رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی گفت: بازار لوازم خانگی کشور 6 هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش نرخ ارز تا بیش از 10 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

محمدرضا دیانی که در برنامه پایش سخن می گفت، افزود: در حال حاضر بازار لوازم خانگی ایران با کل بازار خاورمیانه برابری می کند ولی متاسفانه سهم قابل توجه این بازار توسط محصولات وارداتی تامین می شود.
وی تاکید کرد:90 درصد واردات لوازم خانگی امکان تولید داخل دارد و امکان ایجاد 1 میلیون شغل دارد که تحقق این مهم نیازمند حمایت دولت از صنایع لوازم خانگی است.
محمد طحان پور، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی هم در این برنامه گفت: هر چند که بسیاری از لوازم خانگی با کیفیت در داخل کشور تولید می شود ولی دولت نباید با اعمال محدودیت حق انتخاب میان محصولات خارجی و ایرانی را از مردم بگیرد.
وی افزود: به عنوان مثال خودروسازان برتری همچون ژاپن و آمریکا نیز بازار خودروی خود را جلوی ورود تولیدات سایر کشورها نمی بندند.
در مقابل دیانی گفت: بازار کشور نباید دچار انحصار واردکننده شود. در حال حاضر 60 درصد بازار کشور در انحصار واردات دو برند خارجی قرار گرفته که از طریق مونتاژ نهایی محصولات و حذف پرداخت عوارض وارداتی شفاف و واقعی، کم اظهاری و پرداخت کم مالیات صورت گرفته است.
طحان پور نیز در این خصوص اظهار داشت: انحصار 60 درصدی تنها در مورد تلویزیون وجود دارد که بخشی از آن در داخل تولید می شود.
وی یادآور شد که مشکل تولیدکنندگان داخلی قیمت تمام شده بالا و نیز عرضه محصولات بی کیفیت از سوی برخی کارگاه های کوچک غیررسمی است.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خاطرنشان کرد: در دورانی(دهه 60) هم که گفته می شود محصولات ایرانی مورد اقبال مردم بوده، مردم چاره ای جز خرید این محصولات نداشته اند، چون واردات صورت نمی گرفت، همین تولیدکنندگان هم به دلیل مدیریت دولتی دچار مشکل شدند و از بازار حذف شدند. تجربه افزایش تعرفه و حمایت از صنعت کشور هم تاکنون نتیجه عکس داده و موجب افزایش قابل توجه کیفیت و کاهش قیمت تمام شده، نشده است.
در مقابل رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی گفت:در حال حاضر ما به لحاظ تکنولوژی تولید و کیفیت و قیمت شرایط خوبی داریم ولی در واردات قطعات و مواد اولیه مشکل داریم و اگر صادرات هم کنیم برای ارایه خدمات پس از فروش و برگزاری نمایشگاه خارجی به ما ویزا نمی دهند، ما در شرایط تحریم و اقتصاد مقاومتی هستیم، شرایط ما با رقبای خارجی نابرابر است حتی نمی توانیم در شبکه های ماهواره ای تبلیغ کنیم. لذا ما باید در حال حاضر به فکر بیکاری جوانان و مقابله با تحریم ها باشیم و برای این مهم جلوی بی بند و باری واردات را بگیریم.
طحان پور در واکنش به این سخنان گفت:در حال حاضر که هدفمندسازی یارانه ها اجرا شده تنها 3 تولیدکننده کولر رتبه یک دارد و بسیاری از محصولات لوازم خانگی ما هنوز مصرف انرژی بالایی دارد و صادراتی هم که از آن صحبت می شود صادرات محصولات بی کیفیت به افغانستان و عراق است. بخشی از صنعت لوازم خانگی ما که مشکل پیدا کرده به دلیل حضور خارجی نبوده است. الان لباسشویی خارجی ارزان تر از تولید داخلی شده است.
محمدحسین برخوردار، رییس مجمع واردات کشور نیز در ادامه بحث ضمن رد کم اظهاری واردکنندگان در گمرک کشور اظهار داشت:تصمیم گیرنده نهایی مردم هستند و آنها تشخیص می دهند که کدام محصول باکیفیت تر است. همانطور که آقای دیانی هم اشاره کردند هنوز تولیدکنندگان ما وابسته به واردات قالب محصولات هستند و در زمینه تحقیق و توسعه و بهبود سطح تولید کاری نشده است.

/3131

کد خبر 267409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =