گوردون داف، نظامی سابق و تحلیلگر مسائل سیاسی نظامی کنونی آمریکا در تازه ترین مطلب خود به تحلیل قتل عام کودکان مدرسه ابتدای ساندی هوک در آمریکا پرداخته است.

گوردون داف:

روزها پس از حادثه قتل عام در مدرسه ساندی هوک در شهر نیوتاون امریکا و کشتار فراموش نشدنی ماندنی بیست کودک کوچک، اکنون به این حادثه به عنوان یک حمله تروریستی نگریسته می‌شود، نه «خودکشی قاتل».آیا او نیز همانند لی هاروی اسوالد که پیش از کشته شدن در نوامبر 1963 گفته بود «فریب خورده» است خواهد گفت که فریب خورده است؟ امروز، مایکل هریس، نامزد جمهوری‌خواه پیشین فرمانداری ایالت آریزونا و رئیس بخش مالی ستاد انتخاباتی جمهوری‌خواهان، در یک شبکه خبری بین‌المللی درباره این حادثه گفت که این رخداد «انتقام اسرائیل» در «حمله تروریستی کانیتیکت» بود.هریس در آن گفت‌وگو به «خشمگینی» اسرائیل از امریکا و از باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور اشاره کرد. در واقع، منظور او از «اسرائیل» شخص «نتانیاهو» است.این ماموریت درسی بود برای امریکا که بداند «اگر امریکا ساکت باشد و اجازه دهد بلاگردانی گناه را به دوش کشد، مجازات خواهد شد.»

هریس که در مصاحبه خود به سیلی از تناقضات در «مطالب اصلی» روزنامه‌ها و رسانه‌ها اشاره کرد می‌گوید که اکنون «حقاقیق در حال آشکار شدن هستند. این نمونه‌دیگری است که اسرائیل بار دیگر در پی شکست قلدری و گردنکشی خود در برابر امریکا، خشونت را در پیش گرفته است. اسرائیل بر این باور است که امریکا به ویژه پس از جنگ اخیر غزه «زیر پای آن‌ها را خالی کرد» و اجازه داد اسرائیل در سازمان ملل تحقیر شود. پاسخ اسرائیلی‌ها به این اقدام‌های امریکا ترتیب دادن یک حمله تروریستی به زشت‌ترین و وحشیانه‌ترین شکل ممکن بود. در واقع، حمله مشخص اسرائیل که کودکان را سلاخی کرد، یادآور حمله‌های این رژیم است که جان بسیار از کودکان را در غزه می‌گیرد.
واشنگتن از رژیم اسرائیل، لابی قدرتمند اسرائیل و روابط این رژیم با جرایم سازمان‌یافته هراس دارد. اکنون، چاک هگال، یکی از سناتورهای مهم پیشین امریکا که به افشای این واقعیت کمک کرد، ممکن است که به عنوان وزیر دفاع معرفی شود، با وجود همه مخالفت‌های لفظی که از سوی اسرائیل وجود دارد.
امروز اخبار اسرائیل به تحلیل هریس اعتبار بیشتری می‌بخشد، هنگامی که مقام‌های تل آویو در پی اعلام احتمالی هگال برای وزارت دفاع امریکا این بیانیه زیر را صادر کردند:
«اظهارات و اعمال چاگ هگال در قبال اسرائیل نگران جدی بسیاری از امریکایی‌ها را برانگیخته است که چه کسی به اسرائیل توجه می‌کند. اگر رئیس جمهور امریکا هگال را برای این پست منصوب کند، جامعه یهودی و هر امریکایی که از رابطه قوی امریکا و اسرائیل حمایت می‌کنند زنگ خطر را به صدا در می‌آورند» این جمله را مت بروکس، مدیر اجرایی ائتلاف یهودی جمهوری‌خواه گفت.
وی تاکید کرد: «انتصاب چاگ هگل سیلی به صورت هر یک از امریکایی‌ها خواهد بود که نسبت به امنیت اسرائیل نگران هستند.»هگال سال 2006 در مصاحبه‌ای گفت: «واقعیت این است که لابی یهودی بسیار از مردم را می‌ترساند. من همیشه درباره کارهای نامعلوم و گنگی که آن‌ها انجام می‌دهند صحبت کرده‌ام. من فکر نمی‌کنم این مساله به سود اسرائیل باشد و فکر نمی‌کنم که برای اسرائیل عاقلانه باشد.»هگال همچنین گفت که فکر نمی‌کرد نامه‌هایی را که آیپک همواره برای نشان دادن حمایت از اسرائیل یا ایستادگی در برابر طرف‌هایی همچون ایران منتشر می‌کند به امضا برساند.
این سناتور امریکایی گفت: «من این نامه را امضا نکردم، زیرا نامه احمقانه‌ای بود… من یک سناتور اسرائیلی نیستم.. من یک سناتور امریکایی هستم.»
مایکل هریس در مصاحبه امروز دلایل منطقی خود را درباره اسرائیل به عنوان مسئول حادثه ساندی هوک بیان کرد. او گفت: «این حادثه دقیقا همانند حادثه‌ای است که اسرائیل در نروژ مرتکب شد، حزب سیاسی که به تحریم‌ها علیه اسرائیل رای داد، «یک فرد مسلح» تنها از طرف اسرائیل به آن حزب پاسخ داد و 77 بچه را کشت. این چیزی است که اسرائیل همیشه انجام می‌دهد. آن‌ها از میان کودکان به دنبال قربانیان خود می‌گردند. این همان کاری است که هر روز در غزه انجام می‌دهد یا آن که در نروژ هم آن را انجام داد. این همان واقعه مشابهی است که در ساندی هوک رخ داد. هیچ کس دیگر داستان «یک مرد مسلح» را باور نمی‌کند، نه در تیراندازی گبی گیفوردز، نه در جریان تیراندازی در سینما در آورورا، نه ماجرای تیراندازی برویک و نه حادثه کانتیکت.
پس از مصاحبه هریس، اعضا مهم و نظامی و جامعه اجرای قانون امریکا با تارنمای وتران تودی تماس گرفتند و از تحلیل او حمایت کامل به عمل آوردند.
با گذشت روزها، مسائل مهم دخیل در حمله تروریستی ساندی هوک به عنوان داستنی نقل می‌شود که موضوع «فرد مسلح تنها» را «رد می‌کند.» بر اساس روایت رسمی این جریان، آدام لانزا در حالی که شناسنامه برادر خود را به همراه داشت پیدا شد و این شناسنامه دزیده نشده بود. با این حال، برادر بزرگ‌تر او «رایان» که به گفته مقام‌ها با او همکاری داشت، ادعا می‌کند که از سال 2010 او را ندیده است. آدام این شناسنامه را از کجا به دست آورد؟
همچنین بر اساس داستان رسمی این ماجرا، آدام لانزا لباس مشکی و جلیقه ضد گلوله بر تن داشت و ماسک بر چهره زده بود. چرا می‌خواست هویت خود را پنهان کند و چرا اگر می‌خواست خود را بکشد، جلیقه ضد گلوله بر تن کرد؟
بر اساس آزمایش‌های پزشکی همه جراحات یا اسلحه دیگری ایجاد شد و اف بی آی می‌گوید مدرسه با یک تفنگ کالیبر 223 اشغال شد. با این حال، جسد آدام لانزا در مدرسه با هفت‌تیر در مدرسه یافت شد در حالی که تفنگ در صندوق عقب ماشین او بود. پس او نمی‌توانست احتمالا با آن تفنگ‌شلیک کرده و مرتکب آن جنایت‌ها شده باشد. پس چه کسی آن قتل‌عام را مرتکب شد؟همچنین بر اساس گزارش رسمی، قتل‌ها تنها به دو کلاس محدود بود. پس چرا به بسیاری از دانش آموزان گفته شد هنگام ترک کلاس چشمان خود را ببندند؟
همچنین روز جمعه اعلام شد که جوآنا دیوناتو، مدیر مدرسه بیمار است. بنا بر این، او باید به شدت بیمار می‌بود. اما برای انجام مصاحبه کاملا سالم و سر حال بود.چرا همواره گزارش‌ها از آن حکایت دارند که خانم لانزا معلم مهد کودک بود و در مدرسه کشته شد، اما گزارش رسمی جدید می‌گوید او با ماجرای مدرسه ارتباطی نداشت و در خانه خود کشته شد؟برای گزارش دوست دختر آدام لانزا و دوست دیگر او که در نیو جرسی گم شدند چه اتفاقی افتاده است؟برای آن مرد هیزم‌شکن که کافشن مشکی بر تن داشت و بیرون از مدرسه دستگیر شد چه اتفاقی افتاد؟ او در ئاقع بع والدین شلیک کرد. او که بود و در آن جا چه کار می‌کرد؟برای آن وانت مشکی یا خودرو شاسی بلندی که پلیس در پارکینگ محاصره کرد یا آن خودرو با شیشه‌های مشکی چه اتفاقی افتاد؟بر اساس گزارش رسمی، نانسی لانزا کلکسیونر اسلحه بود که از قانون فرمان‌برداری می‌کرد. اما چون افراد 20 ساله در ایالت کانتیکات اجازه خرید سلاح یا مهمات و یا حمل سلاح را ندارند، چرا او به پسر «متوهم» خود اجازه داد به سلاح یا مهمات دسترسی داشته باشد؟
کودکی ادعا می‌کند صدای فردی را شنید که می‌گفت «دست‌ها بالا» و فردی دیگر جواب داد «شلیک نکن». این امر نشان می‌دهد که پلیس مظنون را در داخل مدرسه دستگیر کرد. بنا بر این، اگر او آدام لانزا بود، او چگونه خود را پس از دستگیری کشت؟کودک دیگری ادع می‌کند که او مردی را دید که با دست‌بند بر روی زمین خوابانده شده بود. بار دیگر، این مساله نیز نشان می‌دهد که پلیس مظنون را دستگیر کرد. اگر او آدام لانزا بود، آنگا چگونه خود را کشت؟آیا منطقی است که یک فرد 20 ساله دو تپانچه و صدها مهمات با خود حمل کند در حالی که جلیقه ضد گلوله بر تن و ماسک بر چهره دارد؟آیا مدرسه یک یا چند دروبین امنیتی داشت؟ دوربین‌ها چه چیزی را نشان می‌دهند؟
یک افسر پلیس در مدرسه گفت «ما یک مظنون را به زمین خواباندیم». او که بود؟ خوابندن فردی بر روی زمین در این شرایط یعنی دستگیر کردن او نه مرگ او.
چرا هنوز رایان لانزا و هم اتاقی‌های او در زندان هستند و پلیس تظاهر می‌کند که زندانی بودن آن‌ها به نفع خودشان است؟آیا این یک تصادف است که برادر نانسی لانزا، جیمز چمپیون، پلیس کینگ‌استون است و در خانه مجاور خانه پیشین لانزا سکونت دارد؟این تنها درصد کوچکی از بی‌نظمی‌ها در چیزی است که اکنون به نظر می‌رسد پوشش و مخفی‌کاری باشد تا تحقیق.در حقیقت، جامعه از شنیدن داستان‌هایی درباره «یک مرد مسلح» خسته شده‌اند.
ساده‌ترین چیز‌ها به کنار گذاشته می‌شوند و چیزی را که به ما گفته می‌شود بدون آن که بدانیم چه کسی از این میان سود می‌برد، چه کسی از دست می‌دهد و «چرا حالا»؟آیا حق با هریس است؟ آیا اسرائیل دستور کشتار بیست کودک بی‌گناه را می‌دهد تا هدفی سیاسی به دست آورد؟ آیا پیشتر هم رژیم اسرائیل چنین کاری کرد؟لحظاتی پیش هریس به من زنگ زد. من از او پرسیدم که آیا ساعت‌ها بعد آیا از این اظهارات خود حمایت می‌کنند؟
پاسخ او ساده بود: «شما طبق معمول به عنوان بخشی از یک مبادله کودکان را می‌کشید. نباید متعجب باشید وقتی کودکان به قتل رسیده‌اند مردم به شما نگاه کنند.»
 

گوردِن داف از نظامیان مخالف امریکایست که تجارب وسیعی در زمینه عملیات ضد شورش، فن‌آوری دفاعی و امنیتی و نظامی دارد. وی سردبیر ارشد نشریه وترنز تودی در امریکاست. مقالات داف در سراسر جهان منتشر و به زبان‌های مختلف ترجمه شده اند. داف در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، حضور پررنگی دارد.

ترجمه: رضا ورزنده

منبع: پرس تی وی

4949

کد خبر 265177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  54 8
  آفرین به این آزادی بیان.
 • مهدی IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  45 6
  جدای از صحت مطلب، اگر نصف این حرف را یک ایرانی با همین دلایل مطرح می‌کرد متهم به چه چیزهایی که نمی‌شد، اما الان به اعتقاد بسیاری، آقای گوردن داف یک نویسنده‌ی زیرک است که نگاه ظریف و دقیقی به وقایع دارد!
 • قصاب IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  23 46
  شک نکنید کار کار اسراییلی هاست
 • بدون نام IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  30 11
  همیشه بعد ازین حوادث ازین صحبت ها مطرح میشه چون باور کردنش برای جامعه سخته که یه پسر 20 ساله تونسته باشه همچین کاری رو کرده باشه سر همین دوست دارن موضوع طور دیگه ای باشه ولی واقعیت همین بوده و این همون حادثه ای هست که توی مدرسه کلمباینم رخ داد و بار اول نیست همچین اتفاقی توی انمریکا میفته
  • بدون نام IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
   7 27
   دوست عزیز لطفا کارشناسی ابکی خودتون رو مطرح نکنید اونا که خودشون میدونند اونجا چه خبره دارن میگن حادثه مشکوکه بعد شما میگی فلان ... معمای این قضیه بحث اینکه این پسر نوجوان چطور تونسته دلش بیاد همچین کاری بکنه نیست بلکه حجم اتیشی هست که اجرا کرده یعنی این فرد بین 120 تا 180 تیر شلیک کرده که باید مسلسل همراه میداشته در صورتی که با هفت تیر مثلا خودکشی کرده و اسلحه نظامی که ادعا میکنند با اون زده همه رو کشته تو ماشینش پیدا شده ... تازشم با همون اسلحه نظامی این فرد باید مثل سربازای امریکایی یه ست تجهیزات کامل با خودش حمل میکرده که بتونه 150 تا تیر اتیش کنه میفهمی یعنی چی یعنی 8 تا 9 تا خشاب 20 تیر ... بعدشم قشیه کندی رو فراموش نکن که گفتن یک فرد رئیس جمهور رو کشته بعد معلوم شد توسط چند فرد شلیک ش
 • حسن علی IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  9 30
  رژیم اشغالگر قدس یک رژیم کودک کش است و این تحلیل سیاسی میتواند بسیار به واقعیت نزدیک باشد.این آدم کشی از دیگران بر نمی آید.
 • بدون نام IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  4 26
  بچه ها واقعا حقیقت داره من خودم خداوکیلیش شک کرده بودم که یه جوان 22 ساله با اون اندام لاغر و نحیف و قیافه بچه گانه چطور اولا این جنایت رو تونسته مرتکب بشه و اینکه چطور تونسته که یک همچنین حجم اتیشی با اسلحه حتی جنگی بوجود بیاره ... چون طبق اعلام کالبد شکافی از کودکان نشون داده که اونا حداقل 3 تا 4 تیر خورده بودند و حداقل 1 تا 2 تیر برای هر نفر هم خطا رفته و چند نفر هم غیر کودک کشته شدند پس یه 150 تا تیری باید شلیک میشده حالا شما به عقلتون رجوع کنید که این فرد یعنی با خودش 8 تا 9 تا خشاب 20 تیر همراه داشته و همشون هم زده به هدف و ... اصلا با عقل جور در نمیاد
 • بدون نام IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  27 6
  تنها ذهن بیمار و متوهم میتواند این تحلیل کند
 • علی US ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۱
  19 8
  نویسنده این مطلب نیاز به یک مرخصی طولانی و شاید درمان دارد . احتمالا داروهای توهم زدایی چون حتی یک جمله هم در این تحلیل حقیقت نداشت.
 • کیومرث IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۲
  8 2
  اول اینکه برای آدم کشتن با اسلحه شما به وزن زیادی نیاز نداری ، یک نوجوان و حتی کوچکترهم با اسلحه های جدیدی که هنگام شلیک کمترین لگد اندازی را دارد می تواند به راحتی آدم بکشد ، دوم اینکه ما با اسراییل مساله داریم درست ، اما قرار نیست هر حرف و تحلیلی را بدون خرد بپذیریم فقط بخاطر اینکه آن تحلیل بر ضد اسراییل است و ما هم دوست داریم ، این آقای مایکل هریس جمهوری خواه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا ، که نامزد جمهوری خواهان به اسراییل سفر کردو کلی از نتانیاهو تعریف کرد ، کجا بود ؟ چرا اعتراضی نکرد ؟ چرا علیه ی نتانیاهو حرفی نزد ؟ به نظرم ایشان به دنبال منافع سیاسی خودشان هستند ، گاهی اوقات برای امتیاز گرفتن از جریانی نیاز به تعریف کردن نیست بلکه باید در ظاهر انتقاد تندی کرد تاماهی چاقی گرفت