رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد گفت: برای اعتماد سازی حتی حاضریم با دیگر کشورها بطور مشترک در زمینه هسته‌ای سرمایه گذاری کنیم ولی در واقع بهانه مخالفین، اعتمادسازی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسفندیار رحیم مشایی رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد صبح امروز (دوشنبه) در دیدار قائم مقام وزیر خارجه سوئد با اشاره به جایگاه و نقش ایران در منطقه و جهان اسلام، گسترش روابط تجاری، بازرگانی، علمی و فرهنگی ایران و سوئد را فرصت مناسبی به نفع دو کشور و دو ملت دانست.

وی با اشاره به اینکه ملت ایران برای مردم سوئد احترام ویژه ای قائل هستند، اظهار داشت: سابقه همکاری های ایران و سوئد در طول تاریخ همواره خوب و مناسب بوده و هیچ نقطه تاریکی در روابط بین دو کشور وجود ندارد، ایران آمادگی دارد همکاری های خود را با سوئد در عرصه های مختلف گسترش دهد.

رحیم مشایی در ادامه با اشاره به سخنان قائم مقام وزیر خارجه سوئد مبنی بر حق ملت ایران در خصوص استفاده از انرژی هسته ای و مذاکرات پیش روی ایران و گروه 1+5 گفت: موضوع استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای و ادامه مذاکرات از حیث ملی و بین المللی برای ملت ایران اهمیت دارد.

وی افزود: از یکسو به رسمیت شناخته شدن حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای ملت ایران بسیار مهم است و از سوی دیگر اینکه به نحوی با جامعه بین المللی مسایل خود را در فضای تعامل پیش ببریم تا به اهدافمان دست یابیم، حایز اهمیت است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: وجود سلاح هسته ای نشانه قدرتمند بودن یک کشور نیست، سلاح هسته ای در دنیا قابلیت استفاده ندارد و جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتقادی به داشتن اینگونه تسلیحات نداشته و معتقد است که سلاح های هسته ای باید در دنیا نابود شود .

وی با بیان اینکه دستیابی ایران به توان غنی سازی هسته ای و چرخه سوخت با مقاومت جدی برخی کشورهای غربی روبرو گردیده است، گفت: در مقطعی برخوردها به گونه ای شد که مردم و مسئولان ایرانی متوجه شدند که بنا نیست از دیدگاه غربی ها، ایران به این چرخه دست یابد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با تاکید بر اینکه اعتماد سازی در زمینه انرژی هسته ای وظیفه همه کشورهاست ، اظهار داشت: ایران در این زمینه همیشه آماده تعامل و همکاری بوده است اما در برابر پیشنهاد ایران که بدنبال اعتماد سازی است هیچ گاه از طرف های مقابل درباره چگونگی اعتماد سازی پاسخ روشنی دریافت نشده است و مخالفان چنین مطرح می کنند که برای ایران یک راه بیشتر وجود ندارد و آن اینکه ایران باید بطور کامل از فعالیت هسته ای دست بردارد، این نشان می دهد که مساله اعتمادسازی بیشتر بهانه ای برای عدم حضور ایران در چرخه هسته ای است.

رحیم مشایی اظهار داشت : برای اعتماد سازی حتی حاضریم با دیگر کشورها بطور مشترک در این زمینه سرمایه گذاری کنیم ولی در واقع بهانه مخالفین اعتمادسازی نیست بلکه آنها بدنبال ممانعت از استفاده ایران از انرژی و دانش هسته ای و جلوگیری از پیشرفت ملت ایران هستند.

وی با بیان اینکه مساله هسته ای ایران مساله ای فنی نیست بلکه به مساله ای سیاسی تبدیل شده است، تصریح کرد: باید این دو موضوع از یکدیگر تفکیک شوند.

رحیم مشایی با اشاره به اینکه یکبار در دوره گذشته ریاست جمهوری کشورمان، فعالیت هسته ای ایران داوطلبانه بطور کامل تعلیق شد، اظهار داشت: به رغم چنین اقدامی ، در زمینه تامین سوخت هسته ای هیچ کمکی به ایران نشد و نیز در حالیکه مذاکره سه جانبه ایران ، ترکیه و برزیل با موفقیت برگزار شد و بیانیه آن نیز به امضا رسید ولی غربی ها آنرا هم نپذیرفتند.

وی خاطرنشان کرد: احمدی نژاد بدنبال آنست که حق هسته ای ایران بعنوان حق اصلی ملت ایران بطور کامل به رسمیت شناخته شود و اینکار زمینه را برای مشارکت و همکاری بین المللی فراهم می کند.

قائم مقام وزیر خارجه سوئد نیز در این دیدار با اشاره به نقش مهم و موثر ایران در منطقه اظهار داشت : دوره ریاست، جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد می تواند منشاء اقدامات مهمی در عرصه منطقه ای و بین المللی باشد، همچنان که در جریان برگزاری اجلاس سران در تهران نیز شاهد اقدامات ارزنده و مثبتی بودیم .

وی با تاکید بر ضرورت توجه به حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای گفت: سوئد هم مانند ایران بر خلع سلاح هسته ای تاکید دارد و امیدواریم همه کشورها در این زمینه با آژانس بین المللی اتمی همکاری داشته باشند.

قائم مقام وزیر خارجه سوئد همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی جهان خاطرنشان کرد: امروز همه ملت ها در مقابل بحران بین المللی و رکود و بحران اقتصادی قرار دارند که باید با همکاری هم از آن عبور کنیم.

/2727

کد خبر 279140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
  22
  رییس جمهور آینده داره تمرین می کنه روابط دیپلماتیک رو!!
 • میثم IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
  22
  اقای قائم مقام فقط شنونده بودن..؟! حرفای مشائی رو که بدون حضور قائم مقام هم میشد شنید..! مهم حرفای طرف مقابله که یه خطم ازش نگفتن..!!
  • کاکتوس IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
   3
   میثم خان در تیتر خبر امده "اظهارت هسته ای مشایی در دیدار با قائم مقام وزیر خارجه سوئد " یعنی میخواد فقط اظهارات و نظر مشایی را در خصوص مسائل هسته ای بیان کند . ضمنا اینکه گفتی "حرفای مشائی رو که بدون حضور قائم مقام هم میشد شنید" بسیار جالبه یعنی اینکه مشایی بره تو یک اتاق خودش با خودش حرف بزنه ! خوب مرد حسابی وقتی در یک خبری دارندحرف یا اظهارات کسی را نقل قول میکنند یا دارند باهاش مصاحبه میکنند و یا اینکه ایشان داره با کسی و یا جماعتی صحبت میکنه . دوست گرامی اگه با کسی مشکل داری اینطوری اظهار نظر کردن ضایع است .
 • بدون نام IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
  24
  زنده باد مشایی
 • بدون نام IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
  7
  در نهایت نفهمیدیم سمت این آقا چیست چه ارتباطی با انرژی هسته ای دارد. آیا واقعا ایشان هیچگونه نمایندگی از طرف مردم ایران و رهبری برای این ارتباط با سوید دارند؟