ایسنا نوشت:

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور در دانشکده علوم پایه دانشگاه شهید رجایی در پاسخ جلسه ای پرسش و پاسخ با دانشجویان درباره درخواست رییس جمهور برای دیدار از زندان اوین گفت: بسیاری از مسوولان، نمایندگان مجلس و هیات‌های خارجی از زندان اوین بازدید کرده‌اند، اما این حق وجود ندارد که کسی بگوید من حق دارم که فردا به زندان بروم. اگر کسی دغدغه دارد می‌تواند به زندان‌های اطراف تهران برود که 20 تا 30 هزار زندانی در آن‌جا هستند و زندانیان ما در وضعیت بدی قرار دارند.

رییس سازمان کل کشور گفت: قوه قضاییه مخالف بازدید رییس‌جمهور از زندان اوین نیست، پیوسته بازدیدهایی از زندان اوین انجام می‌شود چیزی پنهانی در زندان اوین وجود ندارد.

پورمحمدی درباره احتمال کاندیداتوری اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان نیز گفت: وی نیز مانند انسان‌های دیگر حق فعالیت دارد. قانون بد بهتر از بی قانونی است، زیرا بی قانونی باعث هرج و مرج می‌شود، باید تمرین کنیم تا به قانون احترام بگذاریم. بر همین اساس اگر شورای نگهبان صلاحیت وی را تایید کند باید به فعالیت وی احترام بگذاریم.

او درباره افزایش قیمت ارز در کشور گفت: برای هر جامعه‌ای مانند ما جامعه ما اقتصاد مساله اساسی است و محورترین مساله معرفی می‌شود. در تفکر دینی ما نیز اقتصاد از جایگاه والایی برخوردار است دستورات دینی ما مملو از توجه بر معیشت بر اقتصاد است. 

وی ادامه داد: داستان ارز جلوه و نمادی از چهره اقتصاد ماست، نبض اقتصاد در بازار ارز می‌تپد، ما هنوز اقتصاد متکی بر نفت و درآمدهای آن داریم. اگر نفت بفروشیم در این صورت می‌توانیم چرخه اقتصاد را بچرخانیم. از برنامه سوم تا برنامه پنجم پیوسته کاهش سالانه اتکای اقتصاد به نفت مورد تاکید واقع شده است، اما متاسفانه نه تنها این اتکا کاهش نیافته بلکه در بخش‌هایی افزایش یافته است.

پورمحمدی با اشاره به تحریم‌های اعمالی علیه ایران اضافه کرد: بر همین اساس به دلیل اعمال تحریم‌ها ایران دیگر قدرت جابه‌جایی درآمدها را ندارد و بدین شکل درآمدهای ارزی نفتی با اختلالات و مشکلاتی روبرو است و تمام شبکه‌های خدمت‌دهی به دلیل تحریم دچار مشکل است عملا ما با کمبود و نوسان در تبادل ارزی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در این مسیر چند راه وجود دارد، اول این‌که تلاش شود تحریم‌ها شکسته شود و یا تدابیری اتخاذ شود تا بتوان از این تحریم‌ها عبور کرد. اگر تدابیر‌مان کفایت نکند در صورتی با مشکلاتی در بازار ارز مواجه هستیم با توجه به این‌که تحریم‌ها سال گذشته علیه ایران اعمال شد می‌بایست از همان زمان تدابیر لازم اتخاذ می‌شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: در 5 ماه اول سال ارز ما با نرخ مرجع توزیع شد، در حالی که ارز در بازار گران بود بدین شکل قدرت عملیاتی به عده‌ای داده شد و نقدینگی در جامعه بالا رفت و بسیاری به سمت طلا و ارز هجوم آوردند، بر همین اساس از یک سو تحریم‌ها و از سوی دیگر کمبود تدابیر اتخاذ شده و همچنین نقدینگی بالا، هجوم به بازار ارز و طلا را افزایش داد و بدین ترتیب قیمت‌ها بالا رفت. در این میان دلالان و سوءاستفاده‌کنندگان نیز این فضا را تشدید کردند.

وی در پاسخی به سوالی درباره این‌که آیا نبض بازار ارز در فردوسی است یا پاستور؟ گفت: مقوله ارز در فردوسی جای نمی‌گیرد، در واقع فردوسی بخش حاشیه‌ای بازار ارز است، نظام مالیاتی،‌ صادرات و واردات،‌ بانک مرکزی و برخی دستگاه‌های دیگر جایگاه نرخ ارز را مشخص می‌کند و فردوسی تنها یک جایگاه کف خیابانی برای مشتریان است، بحث ارز بسیار پیچیده است اگر فرض کنیم تنها فردوسی بازار ارز است ساده‌انگاری است.

پورمحمدی در پاسخی به سوالی درباره این‌که علت افزایش قیمت ارز تحریم‌هاست و یا عملکرد دولت؟ گفت: هم عملکردها و هم تصمیم‌گیری‌ها در فضای اقتصادی کشور بخصوص ارز تاثیر می‌گذارد. اما عمدی یا سهوی بودن اقدامات را نمی‌دانم. ما تنها به عمل توجه می‌کنیم زیرا عمل نشان می‌دهد بی‌توجهی شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال پرداخت یارانه‌ها از اختلاف نرخ ارز دولتی و بازار اضافه کرد: در قانون چنین اختیاری به دولت داده نشده است، البته دولت برای پرداخت یارانه‌ها از منابع مختلفی استفاده می‌کنند اگر دولت امکان تامین یارانه‌ها را از منبع دیگری نداشته باشد ممکن است از این منبع استفاده کند، البته دیوان محاسبات، مجلس و سازمان بازرسی وجود دارند و تلاش می‌کنند که طبق قانون اقدامات انجام شود.

وی درباره پیگیری پرونده نزدیکان و اطرافیان رییس‌جمهور و عدم برخورد قاطعانه با آنان از سوی سازمان بازرسی کل کشور گفت: این مساله رسیدگی شده و در حال پیگیری است. شما شرایط را می‌دانید برخی‌ها مقاومت می‌کنند ماجراجویی‌های انجام می‌شود و اسناد بیشتری لازم است برخی تلاش می‌کنند که شرایط به تشنج بیانجامد. این مساله برای کشور بسیار خطرناک است. برخی به دنبال دعوا هستند و می‌خواهند سر مردم به یک پرونده گرم شود و کار خود را انجام دهند.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: البته اینکه عده‌ای مصونیت داشته باشند بتواند فرار کنند یا پرونده آنها مورد پیگیری قرار نگیرد، حتما برای کشور ضرر دارد.

پورمحمدی درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی اضافه کرد: این پرونده در حال رسیدگی است، یک تیم متشکل از بازپرس و ضابطین این پرونده را بررسی می‌کند تا عادلانه مورد قضاوت قرار بگیرد به گونه‌ای باشد که نه زیادروی شود و نه مورد مماشات و گذشت قرار گیرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور درباره ادعای نامه نوشته شده به رهبری درباره رییس‌جمهور کشورمان توسط وی و چندین نفر از وزرای دولت نهم گفت: مطالب منتشر شده در رسانه‌ها به عنوان نامه من به مقام معظم رهبری دروغ است. این نامه به هیچ وجه علیه رییس‌جمهور نبود، بلکه برای کمک به دولت راهکارهایی ارائه شد تا ایشان برای اصلاح کشور تذکرات لازم را بدهند.

همچنین رییس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا برخی سود حاصله از ارز را برای مخارج سنگین انتخاباتی صرف می‌کنند؟ گفت: این مطلب درست نیست. البته در پرونده‌های فساد اقتصادی پول‌هایی هزینه می‌شوند که وزارت اطلاعات، دادسراها و قوه قضاییه در این باره وارد صحنه شده، اما ما در بخش خصوصی کمتر وارد می‌شویم.

وی درباره نظارت بر عملکرد رییس‌جمهور اظهار کرد: نظارت هر جا نباشد عملکرد تضعیف می‌شود و ممکن است تصمیماتی گرفته شود که منجر به بروز مشکلاتی شود. دستگاه نظارتی تنها نیستیم بلکه مجلس هم در این عرصه وارد می‌شود.

پورمحمدی با اشاره به فضای کنونی جامعه گفت: اگر در این فضا و آشوب‌ها سازمان بازرسی کل کشور وارد شود و نظارت کند در این صورت می‌گویند این سازمان سنگ‌اندازی می‌کند و اهداف خاصی دارد. بر همین اساس باید تلاش کنیم که فضا آرام شود زیرا جامعه‌ای که در این فضا باشد حتما به بیراهه می‌رود.

پورمحمدی درباره اصلاح قانون انتخابات هم گفت: نظام انتخاباتی کشور مشکلات فراوانی دارد، این اشکالات در دوران من در وزارت کشور وجود داشت. من این اشکالات را لیست کردم و قرار بود در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد رسیدگی قرار گیرد. اما پس از مدتی روند رسیدگی متوقف شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: در گذشته 12 نفر در شورای نگهبان درباره تایید شایستگی کاندیداها تصمیم‌گیری می‌کردند، اکنون قرار است 100 رجال سیاسی و مذهبی این کار را انجام دهند. من مدافع این 100 نفر نیستم، اما در همه جای دنیا مدل‌های متفاوتی برای تایید شایستگی وجود دارد. ساماندهی نظام انتخاباتی کشور یک ضرورت برای جامعه ایرانی است.

4747 

کد خبر 261470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =