رئیس جمهور سازمان میراث فرهنگی را هم‌تراز با وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی خواند.

محمود احمدي نژاد با هم‌تراز توصیف کردن اهمیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی گفت: با توجه به اهمیت و فعالیت‌های این سازمان به نظرم باید یک رییس جمهور برای این سازمان گذاشت.

رئيس جمهور هنوز يک سال از حکم سيدحسن موسوي رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نگذشته بود پست او را تغيير داد و او را به عنوان رئيس دفتر خود برگزيد. اما ظاهرا دوره يک ساله موسوي چندان کارنامه خوبي نداشته است. چرا که احمدی‌نژاد در پایان صحبت‌های خود در مراسم معارفه ملک زاده به عنوان رئيس جديد سازمان ميراث فرهنگي با اشاره به گزارش‌هایی که معاونین این سازمان در ارتباط با فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه کردند، گفت: امیدوارم در جلسات بعدی که در جمع شما حضور پیدا می‌کنم، این گزارشات رشد صعودی پیدا کرده باشد. اين جمله کوتاه حکايت از رضايت بخش نبودن عملکرد موسوي در دوران مسئوليتش است.

در ادامه  گزيده اي از سخنان محمود احمدی‌نژاد در مراسم تودیع و معارفه روسای جدید و قدیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقل از ايسنا مي آيد:

 • رییس جمهور ، قطع رابطه با گذشته را زمینه ساز بی‌هویتی و سرگردانی خواند و تصریح کرد :زمانی‌که ملت ایران به میراث گذشته خود تکیه می‌کند، دارای قدرت اثرگذارتری در صحنه بین‌المللی می‌شود.
 • آنچه که از انسان می‌ماند و در هستی جاری می‌شود، فرهنگ است و ملت ایران یک ملت فرهنگی و فرهنگ‌ساز است. وقتی تاریخ را ورق می‌زنیم، می‌بینیم که ملت ایران، ملتی است که در طول عمر چندهزار ساله خود آنچه که از خود باقی گذاشته است، ارزش‌های فرهنگی و انسانی است. چراکه روح جمعی ملت ایران مانند رودخانه عظیمی است که در طول تاریخ جاری بوده و در مسیر حرکت خود میراث عظیمی از فرهنگ، هنر، اخلاق، اندیشه و آرمان‌های انسانی را به جا گذاشته است.
 • ملت ایران همواره موحد، کمال‌خواه و عدالت‌خواه بوده است. تاریخ هر ملتی دارای فراز و نشیب‌هایی است و ملت ما نیز در طول تاریخ فراز و نشیب‌های متعددی را تجربه کرده و البته در همه نشیب‌ها ملت ایران نقشی نداشته و این نشیب‌ها در زمانی رخ داده که صحنه از حضور ملت ایران خالی شده است و در هر مقطعی که ملت ایران در صحنه حضور داشته و روح جمعی ملت ایران تعیین کننده عوامل صحنه بوده است، آنجا نقطه اوج، عزت و تولید ارزش‌های ماندگار بوده است.
 • چرا باید میراث فرهنگی را عزیز بشماریم؟ برخی تصور می‌کنند که انسان موجودی مقطعی است و همه موجودیت امر روزی است که به دنیا می‌آید و به پایان می‌رسد در همین دنیا. در حالی که این نگاه اشتباه است. ما قبل از این دنیا بوده‌ایم. خداوند خالق است و همیشه خالق بوده است و انسان جلوه‌ای از خداوند است و از عزل بوده است و بعد از این دنیا نیز خواهیم بود تا ابد، چراکه خداوند که خالق انسان است عزلی و ابدی است و جلوه خداوند که انسان است نیز عزلی و ابدی است.
 • یک مطلب جاری در هستی است و ما ادامه نسل‌های قبل هستیم. تمام رفتارها و تصمیم‌گیری‌های قبل از ما در اندیشه، هنر و موجودیت امروز ما منعکس است و اعمال ما در موجودیت فردا منعکس می‌شود. انسان و یک ملت با هویت خود زنده است و این هویت دارای دو پایه است، یک پایه آن موجودیت، استعداد و توانمندی موجود یک ملت است و پایه دیگر آن، گذشته یک ملت و در واقع میراث و فرهنگ یک ملت است. هرکسی با گذشته خود قطع رابطه کند، بی‌هویت می‌شود و سرگردانی به همراه خواهد داشت. این سرگردانی همراه با حقارت خواهد بود. زمانی‌که ملت ایران به میراث گذشته خود تکیه می‌کند، دارای قدرت اثرگذارتری در صحنه بین‌المللی می‌شود. تکیه بر میراث فرهنگی به معنای بازگشت و زندگی در گذشته نیست، بلکه به معنای باور کردن توانمندی‌ها و استعدادها است. به معنای تکیه بر عزت برآمده از مجاهدت‌های هزار ساله برای ساختن آینده است. به همان میزانی که امروز برای تبیین، ترویج‌و زایندگی فرهنگ کار می‌کنیم، به همان اندازه باید در حفظ میراث فرهنگی بکوشیم.
   
 • باید به جایی برسیم که تمام ملت‌ها زندگی آنها هنرمندانه و زیبا شود. زندگی کردن در آن فضا بسیار دلچسب خواهد بود و باعث شکوفایی استعدادهای انسانی است. گردشگری در واقع در راستای تبادل فرهنگ، انسانیت و ارزش‌های انسانی است و متاسفانه 300 الی 400 سال است که نگاه مادی و سرمایه‌داری و اقتصادی بر تمامی عرصه‌ها از جمله عرصه فرهنگ سایه افکنده و در پی آن بسیاری از ارزش‌های انسانی را لگدمال کرده است. اکنون متاسفانه می‌بینیم که به بهداشت و درمان نیز نگاه اقتصادی دارند که از ته آن قتل و آدم‌کشی در می‌آید. نگاه انسانی به عرصه‌های گوناگون از جمله اقتصاد، زندگی را زیباتر می‌کند. لازم می‌دانم از همه کسانی که در این سازمان مهم و ارزشند زحمت کشیدند، تشکر کنم. از جناب آقای مشایی، بقایی، احمدزاده، موسوی و حتی افراد قبل از آقای مشایی.
 • مهم نیست که افراد می‌آیند و می‌روند، مهم این است که برنامه اجرا شود. مثل یک تیم ورزشی که راهبرد و استراتژی دارد و باید برنده شود. بازیکنان آن ممکن است جابه‌جا شوند، ولی برنامه تیم برنده شدن است.
 • یک سفارش کوتاه به آقای ملک‌زاده دارم. اهمیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی هم‌تراز است. با توجه به اهمیت و فعالیت‌های این سازمان به نظرم باید یک رییس جمهور برای این سازمان گذاشت. قدر این مسوولیت را باید بشناسید، مسوولیت در جمهوری اسلامی و در این سازمان یک لطف الهی و کار مهمی است.
 • باید شخصیت‌های تاریخی، بزرگان این سرزمین، سنت‌ها و آیین این سرزمین و میراث ملموس آن را به ملت ایران و دیگر ملت‌ها معرفی کنیم و بشناسیم، چراکه اینها حلقه اتصال فطرت ملت‌ها به فطرت ملت ایران است.
 • اگر به جایی برسیم که صنایع دستی به زندگی مردم برگردد، این کار بزرگی است. باید از صنایع دستی پشتیبانی شود، حمایت صورت بگیرد و کار در این زمینه باید گسترش و توسعه پیدا کند. می‌توانیم به جایی برسیم که به هرجای دنیا که سفر می‌کنیم و در هر جلسه‌ای که شرکت می‌کنیم، قطعاتی از صنایع دستی ایران را مشاهده کنیم.
 • هم باید دیگران بیایند و ایران را بببیند و هم ملت ایران باید جاهای دیگر را ببیند. البته منظور از گردشگری فقط توجه به بعد خارجی آن نیست، ما آرزو داریم همه بیایند و ایران را ببیند، چراکه با سفر به ایران و دیدن واقعیت‌ها، ذهنیت آنها نسبت به ملت ایران و حتی جهان و زندگی عوض می‌شود. ملت ایران نیز باید دنیا را ببیند، چراکه ملت ایران همواره نگاهش جهانی بوده است.
 • برخی فکر می‌کنند که اگر ایرانی‌ها به خارج از کشور بروند، فرهنگ آنها خراب می‌شود، این افکار کوتاهی است، این افراد در درون خود احساس حقارت می‌کنند و می‌خواهند آن را به ملت ایران منتقل کنند؛ ملت ایران در هرجای دنیا که رفته، از خود آثار فرهنگی گذاشته است، در هرکجای ایران می‌رویم و از بزرگان ایران صحبت می‌شود، همه بحث‌ها انسانی و فرهنگی است و ایرانی‌ها نیز اکنون که در هرجای دنیا هستند، منشا خیر و انسانیت است.
 • آثار اقتصادی طبع اصل فرهنگی است و ما این رفت و آمدها را برای همگرایی هرچه بیشتر انسان‌ها می‌خواهیم و این ارتباطات، سرعت ما را به رسیدن به میعاد موردنظرمان چند برابر می‌کند.

/2727
 

کد خبر 262336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجتبی IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  5 5
  درود بر تو دکتر حرف دل صنعت بزرگ گردشگری رو گفتی اگه فقط صنعت گردشگری تو ایران احیا بشه با توجه به پتانسیل موجود به جرات میشه گفت که دیگه به نفت محتاج نبا شیم .........
 • بدون نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  3 1
  حتما هم مث احمدی نژاد باشه و بتونه سریع کل کشور رو گل و بلبل کنه
 • بهروز IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
  3 0
  تشکر دکتر جان از اینکه بفکر فرهنگ گذشته ایران هستی اما چرا درعمل همت چندانی نداری؟؟
 • زهرا IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
  0 0
  حتما آن رییس جمهورم آقای مشایی باشه !