فرستاده ویژه سازمان ملل با اعلام اینکه سوریه در حال فروپاشی است به جامعه بین الملل و شورای امنیت هشدار داد.

به گزارش خبر آنلاین به نقل از فرانس 24 اخضر ابراهیمی در خصوص سوریه به اعضای شورای امنیت گفت: نظام سوریه هنوز قادر به حفظ قدرت است و شاید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بتواند در حال حاضر قدرت را نگه دارد اما باید بگویم که سوریه در برابر چشم‌های جامعه جهانی در حال فروپاشی و نابودی است.

اخضر ابراهیمی گفت : خشونت به سطح بی سابقه ای رسیده و این تراژدی پایانی ندارد. ابراهیمی در خصوص رد کردن استعفای خود وا اذعان به اینکه پیشرفت زیادی در مأموریتش به دست نیاورده است گفت: من به این سادگی از این منصب کنار نمی‌روم، اما اگر احساس کنم به صورت کلی ماندن من در این سمت بی فایده است، حتی یک دقیقه بیشتر در این مقام باقی نخواهم ماند.

در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از المنار نوشت،نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه با بیان این مطلب افزود: دولت انتقالی که قرار است طبق توافقنامه ژنو در سوریه تشکیل شود باید دارای اختیارات اجرایی باشد و تمام نهادهای حکومتی به این دولت واگذار شود.

 ایسنا نیز به نقل از الجزیره نوشت:فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه همچنین به شورای امنیت پیشنهاد داد تا به حالت رکود و پیچیدگی که در خصوص مساله سوریه و دولت انتقالی آینده این کشور و اختیارات این دولت به وجود آمده، پایان دهد.

وی گفت: از اصطلاح قطعنامه استفاده نکردم اما بارها گفته‌ام که اقدامات درباره سوریه باید از طریق شورای امنیت انجام گیرد و به برخی از مسائلی که این شورا باید درباره آنها به بررسی بپردازد از جمله لزوم حمایت از وحدت ملی سوریه و تمامیت ارضی آن و نیز تضمین حقوق شهروندان سوری بدون در نظر گرفتن دین و جنسیت آنها اشاره کردم. جامعه جهانی نیز باید به حالت ابهام و رکودی که درباره مساله مقامات اجرایی دولت انتقالی سوریه و اختیارات این دولت مطرح است، پایان دهد.

همچنین ابراهیمی پس از ارائه گزارش نهایی خود درباره سوریه به سازمان ملل در میان جمعی از خبرنگاران اعلام کرد: شورای امنیت نمی‌تواند تنها به این گفتار که "ما درباره سوریه اختلاف داریم پس صبر می‌کنیم تا اوضاع بهتر شود،" اکتفا کند بلکه اعضای این شورا باید همین الان مشکل خود را درباره سوریه حل و فصل کنند.

به گزارش خبر آنلاین، ابراهیمی در پایان جامعه جهانی را به تلاش بیشتر درباره کمک به ملت سوریه و آوارگان این کشور فراخواند.

خبر دیگر از سوریه اینکه گروه های مسلح تروریست چهل نفر از غیرنظامیان سوریه را که در میان آنان زنان و کودکان دیده می شوند در روستای العامریه در شرق شهر حمص به قتل رساندند.

اجساد دستکم 68 نفر در محله بستان القصر شهر حلب سوریه کشف شد. این منطقه در کنترل گروه های مسلح بود. این اجساد متعلق به جوانان و نوجوانانی است که با تیراندازی به سر آنها کشته شده اند. دستان بیشتر این افراد بسته است و به علت اثر گلوله بر صورت آنان، شناسایی شان دشوار است.

49261

کد خبر 274018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =