دیدن تصاویر مستهجن و دانلود موسیقی اخیرا باعث ورود بدافزار به سکوی نفتی امریکا در خلیج مکزیک و از کارافتادن آن شده است.

در گزارشی تاسف بار که هوستون کرونیکل آنرا منتشر کرده آمده است که کارگران سکوی نفتی از طریق اینترنت ماهواره دست به دانلود موسیقی غیرقانونی و دیدن پورنوگرافی زده و ناآگاهانه در یک مورد باعث ورود بدافزار به سیستم اصلی استخراج و مانیتورینگ سکوی نفتی شده اند.
این گزارش همچنین آلودگی مشابه را روی لپ تاپ سکوی نفتی از طریق پورت یو اس بی یادآور شده است که ممکن است باعث انفجار سکوی نفتی شود.
در این گزارش آمده کمپانی ها میلیونها دلار صرف امنیت سیستم های حساس کامپیوتری خود می کنند در حالی که کارگان ناآگاه با یک حرکت غیر منطقی جان خود و هزاران نفر دیگر را به خطر می اندازند.
میشا گوفشتین از کارشناسان امنیتی در Alert Logic می گوید وجود حفره های فیزیکی یعنی کارگران ناآگاه بسیار بدتر از حملات هکری است.
گزارش مذکور می افزاید بدافزار کشف شده باعث از کار افتادن چند سکوی نفتی امریکا در خلیج مکزیک شده است.
جک ویتسیت نیز بعنوان کارشناس امنیت اطلاعات می گوید حمله به سیستم مهندسی که ناظر بر توزیع برق در یک شبکه سراسری است می تواند خطرات انسانی ناشی از آنرا چند برابر کند و مشکل را در سطح ملی گسترش دهد.
گزارشهایی که بعدا ESET در مورد استاکس نت در ایران داد نشان از آن داشت که بسیاری کاربران قربانی نمی دانستند حتی سیستم شان آلوده شده است. ویتسیت می افزاید سکوی نفتی، پالایشگاه، شبکه برق و آب با حمله سایبری می تواند باعث تخریب فیزیکی شود و جان مردم را به خطر اندازد.
به گفته وی جلوگیری از ورود بدافزار به طور 100 درصد غیر ممکن است اما با به روز رسانی نرم افزاری می توان مانع گسترش آن شد.
گزارش وزارت امنیت داخله امریکا حاکی است 40 درصد حملات سایبری به امریکا در سال 2012 به زیرساختهای انرژی بوده است.
 
 
5656
کد خبر 278994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • دیسنا IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
    8 5
    ESET زحمت کشیده واقعآ - غیب گفته . خیلی از ویروسها هستن که وقتی کاربر بهشون آلوده باشه متوجه نمیشه . برای همینه کاربر باید ضد ویروس اصلی و معتبر خریداری کنه . چون وظیفه شرکتهای امنیتی همینه . نمونش بات نتها حملات APT و بسیاری از ویروسها .