جشنواره داستان کوتاه فهرست با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرآنلاین، این مراسم جمعه 19 آبان در خانه اندیشمندان علوم انسانی و با حضور اهالی فرهنگ و نویسندگان برگزار شد.
 

در ابتدای مراسم سیدعلی میرمحمدی مدیر عامل شرکت هامین گستر آریا و مدیر برگزاری جشنواره داستان کوتاه فهرست، از تولد این جشنواره مستقل ادبی سخن گفت و از همکاری و همراهی اهالی فرهنگ و ادب در برگزاری این جشنواره تقدیر کرد.
 

او با سپاس از مرکز فرهنگی شهر کتاب، خانه اندیشمندان علوم انسانی و حامیان معنوی جشنواره، از نگاه فرهنگی و غیر ابزاری بانک سامان (حامی مالی جشنواره) به فضاهای فرهنگی هنری تقدیر کرد و آن را نوید بخش اتفاقات خوب دانست.

اولین سخنران این مراسم رضا امیرخانی نویسنده بود که طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: «عرصه داستان کوتاه ما اگر در یک عرصه بسته بچرخد و ما تنها خواننده داستان‌های خودمان باشیم و بخواهیم مثل همان‌ها هم بنویسیم، در این چرخه بسته باقی می‌مانیم.»

سپس از حامیان معنوی جشنواره؛ نشرهای مروارید، ‌ سبزان‌، آگه‌، بیدگل‌، گسترش، ‌ هیرمند، روزنه و نشریه فرهنگی هنری بخارا با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شد.

دومین سخنران این مراسم، محمدحسن شهسواری نویسنده و دبیر هیئت داوران جشنواره داستان کوتاه «فهرست» بود که با ارائه گزارشی آماری از این جشنواره گفت: «در این جشنواره 286 داستانک به ما رسید که برایشان قید تا 300 کلمه را قائل شدیم. در این جشنواره مثل جشنواره‌های این‌چنینی حدود 50 درصد آثار به سطح ادبیات نمی‌رسند و کارهای بسیار ضعیف‌اند و از 50 درصد دیگر 30 درصد داستانک‌های بد و متوسط‌ هستند و 15 درصد آثار متوسط و متوسط رو به بالا و پنح درصد هم آثار خوب هستند.»
 

وی افزود: «ما در ‌‌نهایت 20 اثر را انتخاب کردیم و به همراه داوران دیگر آن‌ها را بررسی کردیم. که در مرحله نهایی سه اثر برگزیده شدند و یک اثر خلاقانه نیز انتخاب شد.»

در بخش بعدی هیئت داوران جشنواره شامل امیرعلی نجومیان‌، بلقیس سلیمانی‌، محمدحسن شهسواری، ‌فرشته نوبخت و سینا دادخواه مورد تقدیر قرار گرفتند.

بلقیس سلیمانی نویسنده و از اعضای هیئت داوران جشنواره داستان کوتاه فهرست نیز طی سخنانی اظهار کرد‌: «این گونه داستان کوتاه کوتاه هنوز به جریانی محکم ادبی تبدیل نشده و برای همین طبیعی است که کارهای نویسندگان ما هنوز جاافتاده نیست و داستانک‌های خوب زیادی منتشر نشده است و اغلب کار‌ها سست و دارای تاریخ مصرف هستند که فراموش می‌شوند.»
 

او ادامه داد: «به هر حال ما راهی طولانی داریم که این گونه ادبی را به جریانی مستمر تبدیل کنیم؛ ‌ جریانی که شاید خیلی توان نداشته باشد که در جریان ادبی ما باقی بماند، چرا که اصولا نمی‌تواند تا ساحت یک متن ادبی مورد توجه باشد‌، اما معنایش هم این نیست که آن را دست کم بگیریم.»

علی دهباشی مدیرمسئول نشریه بخارا در سخنانی درباره شروع داستان‌نویسی فارسی گفت: «حدود 91 سال پیش در سال 1921 میلادی جمعی از نویسندگان ایرانی که در برلین زندگی می‌کردند، کمیته‌ای را به نام ملیون تشکیل دادند که علیه سیاست‌های روس و انگلیس مبارزه می‌کردند و در این جمع محمدعلی جما‌لزاده کوچک‌ترین و ناشناخته‌ترین آن‌ها بود. این جمع در هر چهارشنبه دور هم جمع می‌شدند و مطلبی را می‌خواندند‌. جمالزاده در یکی از چهارشنبه‌ها نخستین داستان کوتاه فارسی را خواند که بسیار مورد توجه آن جمع قرار گرفت.»

آخرین سخنران این برنامه، منصور مومنی مدیر بازاریابی و توسعه مشتریان بانک سامان بود که از نگاه فرهنگی و غیر تبلیغاتی این بانک در حمایت از رویدادهای فرهنگی سخن گفت. وی که خود از نویسندگان نیز هست، آرزو کرد روزی برسد که نویسندگان تنها از نویسندگی کسب درآمد کنند و سراغ کارهای دیگر نروند.

در بخش دیگری از این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد. سروش چیت‌ساز، شیدا غلامرضاکاشی‌ و آزاده دستمالچی به ترتیب اول تا سوم شدند و از پویا رئیسی به عنوان نویسنده داستان منتخب خلاق ‌ تقدیر شد.
 

5858
 

کد خبر 257263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =