند که غیرواقعی است چرا که ما اصلا دنبال افزایش سن بازنشستگی نیستیم و سازمان هیچ تغییری را در این مورد در دستور کار خود قرار نداده است، بلکه درمورد مشاغل سخت و زیان آور، حتی در جهت کاهش سن بازنشستگی، مقرراتی را در دست تدوین داریم و در دیگر مشاغل هم به دنبال تدوین مقرراتی برای آسان سازی بازنشستگی هستیم."

مرتضوی البته بازنگری در قانون تامین اجتماعی را رد نکرد: "‌این قانون متعلق به 37 سال قبل و دارای ابهامات فراوانی است از این رو ما هم اکنون ده ها هزار پرونده در دیوان عدالت اداری و هزاران پرونده در هیئت های مختلف داریم که اکثر آنها در اثر ابهام و نارسایی قانون تشکیل شده است."

این درحالی است که مدیرکل فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی چندی پیش با اعلام افزایش سن بازنشستگی در بازنگری در قانون تامین اجتماعی، این اقدام را یک ضرورت خواند: "سن بازنشستگی موجود براساس امید به زندگی در سال 56 تعیین شده است و با افزایش سن امید به زندگی نیاز است برای جلوگیری از ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی، تغییراتی در قالب افزایش سن بازنشستگی منظور شود."

 

این هم بیکار، چرا سن بازنشستگی زیاد شود؟

البته در قانون جدید تامین اجتماعی امکان بازنشستگی با 10 سابقه بیمه هم دیده شده است. مطابق قانون جدید بازنشستگی تامین اجتماعی، افرادی که کمتر از 10 سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما تا ده سال به نرخ امسال از امتیاز بازنشستگی برخوردار شوند.

اما خبر افزایش سن بازنشستگی، با واکنش های مختلفی همراه بود که چرا وقتی بحران بیکاری در ایران وجود دارد، تامین اجتماعی به جای بازنشست کردن شاغلانش و باز شدن راه برای بیکاران جوان، سن بازنشستگی را زیاد می کند.

به عنوان مثال، محمداسماعیل سعیدی، عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس دراین باره گفت: "با توجه به شرایط فعلی کشور که بیکاری یکی از معضلات آن است درست در نقطه مقابل افزایش سن بازنشستگی، کاهش آن می‌تواند اثرات مفید و مطلوبی بر جا بگذارد چرا که هم‌اکنون نیروی جوان بسیاری در کشور وجود دارد که نیاز است وارد چرخه کار شوند."

4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 254980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  7 0
  ببينيد داداش من اينها همه فيلمه مي خواهن اين حرفها بگن ذهن مردم را مشغول كنند بهد آقاي مرتضوي بيايد بگويد نه اينطور نيست ذهنيت مردم نسبت به مرتضوي خوبتر شود
 • ناشناس IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  5 0
  خیالمون کمی راحت شد.
 • بدون نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  9 0
  لطفا از آقای مرتضوی سوال بفرمایید چرا پس خبری از طرح بازنشستگی با سابفه 25 سال در کارخانه های موجود نزدیک به 3 سال است که اجرا نمی شود. با تشکر
 • مجیدنوشاد IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  8 0
  آقای درآمد سازمان.همون برنامه پنجم این را هم میگوید که سازمانتان ماده10قانون نوسازی صنایع راهم اجرا کند.زیاده جسارت است.
 • ناشناس IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  11 0
  ها بارک الله پسرخوب . لطفا بازنشستگی بیش ازموعد راکه قانون شده عملی کن لطفا ( ماده 10 نوسازی صنایع ) واون مدیرکل ناخلف رو هم بفرست بره کهریزک .
 • بدون نام IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
  1 0
  اگر سن باز نشتگی افزایش پیدا کند=با فاجعه چقدر عمر میکنیم ...
 • باقر US ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۴
  2 0
  اینده نگری یکی از مهارت های مدیریت است قانون را اگر بخواهید تغییر دهید بصورت پلکانی ممکن است عملیاتی شود و حداقل مشمول کسانی که بالای 20 یا 25 سال سابقه بیمه دارند استثنا شوند ممکن است قابل اجرا باشد در غیر اینضورت افراد در زندگی خود برنامه ریزی کرده اند و این قشر ار بیمه شده گان را ناخواسته با مشگل سلامتی حتی جانی مواجه خواهید کرد و مسول و پاسخگوی نهایی بر عهده مسولین تامین اجتماعی میباشد