شهرام ناظری استاد بنام آواز ایرانی در حالی از 9 تا 11 اسفند در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران روی صحنه می‌رود که چندی پیش 63 سالگی‌اش را جشن گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، کاربران خبرآنلاین به مناسبت سالروز تولد شهرام ناظری با نظرهای کوتاه و بلند خود، نسبت به این استاد موسیقی ایرانی ابراز علاقه و ارادت کرده‌اند.


زیر عکسی از این خواننده، نوازنده و موسیقی‌دان، 130 نظر به صورت کامنت منتشر شده که در برگیرنده جملات بلند توصیفی، عبارت‌های شاعرانه، تشبیه، لقب و... است.


در تعدادی از نظر‌ها، کاربران علافمند به شهرام ناظری، ویژگی‌های موسیقایی و صدای این هنرمند را بر شمرده‌اند.


صدای تازه
تعدادی از کاربران بی‌آنکه خودشان را معرفی کنند، نوشته‌اند: «به نظرم فضای موسیقی استاد منحصر به فرده و بسیار نوآوری داره»، «من درد ترا ز دست أسان ندهم.... بهترین صدایى که هرکز از شنیدنش خسته نمى شوم» یا «تقلای همیشگی صدای وحشی‌اش را در چارچوب تنگ موسیقی ایرانی دوست دارم» و....


همچنین علاقه‌مندانی به صورت زیر نظر خود را ابراز کرده‌اند:
افشین: «موسیقی ایرانی با صدای شهرام رنگ دیگری گرفت و از تکرار و تکرار تا حدی رهایی پیدا کرد؛ چون او نفسی تازه داشت به ویژه در سخن تازه».


ثمینی: «وسعت صدایش بی‌نظیر است».


علی: «بدون شک استاد ناظری در اوج قله موسیقی این سرزمین قرارداره و رمز ماندگاریش در متفاوت بودن و نوآوری در آثارش بوده».


حسین: «عارفانه‌های عاشقانه را از استاد به نام آواز ایرانی بشنوید. من که مبهوت فضای زیبا و روحانی اجرایش می‌شوم».


مولانای موسیقی ایران
در بخشی از نظرهای ابراز شده، نوعی شبیه‌سازی بین شهرام ناظری با شاعران، هنرمندان یا دیگر شخصیت‌ها صورت گرفته است، از جمله «به نظر من استاد شهرام ناظری، نیمایوشیج موسیقی ایرانی هستند و...».


و تعدادی دیگر نوشته‌اند:
مجید: «ایشان مولانای موسیقی ایران است، باه‌مان شوریدگی وه‌مان شیدایی... کاش ما قدر اساتیدمان را می‌دانستیم».


طایفه: «پاوارتی؛ استاد بی‌بدیل آواز اصیل ایرانی».


و از همه جالب‌تر، کاربری با امضاء طاهری که شهرام ناظری را با آرش، قهرمان اسطوره‌ای ایران شبیه دانسته و نوشته: «به نظر حقیر کار استاد ناظری مثل کار آرش کمانگیره، چرا که همه وجودش رو با عشق می‌ریزه تو اون صدای ملکوتی و نثار ایران و ایرانی و فرهنگ این مرز و بوم می‌کنه. البته خدا رو شکر که به اندازه صد‌ها آرش انرزی دارند ایشون».

 


لقب‌ها
تعدادی از کاربران خبرآنلاین، با ذکر یک لقب، ارادت خود به شهرام ناظری را نشان داده‌اند. شوالیه، عنوانی است که بیش از دیگر لقب‌ها تکرار شده است که در کنارش به شهسوار، سلطان، سالار و... نیز برمی خوریم.


البته در ارتباط با لقب شوالیه که دولت فرانسه به استاد شهرام ناظری اهدا کرده است، شمیم تذکر داده: «به نظر من لقب شوالیه برای آقای ناظری چیز مهمی نیست.... شهرام ناظری بزرگ‌تر از این حرفهاست که با القاب فرانسوی‌ها مهم شده باشد».
انسانی آزاده و شریف


بخشی از علاقه‌مندان به شهرام ناظری، او را با ذکر صفت‌ها و ارزش‌های انسانی یاد کرده‌اند. از جمله «هنرمندی بزرگ و انسانی آزاده و شریف»، «جوانمرد»، «ساده بی‌آلایش و مردانه»، «درود به شرفت...»، «شوالیه خاضع و دوست داشتنی.... هنرمند واقعی.»، «همچنان اصالت و معرفت خود را در این زمانه حفظ کرده است. درود بر چنین مردانی»، «کسی که دست دیگری را به خاطر هوای نفس نبوسید و با مردم ماند»، «هنرمندی از تبار مردم و با مردم... زنده و سلامت باشد» و «یک ایرانی پاک سرشت».


همچنین تعدادی از کاربران در این ارتباط نوشته‌اند:
همایون: «هنرمندی با معرفت و همگام با مردم است».


فرهاد: «استادی که با این مقام بالا متواضع و آرام است».


آنان که با آواز شهرام ناظری عاشق موسیقی ایرانی شدند
بسیاری از کامنت‌گذاران، صدای شهرام ناظری را دلیل عشق و علاقه‌شان به موسیقی ایرانی ذکر کرده‌اند، از جمله کاربری بدون نام نوشته: «من با گل صد برگ بود که به موسیقی ایرانی علاقمند شدم، یادش بخیر»، دیگری تاکید کرده: «با او به موسیقی سنتی ایرانی علاقمند شدم» و «من متولد 64 هستم، وقتی 4 سالم بود، اندک اندک ناظری رو می‌خوندم و از‌‌ همان زمان عاشق موسیقی ایرانی شدم.»


از میان دیگر نظرات مشابه می‌توان نمونه‌های زیر را آورد:
نوروز‌پور: «تولد استاد مبارک با او موسیقی سنتی ایران را مزه کردم و با آن مانوس شدم».


فاطمی نیا: «شاید برای خیلی‌ها باور کردنی نیاشه، اما من از سن 16 سالگی (پاییز 65 درخط مقدم جبهه منطقه هزار قله) تا الان کمتر شبی بوده که گل صد برگ آقای ناظری را گوش نکنم ونگریم و برای سلامتی ایشان دعا نکنم. صدای اساطیری استاد ناظری صدای فرهنگ، عشق، ایمان وخدا خواهی هزاران ساله این سرزمین سر بلند است».


محمد: «با صدای او به موسیقی سنتی علاقه‌مند شدم... اون موقع؛ نوجوان بودم.... خدا سلامتش بدارد».


اصیل‌ترین کرد آریایی
شهرام ناظری متولد 29 بهمن 1328 در کرمانشاه است. از این رو تبار کردی او نیز مورد توجه تعدادی از کاربران خبرآنلاین قرار گرفته است. تعدادی از نظرهای ابراز شده در این رابطه عبارتند از:
سیاوش: «بهت افتخار می‌کنم هموطن کرد».


منوچهر: «سلام به اصیل‌ترین آریایی خطه کردستان... درود بر شرف تو‌ای همیشه ماندگار».


حمید: «اعتبار تبار کردهای ایران زمین».


سیاوش: «خدا نگه دارش باشد، یک کرد هم وطن که استاد همه ماست».


توصیف‌های شاعرانه
بسیاری از کاربران خبرآنلاین، برای ابراز علاقه به استاد ناظری از توصیف‌های شاعرانه بهره گرفته‌اند. از جمله:
محمد جواد: «آنکه آواز اساطیری‌اش آتش در نیستان وجودمان می‌زند و صدای سخن عشقش در گلستانه لولیان شورانگیز است و هنوز چشم به راه پایان سفر عسرت است».


احسان زواری: «همنوا با تو می‌خوانم؛ نه از تعصب که این حنجره با این حجم هر شنونده‌ای که دمی دل و گوش به تو بسپارد، چاره‌ای جز این برایش نمی‌گذارد...».


باران: «با نوای آسمانی خودش آتشی در نیستان عاشقان انداخت؛ آوای همیشه جاودان موسیقی ایران، شولیه آواز پارسی...».


امیر: «تویی تنها که می‌خوانی چنین بیدار و دریاوار، تویی تنها که می‌خوانی».


تجلیل 40 سال کار هنری
شهرام ناظری از ابتدای دهه 50 خورشیدی حضوری فعال در عرصه موسیقی ایرانی داشته،40 آلبوم منتشر کرده و آثاری ماندگار را پدید آورده است. این کارنامه، دلیل اصلی شور و اشتیاق علاقمندان در ابراز ارادت به شوالیه آواز ایران است. برای نمونه کاربری نا‌شناس به تابلویی خوشنویسی شده در اتاق کار استاد ناظری اشاره کرده که در آن نوشته شده: «غیر از هنر که تاج سر آفرینش است دوران هیچ سلطنتی پایدار نیست».


همچنین نمونه‌های زیر را می‌توان مشتی از خروار دانست:
عادل: «کسی مثل هیج کس!».


بی‌نام: «تولدت مبارک، صدای لحظات شاد زندگی‌ام».


بی‌نام: «یکی از معدود پرچمداران موسیقی ایرانی».


سعید: «سلام و درود بر هنرمند پاک ایرانی».


آزاده: «صداش به من انرژی خیلی زیادی می‌ده ارادتمندم خیلی زیاد، عشق است...».


افشین: «چه شبهایی درازی که با صدای ناظری عزیز به صبح کردیم و چه حس و حال و آرامشی که او دریغ نکرد از بخشیدنش به روح و جانمان».


و کاربی نا‌شناس نوشته: «امشب به احترام 40 سال کار هنری سطح بالا، کلاه از سر بر می‌دارم و تصنیف گل صد برگ را از حافظه کامپیوترم اجرا می‌کنم. صدایی دیر آشناست که می‌خواند: اندک اندک جمع مستان می‌رسند...».


58245

کد خبر 279363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام A1 ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  10
  من خودم با اهنگ مطرب مهتاب رو به موسیقی ملی رو اوردم
 • اندک اندک IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  16
  استاد صدات تک به مولا. از کودکی صدای زیبای شما را شنیده ایم و در خون و رگ ما جای گرفته است. همیشه سلامت باشید
 • بدون نام IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  12
  خدای موسیقی افتخار کرمانشاه با نوای آواز اساطیرت به ایرانی بودن و کرد بودنم افتخار کردم
 • بی آر DE ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  10
  شخصا با موسیقی ایشون به هنر و موسیقی ایرانی علاقه مند شدم
 • بدون نام IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۳۰
  0
  درود بر شهرام عزیز همشهری و هم محله قدیمی می دانم هنوز خیابان منزه و خاطرات تلخ و شیرین آن را فراموش نکرده است. امیدوارم روز بروز موفق تر باشید ما هم برای سلامتی شما دعا می کنیم
 • شهرستان شوط IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  0
  شوالیه ماندگار در قلب ها