فارس نوشت:

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت:کارگروهی در مجلس درحال بررسی نرخ ارز در بودجه هستند و آنچه تاکنون مشخص شده این است که نرخ ارز در بودجه حول و حوش نرخ مبادلاتی است؛ نرخ ارز مبادلاتی بین 1700 تا 2000 و شاید بیشتر باشد.

یحیی آل اسحاق در بیست و سومین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران با تأکید بر اینکه از زمان ارائه بودجه سال 92 یک هفته گذشته است اظهار داشت: برای سال 92 بودجه باید ویژگی خاصی داشته باشد، چرا که بودجه ای که از طرف دولت به مجلس ارائه می شود قطعاً انقباضی است، فاصله بزرگی با آنچه باید باشد خواهد داشت و به نظر می رسد با کسری بودجه جدی مواجه باشد.

وی افزود: دولت برای جبران کسری بودجه چند راه بیشتر ندارد، یا اینکه هزینه ها را کم کند یا درآمد را اضافه کند. برای کم کردن هزینه ها دو نوع هزینه وجود دارد؛ هزینه های جاری و هزینه های عمرانی؛ در خصوص هزینه های عمرانی باید دید که چگونه میتوان پروژه های بخش عمرانی را به بخش خصوصی و غیر دولتی واگذار کرد تا بار دولت سبک شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: با افزایش درآمدها نیز می‌توان جلوی این معضل را گرفت، یکی از راه‌های افزایش درآمدها، فروش نفت است که فعلاً با مشکلاتی مواجه است، لذا دولت باید اقدام به فروش دارایی ها و یا افزایش درآمد از طریق مالیات یا اوراق مشارکت بکند که به‌ هر حال مسئله سختی است.

وی افزود: در بررسی این شرایط باید به مسائلی مثل : اشتغال،تولید،قیمتها،تورم و مدیریت نرخ ارز توجه شود چرا که نرخ ارز و قیمت نفت تاثیر گذاری بسیاری در بودجه خواهد داشت. لذا اتاق تهران پروژه مطالعاتی را با همکاری دانشگاه‌ها در خصوص چگونگی تأمین مالی در نظر دارد.

آل اسحاق گفت: کارگروهی در مجلس درحال بررسی نرخ ارز در بودجه هستند و آنچه تاکنون مشخص شده این است که نرخ ارز در بودجه حول و حوش نرخ مبادلاتی خواهد بود که به نظر می رسد نرخ ارز مبادلاتی بین 1700 تا 200 و شاید بیشتر باشد.

وی با اشاره به لایحه‌ی مالیاتی دولت اظهار داشت: اگر این لایحه با سرعت و با شدت دنبال شود آثار مخرب بیشتری خواهد داشت.

/3131

کد خبر 264624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =