علی اصغر حافظ

  من فقط اشک می ریزم برای آن دانش آموزی که براثر شدت جراحات به همین سادگی ازجمع ما رفت.

 جایی که کشور ما، ابداع کننده اپک گازی است و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان گاز دنیاست، بچه های معصوم و بی دفاع ما، درآتش سهل انگاری مدیریتها می سوزند، تا کجا و تا کی سهل انگاری؟ تا کی مسئولیت های این گونه اتفاقات را به مانند توپ فوتبال در زمین دیگری بیندازیم؟ هنوز صدای ناله ها و ضجه ها و دردهای کودکانی که در آتش سوزی چند سال پیش دبستانی که دچار حریق شده بود در ذهن مردم ما باقی است و مادرانی که آینده دخترکان خود را تباه شده می بینند. اینجا جا دارد علاوه بر وزیر مربوطه سایر وزرا وحتی شخص آقای رئیس جمهور پاسخگو باشند. یادمان باشد که دیه و پیگیری درمان چاره ساز نیست _به هیچ وجه چاره ساز نیست_ حتی التیام بخش هم نخواهد بود.

یکی از مهم ترین وظایف رئیس جمهور اجرای قانون اساسی است و می تواند از طریق نظارت، کسب اطلاع، بازرسی و پیگیری، اقدامات لازم را به عمل آورد و در صورت توقف یا عدم اجرای اصلی از اصول قانون اساسی به نحو مقتضی اقدام کند. هریک از وزیران مسئول اقدامات و وظایف خویش است و رئیس جمهور مسئول اقدامات وزراء است. اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یکی ازحقوق فراگیر ملت را حق تامین اجتماعی دانسته است، دولت مکلف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم حق برخورداری از بازنشستگی، پیری، بیکاری، ازکارافتادگی، بی سرپرستی، درراه ماندگی، حوادث، سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی را به صورت بیمه برای تک تک شهروندان تامین کند. این همان حقی است که ماده 22 اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز آن را بر اساس کرامت انسانی تضمین کرده است.

مطابق اصل 30 قانون اساسی: <دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.> آیا با وجود اصول قانون اساسی باز هم می توان تامین اعتبار نسبت به محیط های آموزشی را نادیده گرفت؟ آیا باز هم کودکان روستایی ما باید در ساختمانهایی که فاقد امنیت لازم هستند مشغول به تحصیل باشند که هر از گاهی در فصل سرما باید در انتظار حادثه حریق برای دانش آموزان در یکی ازمناطق محروم کشورمان باشیم؟ کوتاهی وزیرآموزش و پرورش در این رابطه بسیار قابل تامل است.

مفهوم امنیت را می توان به نبود هراس و بیم نسبت به حقوق و آزادی های مشروع و به مخاطره نیفتادن این حقوق و آزادی ها و مصون بودن از تهدید و خطر مرگ، بیماری، فقر و حوادث غیرمترقبه و در کل هر عاملی که آرامش انسان را از بین ببرد تعریف کرد. به طور کلی تامین این امنیت بر عهده نظام سیاسی ودولت است. مطالعه در احوال بشر ثابت می کند که افراد بشر طبیعتا هیچ کدام رئیس یا مرئوس، کارگر یا صنعتگر یا استاد، معلم، وزیر یا.... به دنیا نیامده است. اینها مزایا و خصوصیاتی است که جزء حقوق اکتسابی بشر است، یعنی افراد در پرتو لیاقت و استعداد و کار و فعالیت باید آنها را از اجتماع بگیرند و اجتماع با یک قانون قراردادی آنها را به افراد خود واگذار می کند. آیا لیاقت کودکان روستایی ما در حدی نیست که بتوانند با در اختیار داشتن امکانات تحصیلی درخور شایسته استعدادهای خود را پرورش دهند؟

درصورتی انسان خیرخواه دیگران خواهد بود که درروابط فردی واجتماعی خود آن را معیارقراردهد یعنی آنچنان باید با دیگران رفتار کند که دوست دارد با او چنین رفتار شود. مدیر مسئول و خیرخواه همراه دغدغه مصلحت خود و سازمان تحت نظارتش نسبت به وضعیت مردم باید حساس و متعهد باشد. خیرخواهی یک مدیر به این معنا نیست که مدیر صبر کند تا مشکلات بزرگی برای افراد پیش آید و آن گاه درجهت رفع آن به یاری بشتابد، بلکه نظارت صحیح بر اجرای امور می تواند تآثیر شگرفی در روند زندگی اجتماعی مردم بر جای گذارد و موجبات دلگرمی آنها را فراهم سازد.

در پرتو روابط انسانی می توان ابراز داشت دراین گونه حوادث نه تنها وزیرمربوطه، بلکه تمامی مسئولین دست اندرکار تکلیف خواهند داشت و در جهت ارتقای احساس امنیت روحی و روانی افراد جامعه باید تلاش کنند. بدون وجود امنیت جانی و مالی و عرضی برای افراد جامعه امکان رشد غایی وجود نخواهد داشت. هرگاه آقایان حس کنند که فرزندان خودشان در آتش بی مسئولیتی و سهل انگاری آنها گرفتار شده اند شاید ...

من فقط اشک می ریزم برای آن دانش آموزی که بر اثر شدت جراحات به همین سادگی از جمع ما رفت.

وکیل پایه یک دادگستری

45234

کد خبر 262866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • شبنم IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
    2 4
    به نظر اين حرف واقعيت نداره ؟چون وضع آموزش وپرورش ومعلمين فعلي حكايت موضوعي ديگر دارد.بنده در زمان 30سال پيش دانش اموز بودم ارتباط معلم ودانش آموز رابطه پدر و مادر با فرزند بود حتي گاهي اوقات معلمين گرامي از وقت و جيب خود براي دانش اموز سرمايه گذاري ميكردند ولي در حال حاضر چگونه است؟معلمین چه می کنید؟