به نظر می‌رسد که پس از مدت‌ها غیبت، گرگ‌های اروپا بار دیگر بازگشته‌اند تا قلمرو قدیمی خود را از انسان‌های ساکن آن مطالبه کنند. آیا وحشت افسانه‌ای این موجودات این بار زبانزد مردم شهرنشین خواهد شد؟

محمود حاج‌زمان: دندان‌های بزرگ، ارتباط تنگاتنگ با انسان‌ها، وحشت شب‌های تار روستاییان. اگر قرار باشد مرجعی را برای این صفات انتخاب کنیم، کار چندان سختی نخواهیم داشت: گرگ.
به گزارش نیوساینتیست، فرای سابقه‌ای که در فرهنگ‌های مختلف دارند؛ گرگ‌های خاکستری نمونه‌ای موفق از داستان تکامل هستند که 10 هزار سال پیش سگ‌های خانگی از آنها مشتق شده‌اند و اخیرا نیز پس از قرن‌ها آزار و اذیت دیدن، دوباره به جای اول خود بازگشته‌اند.
کلودیو سیلرو، زیست شناس دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «تعداد فراوانی گرگ وحشی در اروپا وجود دارد. آنها مجددا کلونی‌های خود را در نواحی وسیعی از قلمروهای قبلی‌شان تشکیل داده‌اند، و تقریبا بدون جلب توجه در مناطق مسکونی این قاره زندگی می‌کنند.»
پس از نزدیک به یک قرن غیبت، اخیرا گرگی در کشور هلند مشاهده شده است. تماس‌های رو به افزایشی از سوی بوم‌شناسان در خصوص بازگشت گرگ‌ها به اسکاتلند نیز وجود دارد؛ ناحیه‌ای که این جانوران بیش از 300 سال بود که در آنجا منقرض شده بودند. در آمریکا نیز بحث‌های داغی در جریان است که تعداد گرگ‌های به اندازه کافی زیاد شده است که بتوان اجازه شکار آنها را صادر کرد.

گرگ‌هایی که در عکس بالا می‌بینید، در حال بازی در پارک حیات‌وحش بلک مانتین، در جنوب هامبورگ آلمان هستند؛ ناحیه‌ای که بیش از هزار قلاده گرگ در منطقه‌ای به وسعت 50 هکتار زندگی می‌کنند.
سیلرو می‌گوید: «اگرچه ما گرگ‌ها را به عنوان اربابان سرزمین‌های وحشی و غیرمسکونی اروپا می‌شناسیم، آنها حتی در مناطق حکمرانی انسان‌ها با کامیابی در حال زندگی هستند. بیش از 3 هزار قلاده گرگ در نواحی کاملا مسکونی شمال اسپانیا و پرتغال زندگی می‌کنند؛ و گرگ‌های ایتالیا نیز به راحتی در جنوب فرانسه ساکن شده‌اند.»
اما شاید کشاورزان فرانسوی در شوق سیلرو سهیم نباشند؛ اما با توجه به آزار کمتر گرگ‌ها نسبت به گذشته، تعداد آنها در منطقه رو به افزایش است. شاید روزی فرا رسد که برای ساکنان اروپا، زوزه گرگ‌ها نیز به اندازه شیون روباه‌ها صدایی آشنا باشد.
 53275

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 270760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۷
  0 0
  فکر نمی کنی دوباره درست است و دو بره اشتباه؟
 • بدون نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۷
  0 0
  در مورد گرگ هاي ايران نيز بنويسيد، شايد فراموش شده ترين موجودات حيات وحش ايران گرگ ها باشند