فدراسیون دانشمندان آمریکا در پژوهشی 6 سناریو از مواجهه ایران و آمریکا را در نظر گرفته و هزینه‌های هرکدام را برآورد کرده است.

به گزارش خبرآنلاین در این گزارش با برآورد میزان هزینه های اقتصادی ناشی از اقدامات احتمالی تحریمی یا نظامی آمریکا علیه ایران نوشته است که این هزینه در کمینه ترین حالت از 64 میلیارد دلار تا بیشینه ترین سناریو که ممکن است تا 1700 میلیارد دلار خسارت به همراه داشته باشد در نوسان است.
(برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگتر روی آن‌ها کلیک کنید)
1- افزایش فشار: در این سناریو آمریکا به سمت تحریم کامل بانک مرکزی ایران و مجازات شرکت ها و دولت هایی که به بانک مرکزی معامله می کنند حرکت می‌کنند‌. هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 64 میلیارد دلار برآورده شده است.
2- محاصره دریایی ایران و بستن تنگه هرمز: در این سناریو ایران محاصره دریایی می شود و از فروش نفت آن به هر خریدار بین المللی جلوگیری می شود. هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 325 میلیارد دلار برآورد می شود.
3- بمباران ناگهانی به اهداف از پیش تعیین شده: در این سناریو حملاتی محدود و هدفمند علیه تاسیسات هسته ای و برخی مراکز نظامی ایران انجام می شود. هزینه این سناریو بر اقتصاد جهانی 713 میلیارد دلار برآورد می شود.
4- بمباران همه جانبه ایران: در این سناریو آمریکا نه تنها به دنبال نابودی تاسیسات هسته ای است بلکه توان ایران برای واکنش و حمله به منافع آمریکا در منطقه را نیز هدف می گیرد. هزینه این اقدام نظامی برای اقتصاد جهانی 1200 میلیارد دلار برآورد می شود.
5- تهاجم تمام عیار: در این سناریو اقتصاد جهانی متحمل 1700 میلیارد دلار هزینه خواهد شد.
6- تنش زدایی و رسیدن به تفاهم: اقتصاد جهانی از این مساله 60 میلیارد دلار منتفع خواهد شد.
مقایسه کلی سناریوها
ترجمه : سید صادق روحانی
27219
کد خبر 258540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  49 56
  چه خوابی دیده اند خدا میداند مائیم و نوای بی نوائی بسم اله اگر حریف مائی
  • بدون نام IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
   13 16
   اگر حریف بودن، بسم الله رو میگفتن و میومدن.این بزدلای لا ابالی رو چه کار به نبرد با ایران!
 • بدون نام IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  12 13
  این که همش یکطرفه بود. آمریکا خیلی ضعیف تر از آنی است که تصور می شود. در گذشته دلیل قدرت آمریکا عقب ماندگی سایر کشورها بود در حالیکه امروزه آمریکا همان آمریکا است ولی کشورهای ضعیف قوی شده اند. ضمن اینکه ایران باید به فکر ارتقاء خود در همه زمینه ها باشد. در هر زمینه ای کارگروه تخصصی استانی و کشوری تشکیل دهد. و موشک های قاره پیما با قدرت تخریب بالا بسازد. مرزهای زمینی را تقویت و مسدود کند. اقتصاد را پویا کند و ...
 • بدون نام IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
  7 8
  بسم الله برای جنگ ؟!
  • بدون نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
   10 9
   ادعای آمریکاییاست جنگ با ایران!!! کی ایران چنین ادعایی کرده؟! اما وقنی که اونا بخوان با ما وارد جنگ بشن،به نظر شما باید چه کار کرد؟باید دست روی دست گذاشت و نگاه کرد؟!ضمن این که تا حالا آمریکا جرات چنین حماقتی رو نداشته , ایشالا از این به یعد هم نخواهد داشت.
 • بدون نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
  18 12
  به فرموده حضرت امام خميني (ره) : ما فرزند عاشورائيم .........
 • نبی IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
  16 12
  این افکار دانشمندان نیست بلکه وحی شیطانه
 • بدون نام IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
  0 1
  اثری از پاسخ ایران در احتمالات نمی بینم!1 معلوم نیست این هزینه ها رو فقط ناشی از حمله ی یکجانبه ولشکرکشی به ایران میدونن یا پاسخ به حمله ی ایران رو هم در نظر گرفتن
 • بدون نام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  1 1
  اوباما به دنبال ايجاد رعب براي ايرانيان است تا به منافع مورد نظرش برسدبنابراين تا حد امكان از حمله نظامي پيشگيري خواهد كردچرا كه شروع جنگ با اوست ولي بيرون رفتن از جنگ كار صدتاي اوباما نيست بلافاصله پس از شروع جنگ تمام ايرانيان يك روح واحد خواهند شد اختلافات را كنار خواهند گذاشت و روزگار آمريكا را سياه خواهند كرد.آنوقت هزينه ها ي آمريكا به مراتب بيش ازاين خواهدشد.