یکی از مراجع عظام تقلید با بیان اینکه کاری با روابط دولتی نداریم، از دیپلماسی ترکیه در قبال کشورهای همسایه انتقاد کرد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد،‌ با بیان این که ما کاری به دولت و مناسبات آنها با ترکیه نداریم، تاکید کرد: از طرف ملت و افکار عمومی ایران به دولتمردان ترکیه هشدار می‌دهیم، اینها زمانی در مسیر اسلام بودند و سنگ اسلام را به سینه می‌زنند، یک مرتبه 180 درجه برگشتند و دست در دست آمریکا و اسرائیل گذاشتند و رابطه قوی خود با آنها را انکار و مخفی هم نمی کنند.

استاد برجسته حوزه یادآورشد: من تعجب می‌کنم یک دولت چطور با تمام همسایگان خود درافتاده است، با سوریه درافتاده اند و مرتب تروریست‌ها را آموزش می‌دهند و مجهز کرده و به سوریه اعزام می‌کنند تا مسلمانان برادر کشی کنند.

وی اضافه کرد: دولتمردان ترکیه اخیرا با عراق هم درافتاده‌اند و معترضان را دعوت کرده‌اند تا به آنها خط بدهند! کشور عراق حکومت قانونی دارد،‌ این چه دمکراسی و برنامه‌ای است که ترکیه در پیش گرفته است؟ اینها اخیرا‌ با روسیه هم درافتاده اند و البته نهیب روسیه در مسئله سوریه باعث هراس آنها شد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: ما کاری با روابط دولتی نداریم، ‌اما اعلام می‌کنیم تمام ملت ما در این شرایط با این کارهایی که می‌کنید از شما تنفر دارد. تاکنون کدام دولت است که با همه همسایه‌های خود در افتاده باشد؟ این چه عقل و منطقی است؟ امیدواریم دولتمردان ترکیه سر عقل بیایند و اختلافات خود با سوریه، عراق و روسیه را با مذاکرات حل کنند؛ این رفتارهایی که انجام می‌دهید به سودتان نیست، ملت شما ملتی با ایمان و مسلمان است و مظاهر اسلام نیز در کشور شما فراوان وجود دارد.

این مرجع تقلید خطاب به دولتمردان ترکیه با تاکید بر این که ملت خود را گرفتار نکنید، افزود:‌ ‌امیدواریم خداوند به همه عقل و درایت و تدبیر کافی عنایت بفرماید.

/29295

کد خبر 274054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۱
    13 27
    از ترکیه انتظار بیشتر از این نمی رفت