آیین افتتاح دانشگاه فرهنگیان، فرصتی بود تا دوباره وزیر آموزش و پرورش درباره طرح تحول بنیادین در آموزش و پرورش سخن گوید.

امید سلیمی بنی:  محمدرضا حاجی بابایی که این روزها شایعاتی درباره آمدنش به انتخابات ریاست جمهوری آینده شنیده می شود درپاسخ به انتقاد برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان آموزش درباره اقداماتی مانند 6 ساله کردن ابتدایی و تعطیلی پنجشنبه ها، به خبرآنلاین گفت: "حتما همه کارهایی که در آموزش و پرورش انجام می پذیرید اثرسنجی می شود. اولا کارهایی که ما انجام می دهیم قانون است یعنی چیزی نیست بررسی کنیم کاری را خوب انجام داده ام بعد، باید اجرای قانون را بررسی کنیم. هر کاری در آموزش و پرورش انجام می شود نظام ارزشیابی دارد. سنجش ها می آید بررسی می کند و اشکالات را بررسی می کند. این بررسی را نمی کند که اگر بد اجرا شد، اجرا را متوقف کنیم.اجرا بررسی می شود و اگر اشکالاتی و گیری در اجرا وجود داشت، آن را رفع می کنند."

او در پاسخ به سئوال دیگری درباره بررسی اشکالات این طرح، توضیح داد: "بله، اشکالات و نواقص بررسی شده است."

وی درباره تهیه اسناد رفع اشکالات اقدامات طرح تحول بنیادین گفت: اسناد آن را دست انتشار داریم."

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره تعهد استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان توضیح داد: "تعهد استخدامی فارغ التحصیلان، هم مصوبه مجلس و هم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد و موضوع "تعهد دبیری" مصوبه قانونی شده است. تعهد دبیری یعنی همه استخدام موارد گوناگون را پیگیری می کنیم و مربوط به این دولت و دولت بعدی نیست.

حاجی بابایی همچنین درباره شایعه حضورش در انتخابات و اعلام یکی از چهره های سیاسی درباره کاندیداتوری وی در ریاست جمهوری آینده گفت: حتما شوخی کرده اند."

 

خلاصه سخنان وزیر آموزش و پرورش در آیین گشایش دانشگاه فرهنگیان:

- من معلم را کمتر از رئیس جمهور و وزیر و قاضی نمی دانم و همه اینها را دست ساخته معلم هستند. اگر قرار باشد یک روز فقط برای یک نفر سوگندنامه وجود داشته باشد، اول برای معلم است که با خدا پیمان ببندد که می خواهد معلم باشد.

- هر چه زشتی وجود دارد مال بی توجهی به معلم است. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نقطه شروع تحول بنیادین است و همه امکانات برای دانشجویان فراهم است. نباید معلم حتی یک روز سرش را جلوی یک نفر خم کند که می شود من را استخدام کنی. امروز بدون اینکه کسی از کسی خواهش کند به شکلی عمل شده که حتی معلم پیش رئیس آموزش و پرورش سر خم نکند و کارش انجام شود. معلم باید عزت داشته باشد. امروز معلم در کشور مجبور نیست به کسی التماس کند کار من را پیگیری کن که جایی گیر کرده. گفته ام به شکلی حرکت کنیم که یک معلم پشت در اتاق ما حضور پیدا نکند. جلوتر حل کنید معلم برود کلاس و فقط درس بدهد.

- می توانم اگر در خیابان کسی راه می رفت تشخیص بدهم معلم است یا نیست. توصیه کرده ام به معلمان که معلم باید طوری رفتار کند که در یک مهمانی 50 نفره همه بفهمند او معلم است.

- 2 سال طول کشید اساسنامه دانشگاه معلمان آماده شود و در 15 بهمن (امروز) از زمان تفکیک آموزشکده ها از وزارت علوم و الحاقش به آموزش و پرورش که تعداد دانش آموزان هنرستانها از 30 درصد کل دانش آموزان به 45 درصد رسیده. برنامه پنجم گفته در طول 5 سال تعداد هنرستانها به 50 درصد برسد. رسما اعلام می کنم اول مهر آینده این تعداد از 50 درصد می گذرد.

- کاری می کنیم اگر 6-3-3 اجرا شد، دانش آموزان دوره های فنی و حرفه ای 3 سال تحصیل فنی می کنند. 64 پردیس دانشگاه فرهنگیان همزمان در کشور فعال است و 25 هزار دانشجو و 31 هزار معلم در این مراکز برای تغییر مدرک وارد شده اند و اکنون 56 هزار دانشجو تحصیل می کند و سال آینده به 80 هزار نفر می رسد و در سال بعد بالاتر از 100 هزار خواهد بود.

- خیال نکنید کار کردن سخت است. سخت تر این است که دیگران کار سخت شما را تحمل کنند. کار کردن در جامعه اینطور نیست که راحت تحمل می شود. اگر کار کردی و توفان ایجاد نکرد به کار خودت شک کن. بزرگی می گفت اگر هواپیما روی باندی حرکت می کند و هوا متراکم در مقابل او می ایستند و این هواپیما طوری ساخته شده که لیز می خورد و بالا می رود. گاهی می گویند این تحول بنیادین چی شد؟ قرار نبوده کاری بکنیم که همین الان ببینید. تحول، کار زیرساختی است و یکی از این شکوفه های این تحول، دانشگاه فرهنگیان است.

- با تحول بنیادین که ساختمان درست نمی کنیم. دیپلم هنرستان هنوز امروز که مدرکش را بگیرد التماسش می کنند بیا سر کار ولی طرف لیسانس می گیرد و می آید در جامعه ومعلوم نیست بازار کار داشته باشد. این تحول بنیادین است.
4545

کد خبر 274860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
  24 0
  نقل از متن: می توانم اگر در خیابان کسی راه می رفت تشخیص بدهم معلم است یا نیست. توصیه کرده ام به معلمان که معلم باید طوری رفتار کند که در یک مهمانی 50 نفره همه بفهمند او معلم است!!! من خودم دبیرم. به خدا نمی توانم برای خودم یک دست لباس مناسب بخرم. خدا را شاهد می گیرم یقه کتم پاره شده، پیش دانش آموزانم که همه شیک پوشند ، خجالت می کشم. با این حقوق مگر می توانم کمر راست کنم. آنوقت من اگه بین چهرنفر هم باشم، از سر و وضعم همه تشخیص می دهند که معلم هستم بجز آقای وزیر!!
 • مبینا IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
  18 0
  سلام! جناب وزیر بسیار آرمانی حرف می زنند، لصفا هر وقت از معلمان حرف می زنند، کمی زمینی حرف بزنند، بیرونمان دیگران را می سوزاند و درونمان خودمان را. از طرف یک معلم ابتدایی
 • آرمان IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
  6 3
  تو رو خدا بیشتر در مورد پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد فرهنگیان توضیح بدید.
 • معلم IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
  3 0
  با سلام ببینید مشکل در طرحها و برنامه های سند تحول یک سوی قضیه است و توجه نکردن به امور معمول در اموزش و پرورش در سوی دیگر برای مثال در سال جاری سرانه به مدارس داده نشده است . اما وزیر پاسخگو نیست. اضافه کاریها پرداخت نشده است . وزیر پاسخگو نیست. حجم زیاد طرحهای سند تحول که نشان از موفقیت امزش و پرورش نیست اجرای صحیح و درست طرحها در گرو توجه وزیر و مسئو لین به نیروی انسانی در نظام اموزشی کشور است. اموزش نیروی انسانی , تامین معیشت مناسب فرهنگیان , مسکن فرهنگیان , فرهنگ مناسب جامعه ما را در رسیدن به یک سند راهبردی موفق می نماید. در غیر اینصورت دهها سند تحول نیز ما را به سر منزل مقصود نخواهد رساند.
 • سلیمی IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
  4 0
  خطاب به همکارم مهدی عزیز و همدردی با او: جز گچی و تخته سیاهی و عشق نیست دراین دایره دارائیت!!!!!!!!!!
 • جمعی از معلمان IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۶
  0 2
  سلام بنده معلم روستای انجیره شهرستان مرودشت استان فارس هستم جناب وزیر شما که به گفته ی خودتان برای معلم ارزش زیادی قایلید لطفا به مشکل ما معلمها رسیدگی کنید ما 4نفر از معلمان مدرسه ی ابتدایی این روستا کادر مدیر و معاونینمان مرد هستن و ما در زنگهای تفریح مواقع نماز و...بامشکل روبرو هستیم و خیلی وقتها چون راحت نیستیم درکلاس میمانیم و همچنین در مدرسه ی ما دانش آموزان پسر ودختر در یک مدرسه و در یک کلاس درس میخوانند که خیلی کنترل آنها درکنارهم برای ما سخت است چراکه دانش آموزان پایه ی ششم درسن بلوغ و بامشکلات خاص این دوره مواجه اند لطفا رسیدگی کنید
 • میری IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۶
  0 1
  سلام جناب وزیر آموزش پرورش شما فقط به این مسیله که دانش آموزان بزرگتر پایه ی ششم بچه های کوچکتر را اذیت میکنند توجه دارید ولی به ما که در روستای انجیره شهرستان مرودشت استان فارس علاوه براین با مشکل مختلط بودن بچه ها پسر ودختر درابتدایی و مشکلات مضاعف روبروهستیم توجهی ندارید پسر ششم ابتدایی برای خیلی ازدخترها زمینه ساز مشکل شده است وهمچنین شما از حضور معلم مرد در مدارس دخترانه ممانعت کردید اما در روستای ما کادر مدیر و معاونان مرد هستند لطفا رسیدگی کنید.........
 • بدون نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۶
  3 0
  کدام دیپلم هنرستان را التماسش میکنند بیا سر کار ؟
 • م-ا IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۶
  3 0
  اگر میخواهید جامعه در ست شود فقط معلمان را دریابید.
 • مجیدی IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
  0 2
  سلام چرا فقط نظرات رو تایید میکنید چرا فکری بحال جدا کردن دخترها و پسرهای روستای انجیره نمیکنید