۰ نفر
۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۵

بر اساس آخرین تغییرات در قانون ترافیک غیرنظامی ایالات متحده، ماهواره‌ها دیگر جزو جنگ‌افزارها محسوب نمی‌شوند. این اصلاحیه راه را برای مشارکت شرکت‌های خصوصی در کاوش‎های فضایی بین المللی هموار می کند.

محمود حاج‌زمان: بر اساس آخرین تغییرات انجام گرفته در قانون ترافیک غیرنظامی ایالات متحده، ماهواره‌ها دیگر جزو جنگ‌افزارها محسوب نمی‌شوند. این حرکت باعث امیدواری و خوشحالی شرکت‌های فعال در زمینه پروازهای فضایی تجاری شده است که می‌خواهند فناوری خود را به جای بازار داخلی آمریکا، در بازار جهانی عرضه کنند. با این وجود، اصلاحات جدید بر ماهواره‌هایی متمرکز است که در مدار زمین مستقر می‌شوند. این موضوع به این معناست که ماموریت‌های اعماق فضا کماکان می‌تواند به خاطر قوانین امنیتی سخت‌گیرانه مختل شود.
به گزارش نیوساینتیست، در تاریخ 3 ژانویه / 14 دی‌ماه، باراک اوباما اصلاحیه قانون ترافیک بین‌المللی در مقررات نظامی (ITAR) را امضا کرد. از سال 1999 / 1378، ITAR ماهواره‌های آمریکایی و فناوری مرتبط با آنها را به عنوان تدارکاتی فهرست کرده بود که محدودیت‌های سختی برای صادرات آنها به کشورهای دیگر اعمال می‌شد؛ مقرراتی که بیشتر باعث رنجش و نارضایتی سازندگان ماهواره بود. آنها می‌گفتند که بدون فروختن فناوری به مشتریان خارجی، نمی توانند آنچه را برای مبتکر و نوآور باقی ماندن لازم است به دست آورند.
 

فضای آزاد
الکس سالتمن، عضو فدراسیون پروازهای فضایی تجاری در واشنگتن امیدوار است که آزادی قوانین در آینده به سایر تجهیزات گردشگری فضایی نیز گسترش یابد؛ تجهیزاتی مانند کپسول‌های فضایی که کماکان توسط ITAR محدود شده است.
سالتمن می‌گوید: «فناوری‌های فضایی که در گذشته عمدتا کاربردهای نظامی داشتند، یا ترکیبی از کاربردهای نظامی و غیرنظامی بودند؛ امروزه عمدتا برای مقاصد تجاری استفاده می‌شوند. بنابراین قانون‌گذاری در خصوص آنها باید بر همین اساس انجام شود.»
سارا سیگر، دانشمند سیاره‌شناس ام.آی.تی (انستیتو فناوری ماساچوست) است که دانشجویانش ماهواره‌های کوچکی به نام CubeSats طراحی کرده و می‌سازند. وی می‌گوید قوانین جدید باید به دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا که شهروند این کشور محسوب نمی‌شوند امکان دهد تا به داده‌ها و مدارک شرکت‌های هوافضای آمریکایی دسترسی داشته باشند؛ مدارکی که تا کنون آنها از دسترسی به آنها منع شده بودند.
اما به گفته سیگر هنوز مسائل مهمی باقی مانده است که باید مشخص شود، از جمله اینکه تکلیف همکاری‌های بین‌المللی در خصوص کاوشگرهای دوربرد چه خواهد شد. برای مثال، دانشجویان وی ابزارهایی برای ماموریت OSIRIS-Rex ناسا طراحی می‌کنند، و مشخص نیست که قانون جدید چه تاثیری ممکن است بر روی دانشجویان غیرآمریکایی داشته باشد.
وی می‌گوید: «چرا آنها صرفا بر روی ماهواره‌هایی تمرکز کرده‌اند که در مدار زمین گردش می‌کنند، و نه فضاپیماهایی که فراتر از زمین می‌روند؟ امیدوارم که دولت‌مردان بتوانند مقررات جدید تصویب شود، در خصوص این مسائل نیز فکری بکنند.»
 53275

کد خبر 269750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهران IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
    1 1
    ماهواره بخش مهمی از سیستم هدفگیری و تصحیح حرکت انواع موشک هاست پس اسلحه است.