فارس نوشت:

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: در دیدگاه انقلاب اسلامی قدرت و اقتدار ماهیتی نرم‌افزارانه دارد، یعنی بدون اتکاء‌ به نیروی نظامی می‌توان دل مردم دنیا را به دست آورد.
آیت‌الله حسینی بوشهری در همایش نقش راهبردی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در تحول هندسه قدرت جهانی که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، با اشاره به حدیثی مبنی بر اینکه داناترین مردم کسی است که از تحولات دنیا دچار شگفتی نشود، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار دانشگاهیان، پژوهشگران و محققان با اشاره به جهان در حال گذر و تحول به سمت ساختار سیاسی و اجتماعی جدید دانشگاهیان و حوزویان را مخاطب قرار دادند که در حوزه بیداری اسلامی به وظیفه خود عمل کنند و تماشاگر نباشند.
وی با این پرسش که چرا مقام معظم رهبری، حوزویان، دانشگاهیان و ملت ایران را مخاطب سخنان خود قرار دادند، اظهار داشت: یکی از دلایل این موضوع، به قابلیت‌های این مجموعه‌ها بر می‌گردد.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: بیداری اسلامی اگر به درستی ارزیابی شود، انقلابی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران است. یعنی پیام امام خمینی (ره) که پیام اولیای الهی بود در این کشورها طنین‌انداز شد.
به گفته وی، بالاترین منابع کشور ما علاوه بر نفت و ذخایر دیگر که موقعیت ویژه‌ای به کشور بخشیده، نیروی انسانی کشورمان است.
مدیرحوزه‌های علمیه سراسر کشور نکته سوم را ناکامی غرب در ارائه اندیشه نو دانست و افزود: لیبرالیسم با تمام ادعاهایش نمی‌تواند اندیشه‌ای نو را مطرح کند که در جهان زمینه‌ساز تحول شود. ولی این ظرفیت در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.
وی پیشرفت علمی کشور را عامل دیگر در مخاطب قرار گرفتن دانشگاهیان و حوزویان خواند و اظهار داشت: پیشرفت‌های ما در علوم روز، دنیا را دچار بهت و حیرت‌ کرده است. این ظرفیت بالفعل باعث شده است که رهبری، دانشگاهیان و حوزویان را مخاطب خود قرار دهد.
حسینی بوشهری با اشاره به تعاریف مختلف از قدرت، به تعریف جمهوری اسلامی ایران از قدرت اشاره کرد و گفت: در دیدگاه انقلاب اسلامی قدرت و اقتدار ماهیتی نرم‌افزارانه دارد. یعنی ما معتقدیم بدون اتکاء به نیروی نظامی و زر و زور و تزویر می‌توان دل مردم دنیا را به دست آورد.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه عدم اتکاء به نیروی نظامی به معنای بی‌توجهی به قدرت نظامی نیست، گفت: اگر ما قدرت نظامی نداشته باشیم، دشمنان نظام ما را می‌خورند.
وی علت شکست‌های پی در پی غرب را بحران هویت، معنویت، اخلاق و امنیت دانست و تصریح کرد: مبنای معرفتی غرب هم در داخل سرزمین‌های غربی دچار چالش شده است و هم در بیرون زمینه پذیرش آن وجود ندارد. لذا حوزه‌های ما باید در دو عرصه بالا بردن ظرفیت بیداری اسلامی و دگرگونی در چالش غرب ایجاد کنند که عامل این مهم تبدیل علوم انسانی به علوم اسلامی است.
حسینی بوشهری با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه باید هم دین‌شناس شوند و هم دین را به صورت صحیح به دنیا عرضه کنند، گفت:‌ امروز دیگر نمی‌توان در فضای بسته دیروز حرکت کرد. رهبری نیز تأکید دارند که حوزه و دانشگاه ظرفیت تحول را در دنیا دارند.
وی در پایان با بیان اینکه برای تحول باید در دانشگاه‌های ما دانش معرفت و پرورش و رویش رفتار دینی حاکم شود، اظهار داشت: 33سال از انقلاب اسلامی گذشته است، ما می‌دانیم که دین ما ظرفیت جمع کردن تمام جهانیان را به دور خود دارد، بنابراین باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

29219

کد خبر 264121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =