۰ نفر
۴ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۵

محمد کشتی آرای*

اگر به روند قیمت طلا در روزهای گذشته نظری داشته باشیم شاهد روند صعودی قیمت این فلز گرانبها و دو نقطه اوج خواهیم بود.ماکزیمم اول با قیمت 1100 دلار در هر اونس تابعی از شرایط گذشته با محوریت افزایش نرخ بیکاری در آمریکا و کانادا،بیشتر از برآوردهای گذشته نهادهای پولی و مالی بوده و دلیل دیگر آن اقدام بانک مرکزی هندوستان در خرید نزدیک به 200 تن طلا از محل صندوق بین‌المللی پول (IMF) همچنین کاهش ارزش دلار می توان نامید. در این زمان حجم معاملات در بورس نیویورک نیز به 6 تن رسید که همه این عوامل را می توان جزو دلایل افزایش قیمت طلا دانست.

گرچه بازار جهانی طلا و جواهر در ماه های پایانی سال جاری میلادی دچار التهاب افزایش قیمت است،اما در داخل قیمت طلا و به تبع قیمت سکه متعادل است و افزایش قیمت ها توجیه عرضه و تقاضا دارد.

افزایش 15 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی به دلیل تقاضای خرید 203 تن طلا که الباقی 400 تن ذخیره طلای صندوق بین المللی است به وجود آمده است و همین اقدام هندی ها سبب شده است تا تقاضا در بازارهای جهانی با توجه به تقاضای رو به رشد کشورها برای خرید طلا افزایش پیدا کند.

اما نکته ای که در خصوص افزایش 15 دلاری افزایش قیمت طلا باید مورد توجه قرار گیرد اینست که در داخل کشور بر خلاف بازار جهانی بازار طلا دچار بحران و التهاب نشده است و دارای ثبات است.

اقدام بانک مرکزی ایران نیز نسبت به تزریق سکه به بازار به صورت روزانه قیمت سکه طلا را تحت کنترل قرار داده است،چرا که در دوره هایی که قیمت سکه و طلا به صورت غیر عادی افزایش پیدا کرده است به دلیل عدم عرضه طلا و سکه بوده است،به این معنا که تجربه نشان داده در دوره هایی که حتی در بازار جهانی قیمت طلا و سکه پائین تر از بازار داخلی ایران بوده است به دلیل عدم عرضه از سوی بانک مرکزی قیمت ها بیش از بازار بین المللی بوده و خرید و فروش می شده است.

این در شرایطی است که در حال حاضر نسبت عرضه و تقاضا یک نسبت متعادل و عادی است و بازار کاملا تنظیم و تحت کنترل است.اما رکود فصلی در بازار طلا و جواهر و سکه را نمی توان کتمان کرد.گرچه دو مناسبت عید غدیر و عید قربان در پیش رو است اما به دلیل ایام محرم که دیگر مراسم های جشن و عروسی برگزار نمی شود،و نیز ماه های پایانی سال به طور معمول همه اصناف به رکود می روند،اما رکود در صنف طلا و جواهر بیش از پیش ملموس خواهد بود.

در بازار جهانی اما هرچه به ماه های پایانی سال جاری میلادی نزدیک می شویم شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود،چرا که با کاهش ارزش دلار و ادامه بحران اقتصادی جهان روند افزایش قیمت جهانی طلا ادامه خواهد یافت،روندی که تاثیر چندانی در بازار داخلی نخواهد داشت.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 26700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =