دکتر بهمن کشاورز در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین، به بررسی مواد قانونی مربوط به آلودگی هوا و مسئولیت حقوقی سازمان‌ها و امکان شکایت شهروندان پرداخته است. <BR>

این وکیل سرشناس دادگستری در مطلب خود نوشته است:
«در تبصره دو ماده 688 قانون مجازات اسلامی، آلودگی محیط زیست اینگونه تعریف شده است: "عبارت است از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آن را به طوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا ابنیه مضر باشد تغییر دهد."
اولین قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 1353 تصویب شده و به موجب آن سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل گشته است. بعدا در سال 1374 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تصویب شده که به موجب ماده 3 آن منابع آلوده‌کننده هوا به سه دسته وسایل نقلیه موتوری، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و نیروگاه‌ها، منابع تجاری و خانگی و منابع متفرقه تقسیم شده‌اند.»
این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین در ادامه مطلبش نوشته است:
«برای تخلف از این ضوابط، مجازات‌های نقدی پیش‌بینی شده و در عین حال به موجب تبصره یک ماده 29 قانون سابق‌الذکر، صاحبان و مسوولان اینگونه کارخانه‌ها و کارگاه‌های آلوده‌کننده علاوه بر محکومیت به جزای نقدی به پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست و اشخاص حقیقی و حقوقی به حکم دادگاه صالح محکوم می‌شود. مجازات‌هایی برای افرادی که در هر یک از سه گروه پیش‌گفته ناقض قانون باشند در نظر گرفته شده است.
رئیس سابقه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در بخشی از مطلبش نوشته است:
«از نظر قضایی، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همه اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف و ناقض قانون برخورد جدی کند و از طریق قوه قضاییه اعمال قانون بنماید.
در عین حال اشخاص حقیقی که از این مساله متضرر می‌شوند یا سلامتی خود را از دست می‌دهند با توجه به تبصره یاد شده ماده 29 می‌توانند برای احقاق حق به دادگاه‌ها مراجعه کنند و چون ممکن است صاحبان و مسوولان کارخانجات و کارگاه‌های آلوده‌کننده به این عذر متعذر شوند که به لحاظ پاره‌ای محدودیت‌ها و مشکلات اقتصادی و قانونی نمی‌توانند رفع اشکال و جلوگیری از بروز ضایعات کنند، آنگاه افراد ذینفع می‌توانند حسب مورد هر وزارتخانه یا موسسه دولتی یا خصوصی یا کل دولت را به دعوای خود جلب و آن را به پاسخگویی وادار کنند.»
برای خواندن متن کامل این یادداشت، لطفا اینجا را کلیک کنید.
 

کد خبر 269596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
    0 0
    ابتدا باید مشخص شود عامل و مقصر کیست و بعد شکایت شود. آیا پتروشیمی است؟ آیا مخبر پتروشیمی و سوخت است که اخبار کذب میدهد آنکه بنزین خوب است؟ آیا خودروساز است؟ آیا پلیس راه است که سرعت گیر زیاد ایجاد نموده و توقف و کاهش و افزایش شتاب آلودگی بیشتر ایجاد میکند؟ آیا پدیده طبیعی است؟