دو وزیر نفت ایران و عمان با یکدیگر دیدار خواهند کرد

این در حالی است که کارشناسان معتقدند نحوه برخورد عمان و بی میلی این کشور در جهت سرعت بخشیدن به روند مذاکرات پیش بینی نتیجه مذاکرات فردا را آسان کرده است.تاریخ نشان داده که برگزاری مذاکرات بخش انرژی در با عمانی ها هیچگاه نتایج چندان مثبتی را برای ایران در برنداشته که می توان نمود این ادعا را در مذاکره برای توسعه مشترک میدان گازی کیش و امضای توافق نامه سرمایه گذاری عمان در میدان نفتی هنگام یافت .

گفته می شود مهمترین موضوع مورد بررسی در دیدار فردای دو وزیر صادرات گاز به عمان خواهد بود که دو کشور تا کنون به دلیل توافق نکردن بر سر قیمت گاز صادراتی این امر را با تاخیر مواجه کرده اند.

فرمول پیشنهادی ایران که مورد موافقت عمانی ها قرار نگرفته است مربوط به قرارداد منعقد شده میان ایران و سوئیس بوده که براساس آن فرمول قیمت بر مبنای 50 درصد نفت‌خام و 50 درصد فرآورده‌های نفت به‌صورت pz (قیمت منطقه‌ای) است که pz باید مورد توافق طرفین باشد.

در عین حال این فرمول تا کنون مورد تاکید عمانی ها قرار نگرفته و کسایی زاده نیز در مواجه با مخالفت این کشور با فرمول پیشنهادی ایران و کناری عمانی ها از مذاکرات تاکید کرده که ایران قیمت منطقی تری را ارائه می کند تا بتواند از این طریق این کشور را باز به میز مذاکره بکشاند و هنوز معلوم نیست در مذاکرات فردا توافقی در اینصورت حاصل شود .

براساس این گزارش ، قرار است در صورت توافق دو کشور گاز میدان کیش به عمان صادرشود که البته توافق نامه سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری عمانی ها در این میدان نیز دراردیبهشت  سال 87 به امضا رسیده اما تا کنون اجرایی نشده است.

پروژه صادرات گاز میدان کیش به عمان شامل یک خط لوله 200 کیلومتری است که بخش عمده‌ای از آن زیرآب خواهد بود. این در حالیست که در دورهای بعدی مذاکرات در تابستان 1387 بر سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری در میدان گازی کیش به صورت مشترک از سوی ایران و عمان تاکید شد. به این ترتیب عمان ابراز علاقه‌مندی کرد تا علاوه بر گاز در بخش ساخت پتروشیمی و پالایشگاه و خرید بخشی از سهام برخی شرکت‌ها با ایران شریک شود، ولی در بخش گاز براساس توافق انجام شده قرار شد که ایران معادل دو میلیون تن ال.ان.جی به عمان گاز تحویل دهد که به این منظور هزینه‌های انتقال با خط لوله و فرآیند تولید ال.ان.جی به عمان پرداخت ‌شود، ولی در بخش پایین دستی، ایران در ارزش‌افزوده حاصل از ال.ان.جی و در نهایت فروش آن با طرف عمانی شریک خواهد شد.

در فاز نخست پروژه گاز معادل یک میلیارد فوت مکعب در روز به عمان منتقل می‌شود که با توسعه فازهای بعدی به سه میلیارد فوت مکعب افزایش پیدا خواهد کرد. براساس توافق‌های صورت گرفته، فاز یک این میدان در خشکی و فازهای 2 و 3 در دریا خواهد بود. زمان اجرای طرح چهار سال است و اعتبارات پیش‌بینی شده برای فازهای اول و دوم معادل 7 میلیارد دلار برآورد شد که با اجرایی شدن فاز سه به 12 میلیارد دلار می‌رسد.

از سویی دیگر ایران در توسعه میدان هنگام نیز چوب مذاکرات با عمان را خورده به گونه ای که مسوولان نفتی هر بار با تاکید بر سیاست توسعه مشترک میادین سعی داشت تا عمان را برای توسعه مشترک میدان هنگام متقاعد کند که نتیجه این مذاکرات نیز شروع تولید عمان از این میدان و عقب ماندگی ایران از تولید شد.

براساس این گزارش، میدان مشترک هنگام در سال ۱۹۷۵ با حفر یک حلقه چاه در خلیج فارس کشف و به دنبال آن در سال ۲۰۰۶ میلادی با حفر دومین چاه و انجام مطالعات مخزن مشخص شد میزان نفت درجای این میدان بیش از ۷۰۰ میلیون بشکه و گاز درجای حدود 2 تریلیون فوت مکعب است.

اما در حالی که مسئولان شرکت نفت در حال مذاکره و رایزنی با طرف عمانی برای توسعه این میدان مشترک بودند، عمانی ها از آذر ماه سال 1386 به دنبال یک اقدام یکجانبه و با مشارکت یک شرکت انگلیسی توسعه این میدان نفتی را آغاز کردند.

در این رابطه طرف عمانی با ساخت یک خط لوله ارتباطی به طول 25 کیلومتر از بخش مشترک میدان هنگام - البخاء و استفاده از تاسیسات موجود در راس الخیمه امارات تولید روزانه حدود 10 هزار بشکه نفت را این میدان آغاز کرد.

شرکت نفت فلات قاره نیز عملیات توسعه ای این میدان مشترک نفتی در خلیج فارس را آغاز کرده که تاکنون با وجود گذشت 9 ماه از شروع برداشت طرف عمانی اما پیش بینی می شود تولید نفت توسط ایران از این میدان در زمستان امسال محقق شود.

گفته می شود فردا با حضور هیات  عمانی در ایران وزاری نفتی دو کشور  بر سر مسایلی دیگر چون برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، سرمایه‌گذاری مشترک شرکت نفت عمان (OOC) و شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) برای یک واحد اوره - آمونیاک و متانول در ایران و یک واحد تولید اتیلن دی کلراید (EDC) در عمان مذاکره خواهند کرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 26200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =