دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: مناقشات مطرح شده در مجلس، نشانه سرزندگی سیستم سیاسی کشور است.

محمدجواد لاریجانی در مراسمی که به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی در سالن همایش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: در دموکراسی های غربی چندین برابر کشور ما از این موضوعات دارند حال اینجا تنها یک نوار مطرح شده در حالیکه در بسیاری کشورهای غربی تعداد زیادی از این نوارها پخش شده است.
گزیده سخنان وی به نقل از فارس از این قرار است:
·         مرکز پژوهش ها موتور فکری مجلس و نظام خواهد بود. دل من همواره با این مرکز است و امروز خوشحالم که کاظم جلالی به عنوان رئیس این مرکز انتخاب شده است.
·         هر رئیس جمهوری در کشور پس از مدتی می خواهد همه را نجات بدهد و کارهای بزرگ بکند. من می گویم که اگر کارهای کوچک را خوب انجام دهیم بهتر از این است که کارهای بزرگ تر را بد انجام دهیم که در این میان معیار کارآمدی نیاز است.
·         حزب باید مقدم بر رئیس جمهور باشند. باید از احزاب رئیس جمهور بیرون بیاید که این پدیده ها قابل مطالعه است.
·         مدعیان مدیریت جهانی، اول اسلام را کنار می گذارند. اگر خود را در موضوع مدیریت جهانی بگذارید باید با تمام ادیان قرار مدیریتی بگذارید در حالی که این وظیفه امام زمان( عج) نیست و وظیفه امام عصر با سایر ائمه اطهار فرقی نمی کند و در ذیل وظیفه رسول اکرم قرار دارد.
·         باید درباره ایده حکومت کار شود. حکومت سه جزء اصلی دارد که جز اصلی آن مشروعیت سیطره است که در نظام ما بحث ولایت فقیه است یعنی تمام مسئولیت ها باید از مسیر ولایت فقیه مشروعیت پیدا کند حتی آنها که انتخاب می شوند و مشروعیت تبعیت از منتخب به تائید ولی فقیه نیاز دارد.
·          درباره صحبت یکی از مسئولان که من منتخب ملت هستم و باید حرف من را گوش کنید هم بگویم که این استدلال درست نیست و صحبت هر شخص را باید در حوزه مسئولیت باید گوش کرد.
·         بهتر است در معاونت ها یک معاونت مخصوص حکومت باشد. بهتر است این معاونت شامل سه بخش باشد که یک بخش نظری آن روی مشروعیت کار کند و آن را عمومی کند چراکه مشروعیت یک قسمت فلسفی و یک قسمت اجتماعی دارد.
·         انتخابات ما انتخابات خوبی است. آنچه که مردم می خواهند از درون صندوق در می آید اما باید سازو کار آن را بهتر کنیم چراکه ما یک انتخاب خوب می خواهیم.انتخابات خوب یعنی افراد شایسته خود را در معرض انتخاب قرار دهند و این افراد به خوبی معرفی شوند که در کل باید ساختاری در این زمینه داشته باشیم.
·         نظارت استصوابی در انتخابات بسیار خوب است اما باید مکانیسم های آن را هوشمندانه تر شود.
/2929
کد خبر 275149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۶
    131 3
    آخر ما نفهمیدیم دموکراسی های غربی خوب است یا بد؟!