نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از اشکالات اساسی و عمده ما در بخش اقتصاد این است که ما طی سال های گذشته برنامه منسجم و بلند مدت در بخش تولید نداشته ایم و حرکت های ما بدون برنامه ریزی و با چشم های بسته بوده است.

 به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد، غلامحسین شافعی با بیان این مطلب افزود:این در حالی است که حرکت های اقتصادی با تکیه بر کار کارشناسی و برنامه ریزی دقیق و مبتنی بر نگاه به آینده می تواند اثر گذار باشد.
وی با اشاره به این که در نتیجه این عملکرد،امروزه با حجم انبوهی از واحد های تولیدی مواجه هستیم که یا نیمه تمام مانده اند و یا به دلایل اقتصادی نبودن تعطیل شده اند و یا کمتر از ظرفیتشان تولید می کندد ،تصریح کرد: در چنین حالتی بالتبع قیمت کالاهای تولیدی غیر رقابتی و عملکرد واحد های تولیدی نیز غیر اقتصادی خواهد بود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی مشهد تاکید کرد:این اشتباه است که فکر کنیم ازدیاد واحد های تولیدی نشانه رشد بخش اقتصادی کشور است.تعدد واحد های تولیدی بدون توجه به نیاز بازار و تولید صادرات گرا، واحد ها را غیر کارامد و غیر اقتصادی کرده و منابع را کاملا هدر داده است.
شافعی گفت:آمار واحد های تولیدی با ظرفیت ایجاد شده از استاندارد های تعیین شده هم بسیار فاصله دارد و به عنوان مثال ظرفیت واحد های تولید رب گوجه فرنگی که پروانه تاسیس گرفته اند بسیار بالاتر از میزان تولید گوجه فرنگی در کشور است و طبیعی است که بسیاری از این واحد ها یا با ورشکستگی و یا تولید با ظرفیت کم روبرو خواهند بود.
وی با اشاره به این که این مثال در مورد اکثریت بخش های تولیدی در کشور نیز صادق است افزود:ما هنوز نمیتوانیم اولویت فعالیت های اقتصادی استان ها و شهرهای کشورمان را مشخص کنیم .
نائب رئیس اتاق ایران با اشاره به ظرفیت بی نظیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی برای حل این مشکلات تصریح کرد:این شورا می تواند ظرفیت قابل توجهی برای حل مشکلات اقتصاد استان ها با برنامه ریزی مبتنی بر کار کارشناسی و با نگاه به آینده ترسیم و ارائه کند.
شافعی ادامه داد: استان خراسان ظرفیت کم نظیر و شاید بی نظیری در فعالیت های اقتصادی دارد که استفاده بهینه از این ظرفیت تنها در سایه هم فکری و تعامل بخش خصوصی و دولتی می تواند به مرحله عمل برسد.
وی با اشاره به وجود بازار 300 میلیونی همجوار با استان خراسان و ظرفیت بی نظیر 25 میلیون زائر سالانه استان ادامه داد: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در آن نمایندگان قوای مقننه و قضائیه نیز حضور دارند می تواند اقدامات عملی خوبی را برای استفاده از این ظرفیت ها ارائه کند.خوشبختانه استاندار محترم که ریاست این شورا را در استان بر عهده دارند با نگاه کارشناسی و مدبرانه آغاز چنین حرکتی را نوید داده اند و امیدواریم با استفاده از پشتوانه کارشناسی خوبی که در بخش دولتی و خصوصی استان وجود دارد بتوانیم آغاز گر حرکت مناسبی در این زمینه باشیم.
 

 

3131

کد خبر 269529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =