این روزها  در میانه آذر ماه 91، خبر سانحه آتش سوزی در مدرسه روستای شین آباد پیرانشهر و درگذشت یک دختر دانش آموز و سوختگی شدید 27 نفر دیگر از دانش آموزان افکار عمومی کشور ما را جریحه دار کرده است. با بررسی دلایل حادثه وجود بخاری نفتی در کلاس و همچنین وجود نرده های آهنی در  پنجره های کلاس و عدم توجه به کوچکترین و اولیه ترین نکات ایمنی در مدرسه روستای شین آباد به عنوان اولین دلایل به نظر می رسد. البته پر واضح است که گزارش فنی و حقوقی باید با نگاه دقیق و کارشناسانه از این فاجعه تهیه شود و قضاوت و داوری دقیق بر اساس مشاهدات و روایات مختلف و عدم اطلاع از تمام زوایای حقیقت  ممکن نیست. به ویژه آنکه پای تعیین مقصر به میان آید (که اکنون آمده است). البته قبل از هر اولویتی ، نکته مهم برای همه مردم، توجه به وضع کودکان سوخته در آتش مدرسه شین آباد و بیشترین تلاش برای درمان این دختران عزیز میهن است. گرچه که یکی از آنها پر کشید و چند تن دیگر از آنها دچار سوختگی های شدید شده اند.

 

به عنوان پدری که خود دختر دانش آموز دبستانی دارد سرنوشت و شرایط این دختران را با نگرانی دنبال کرده ام و  در منزل خواندن و دیدن اخبار و عکسهای این حادثه و مطالعه  گزارشها ، تحلیل ها و مصاحبه های مربوط به آن مشغله عمده این شبهای ما در منزل است. در یک بررسی اولیه متوجه شدم که حتی مدارسی که فرزندان  من در تهران می روند اشکالاتی بعضا شبیه مدرسه شین آباد پیرانشهر دارند و با پرسش از چند تن از همکاران و دوستان متوجه شدم که رعایت نکته های ایمنی در بسیاری از مدرسه های تهران نیز با اشکالات مختلف همراه است. نکته که به عنوان پیشنهاد خام و اولیه به نظرم رسید این است که:

 

با توجه به اینکه تقریبا در تمام شهر های ایران ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی داریم اگر هماهنگی بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان شهرداری های سراسر کشور و دست آخر با آتش نشانی های سراسر کشور صورت گیرد، لازم است که از تمام مدارس یک یازدید اولیه از سوی تکنسین یا کارشناس آتش نشانی در هر محل صورت گیرد و بر اساس این بازدید نکته های اولیه ایمنی (الفبای ایمنی) و راه کارهای اولیه و ساده از سوی فرد اعزامی از سوی آتش نشانی به اولیای مدرسه تذکر داده شود و فرصتی - مثلا یک ماهه - داده شود تا در بازدید بعدی رعایت این نکته ها، بررسی شود.

برای تکمیل این پیشنهاد می توانم اضافه کنم که جهت ایمنی مدارس - ظاهرا در مقابل دزدی - نرده های آهنی به بیشتر پنجره های (عمدتا طبقه اول) جوش داده شده و لازم است تا از همه مدارس برچیده شود و تدبیرهای اولیه جایگزین در همین حرکت همگانی در تمام مدارس کشور برای مقابله باسرقت - بدون وجود این نرده ها- سنجیده شود.

 

کد خبر 263131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =