فارس نوشت:

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس آخرین تحقیق وزارت بهداشت که بعد از 10 سال ا‌نجام شد، 26.5 درصد زنان و 20.8 درصد مردان در طول یکسال به یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند که رتبه اول بار بیماریهای زنان را دارد.
عباسعلی ناصحی افزود: آخرین بررسی شیوع شناسی بیماریهای روانی در کشور بعد از 10 سال طی سالهای 89 و 90 در سراسر کشور و در جمعیت 15 تا 64 انجام شد که نتایج نهایی آنه به تازگی جمع بندی شده است.

وی گفت: این تحقیق فقط بار کلی بیماریهای روانی را در بین مردان و زنان برآورد کرد و بار تک تک بیماریهای روان مانند روانپریشی، افسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی، اسکیزوفرنی و ... را به تفکیک نشان نمی‌دهد.

ناصحی ادامه داد: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که به طور متوسط شیوع بیماریهای روانی در جامعه ما 23.6 درصد است که این میزان در زنان 26.5 درصد و در مردان 20.8 درصد است که البته نسبت به آ‌مار 20 سال قبل رشد چندانی را نشان نمی‌دهد.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت تأکید کرد: این بررسی همچنین نشان داد که بیماریهای روانی در زنان کشور رتبه اول بار بیماریها را دارد و در مردان بعد از حوادث عمدی و غیر عمدی که عمدتاً حوادث ترافیکی است دومین بار بیماریها را از نظر مرگ و ناتوانی باعث می‌شود.

وی گفت: البته تحقیقات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در بین مردان بیماریهای قلبی نیز همردیف بیماریهای روانی در رتبه دوم بار بیماریها قرار دارد.

ناصحی افزود: به طور کلی بیماریهای روانی حدود 14 درصد کل بار بیماریهای کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 257565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  50 17
  دم اون 70-80 درصدی که با این شرایط جامعه و گرونی هنوز بیماری روانی نگرفتن گرم
 • بدون نام IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  43 1
  این امارتون هم شبیه امار تورم و..اتون هست!!من روانشناس بهتون اطمینان میدم بالای 40 تا 50 درصد مردم دچار اختلالات روانی ان و باقی هم همچین سالم سالم نیستن.تو این شرایط کی حالش خوبه؟!!!
 • بدون نام IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  24 16
  بیشتر هم خواهد شد! این امار مربوط به نمیدونم کدوم کشور پیشرفته ای هست! اینجا که دقیقا برعکسه
 • بدون نام IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  23 9
  فکر کنم 5 درصد سالم موندن فقط ...
 • علی IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  17 0
  فقط 20 تا 25 درصد مردم به روانپزشک مراجعه کردند.کی میتونه پول مشاوره اونم دقیقه ای 1000 تومن رو بده.اگه همه برن روانپزشک امار هم رقم دقیق تری رو نشون میده.
 • بدون نام IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  6 8
  شرم دارم این رو بگم، پس یه دفعه بگید ایران یه تیمارستان بزرگه دیگه...