۰ نفر
۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۶

ایرنا نوشت:

نخست‌وزیر عراق در یک مصاحبه تلویزیونی، ‌از وجود نقشه‌ای برای برهم زدن اوضاع کشورهای منطقه به وی‍ژه در مصر و عراق از سوی دو کشور منطقه خبر داد.
ˈنوری المالکیˈ، درمصاحبه با شبکه تلویزیونی ˈالمیادینˈ که جمعه‌شب پخش شد، با اشاره تلاش‌های کنونی برای بر هم ریختن اوضاع منطقه به منظور جلوگیری از بروز یک محور عربی_اسلامی گفت: عراق نیز در چارچوب اجرای این نقشه قرار دارد.

نوری المالکی همچنین به توطئه کنونی علیه سوریه نیز اشاره کرد و گفت: براساس طرح کلی این نقشه و به رهبری ترکیه، کشورهای عراق و مصر نیز به سرنوشت مشابه سوریه مبتلا خواهند شد.

وی تخریب سوریه و عراق را در راستای منافع اسراییل دانست و گفت:‌ اعراب باید به اهداف چنین نقشه‌هایی فکر کنند.

وی افزود: هم اکنون وضعیت منطقه مانند آتشفشانی است که بزودی فوران آن آغاز می‌شود.

نخست‌وزیر عراق با اشاره به حمله هواپیماهای رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، از اتحادیه عرب انتقاد و این پرسش را مطرح کرد که چرا این اتحادیه و مسلمانان در برابر این تجاوز از خود واکنشی نشان نمی‌دهند.

وی حمله اسراییل به خاک سوریه را یک پیام ذلت‌بار برای تمام اعراب و مسلمانان دانست و افزود: اگر اعراب اتحاد داشته باشند رژیم صهیونیستی دیگر جرأت حمله به خاک سوریه یا لبنان را نخواهد داشت.

نوری مالکی همچنین این پرسش را مطرح کرد که چه کسی می‌داند اسراییل فردا به بهانه حمله به مراکز گسترش برنامه‌های هسته‌ای، به مصر یا عراق حمله نکند؟

وی ضمن دعوت اعراب به یکپارچگی و وحدت در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از رهبران عرب خواست تا به اسراییل بفهمانند که در وضعیت کنونی سوریه تنها نیست.

نخست‌وزیر عراق با تاکید بر اینکه در کشورش حتی یک زندانی سیاسی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: کسانی که خواستار اقدام مسلحانه برضد دولت هستند چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

وی افزود: درحال حاضر آزادی که در عراق وجود دارد حتی در آمریکا و اروپا نظیر آن دیده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه حزب بعث عراق از لحاظ قانونی یک حزب منحله است، تصریح کرد:‌ این حزب دیگر نمی‌تواند در عراق فعالیت داشته باشد.

تلاش برای ایجاد فتنه فرقه‌ای در منطقه به رهبری ترکیه و قطر

نخست‌وزیر عراق در ادامه با اشاره به فتنه مذهبی و فرقه‌ای که در منطقه از سوی برخی کشورهای غربی به راه افتاده است، گفت: در تظاهرات ضددولتی اخیر در مناطق سنی‌نشین عراق، عکس‌های صدام و اردوغان و پرچم حزب بعث به نمایش درآمده است.

وی افزود: در این تظاهرات شعارهایی علیه شیعیان سر داده شد که این منطق، منطق مردم سنی عراق نیست، بلکه منطق کسانی است که هدایت‌گر این جریان تفرقه‌انگیز هستند.

وی تاکید کرد که این منطق، منطق کشورهایی است که قصد دارند با برانگیختن مسایل فرقه‌ای با ایران، سوریه و عراق رویارویی کنند.

نخست وزیر عراق همچنین تصریح کرد که هدف تظاهرکنندگان در مناطق غرب عراق هیچ ارتباطی با دستگیری 10 تن از محافظان وزیر دارایی عراق ندارد.

وی تظاهرات یک ماه اخیر در مناطق غرب عراق را یک نقشه از پیش تعیین شده دانست که حادثه دستگیری محافظان وزیر دارایی را بهانه‌ای برای انجام این کار کرده‌اند.

نخست وزیر عراق، سرچشمه این تظاهرات و شعارهای فرقه‌ای و مذهبی که سر داده می‌شود را کشورهای ترکیه و قطر دانست.

وی افزود: براساس این نقشه، تظاهرکنندگان شعار سر می‌دادند که امروز نوبت سوریه است و فردا این وضعیت به عراق نیز خواهد رسید.

نوری مالکی افزود: دولت عراق همواره به ترکیه نسبت به دخالت در امور داخلی این کشور هشدار داده است اما مسوولان ترکیه باوجود اینکه همواره در کشورشان اجلاس‌های متوالی برگزار می‌کنند دست از شیطنت بر نمی دارند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در ترکیه گفت: دخالت در ترکیه در امور داخلی منطقه نشان‌دهنده تلاش این کشور برای ایفای نقش بزرگتر از حجم و اندازه خود است که این مساله پذیرفتنی نیست.

نخست‌وزیر عراق افزود: کشورهای دیگر منطقه نظیر ایران، سوریه، اردن و حتی عربستان مخالف سیاست‌ها و این دخالت‌ها در برهم زدن اوضاع منطقه هستند.

وی دخالت ترکیه در کردستان عراق را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: این اقدامات، زمینه و بهانه‌ای را برای دخالت‌های دیگر در منطقه فراهم می‌کند.
52261

کد خبر 274539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام CA ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  3 11
  فکر میکنم مالی دچار توهم شده! چرا ترکیه باید علیه دولت اخوانی مصر توطئه کند؟ حرکت اسلام گرایان ترک در امتداد اخوان المسلمین است و اخوانی ها چه در مصر و چه برادرانشان در ترکیه و چه در اردن و ... به احیای دوران خلفا می اندیشند حتی اگر در عمل امکان آن نباشد این هدف را در سر دارند و بهم ریختن اوضاع مصر و متزلزل شدن مرسی به هیچ وجه به نفع ترکیه نیست. و اتفاقا سقوط مرسی و سر کار آمدن سکولارها بیشتر به نفع شیعیان منطقه و حتی دولت سوریه است که میتواند از آن بهره برداری تبلیغاتی کند. بهتر است آقای مالکی کمی برای تمدد اعصاب استراحت کنند.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  7 3
  الکی الکی داره نیل تا فرات به حقیقت می پیونده ها. البته با کشته شدن چند صد هزار انسان
 • بی نام IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  0 0
  نظر مالكي در تابستان 92 در مورد مصر كه درگير جنگ داخلي شده به حقيقت رسيد خداوند به مسلمانان كمك كند هيچ چيزي بالاتر از امنيت نيست و وحدت لازمه ي ان مسلمانان به جاي جنگ با صهيونيست به جنگ با هم پرداخته اند كاش كمي تامل كنند