۰ نفر
۱۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۳

مقامات ترکیه، شرکتهای بزرگ نفتی را که با قبرس همکاری می کنند، تهدید کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ اقتصادی لزاکو، مقامات ترکیه روز شنبه از اخراج شرکتهای خارجی که با قبرس در زمینۀ نفت و گاز همکاری می کنند، خبر دادند. احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه روز شنبه اعلام کرد:" همانطور که بارها تکرار کرده بودیم، شرکتهایی که با مقامات قبرس همکاری کنند، از پروژه های آینده ترکیه در زمینۀ انرژی حذف خواهند شد."
قبرس روز سه شنبه اعلام کرده بود که که چهار مجوز استخراج گاز به شرکتهای توتال(فرانسوی)، یک کنسرسیوم روسی-فرانسوی و همچنین به یک کنسرسیوم مشترک با حضور شرکت ایتالیایی"انی" و شرکت کوگاز(کره جنوبی) اعطا کرده بود. دولت ترکیه در بیانیه ای، این شرکتها و همچنین مقامات کشورهای مورد نظر را به خروج از این پروژه ها فراخوانده بود. گفتنی است ترکیه با قبرس دارای اختلافات مرزی و ارضی است.
آنکارا به شدت با پروژه های مذکور مخالفت کرده و با غیرقانونی خواندن آنها، این پروژه ها را به رسمیت نمی شناسد. ترکیه در مقابل تهدید کرده است که در بخش های شمالی این کشور در پاسخ به این اقدام دست به عملیات استخراجی می زند. لازم به یادآوری است که آنکارا برخلاف جامعۀ بین الملل تنها بخش ترکی قبرس را(در شمال این کشور) به رسمیت می شناسد. قبرس در سال 1974 بعد از اینکه ترکیه بخش های شمالی این جزیره را متعاقب کودتای ناسیونالیست های قبرسی-یونانی در دست گرفت، به دو بخش تقسیم شد، ترکیه قصد داشت این کشور را به یونان متصل کند.

 

31263

 

کد خبر 255573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =