گزارش "علل افزایش سن ازدواج دختران ایرانی" با واکنش های متفاوت مخاطبان خبرآنلاین همراه شد.

البته پیش بینی می شد که مخاطبان خبرآنلاین به این گزارش واکنش گسترده ای داشته باشند. اما نوع نظرات، آنقدر متنوع بود که نمی شد از انها گذشت.

نخستین نظر چنین است:28 سال پیش ازدواج کردم
البته یاد انروز ها به خیرهر چند امکانات امروزی در این حد نبود ولی ایمان ومردم داری ومحبت وخدمت به خلق در عامه مردم وجود داشت
الان سطح توقعات بالا رفته و فراهم نمودن یک ازدواج معمولی هم برای خانواده ها واقعا مشکل ساز شده
مشکلات قبل از ازدواج و بعد از ازدواج مانع بزرگی برای جوانان و خانواده های انان در مسیر ازدواج وچود دارد
خداوند به بندگانش وقتی کمک میکند که بندگانش به هم رحم ومروت داشته باشند."

این نظر به خودی خود البته چالش آفرین نبود. اما یکی از کاربران که گویا از زنان مخاطب خبرآنلاین است، اظهار نظر چالش برانگیزی داشت: "این حرف شما در مورد همه صدق نمیکنه !! من خودم یه دخترم و 35 سالمه و هنوز ازدواج نکردم ! شما همسرتون معیارهاتون برای ازدواج چیز دیگه ای بود الان با همون معیارها نمیتونین ازدواج کنین !!! چرا به این فکر نمیکنین که دختر ها عاقل تر شدن!!! نه خودم نه خانواده ام به هیچ کدوم از این سختگیریها فکر نمیکنیم توقعاتی مثل مهریه بالا و مسال دیگه مالی نداریم یه انسان واقعی پیدا نمیشه !! ترجیح میدم باز هم سر سفره پدرم بشینم تا اینکه بعد از ازدواج درگیر مسائل دیگه ای بشم که میبینم کسای همسن و سال من که ازدواج کردن باهاش در گیرن !!!!کلاً راحتر و خوشبخت تر زندگی میکنم بدون آقا بالاسر!"

همین انبوهی از واکنش را در پی داشت، واکنش های عصبی، جدی، شوخی و البته مبهم که می توانید در خبر اصلی بخوانید.

اما نظر پر بحث دیگر هم این بود: "دخترها دچار توهم هستن .
علاقه؟ دخترها از علاقه چیزی سرشون نمیشه .

دنبال پسر مورد علاقه هستند ولی وقتی پیداش می کنن .
- ازش مهریه میخوان .
( تازه تو بعضی شهرها میگن باید دونگ خونه یا زمین هم به نامشون بزنن )
- ازش خونه میخوان
- ازش کار پر درآمد میخوان
- ازش انتظارات بیجا دارن .
- ازش اسب سفید و قاطر نقره ای میخوان ( حداقل پراید ) .
- رو حرف سرکار خانم هم نباید حرف بزنه و باید فقط گوش باشه و البته لال . ( مرد باید کنیز باشه )

بعد 4 سال هم میگن من دیگه بهت علاقه ندارم بریم طلاق بگیریم و مهریه رو میزان اجرا پسر رو میندازن زندان !!"

یکی از پاسخ ها هم این بود: "آقای محترم اگه شما یه آدم منطقی بودید این و به همه جامعه بانوان تعمیم نمی دادید، من می دونم که هستند خانم هایی که مطابق نظر شما باشند اما همه این طور نیستند. من خودم 5 ساله ازدواج کردم واسه همسرم همه کار کردم همه کار ،هم خانواده خوبی داشتم هم ظاهر خوبی داشتم هم به همسرم وفادار بودم اما آقا قدر نمی دونه بازم چشم و گوشش کار می کنه باز توهین می کنه بهم واقعا کیاز حقوق خانم هایی مثل من دفاع می کنه. خیانت، نامردی،بی وفایی، بی احترامی به همسر... اگه واقعا می خواین بدونین چرا خانم ها ازدواج نمی کنن چون اکثرشون بی اعتماد شدن چون مثل من و دیدن و درس عبرت گرفتن همین!!!..."

پاسخ های دیگر به این نظر هم البته جدی، عصبی و به طنز بود که در همان خبر اصلی قابل مشاهده است.

یکی از مخاطبان هم به وضعیت اقتصادی اشاره کرده است: "به نظر من اگر این شرایط و اوضاع اقتصادی و فرهنگی ادامه پیدا کنه نه تنها سن ازدواج بالا نمیره که از نظر تعداد ازدواج هم کمتر میشه. من به عنوان یه جوان 22 ساله با این وضعیت اقتصادی برای شروع زندگی مشترک حتی از حداقل ملزومات محرومم و برای فراهم کردن این شرایط باید سالها سخت کار کنم. حقیقتن نمیتونم تا سن 30 سالگی شرایط ازدواج رو برای خودم متصور بشم!"

و مخاطبی معضل را فرهنگی دانسته است: "بحث یک نفر نیست که بحث یک جامعه است.اگر مردی موقعیت ازدواج داشته باشد قطعا ازدواج میکنه.حالا این دختر نشه یکی دیگه.و در مجموع جمعیت مجردین رو به کاهش میزاره.از اینجا به این نتیجه میشه رسید که ازدواجه که از بین رفته نه علاقه به کسی.علاقه در حیواناتم هست چه برسه به آدمیزاد.مطمئنا اگه آدم دقیق بخواد بشه میبینه که بی علاقگی ازدواج بیشتر مربوط میشه به مشکلاتی که از اون حادث میشه.شاید شما از یکیم خوشت بیاد اما وقتی میبینی باید با سیل مشکلات اقتصادی مواجه بشی نسبت به موقعیت طرف اظهار بی علاقگی میکنی."

و این نظر هم پر بحث بود: "به نظر من مجرد ماندن دخترها موضوع پیچیده ای است که با تحقیقات آبکی نمی توان برچسب زد مهمترین دلیل فرهنگ کهنه و پوسیده ما ایرانیان است که خانواده پسر کافیست عروسی بگیرن و یک خونه برای زندگی به اونها بدن دیگه خبر ندارن توی چه هچلی افتادن بعدش خانواده آقا پسر پوست دو تا بدبخت می کنن حتی به جدایی هم می رسوننشون خود من و اکثر دوستام همین مشکل رو دارنو حتی بعضی هاشون از دست آزار و اذیت اونها طلاق گرفتن این یعنی فاجعه تو رو به خدا به پسرها و خانوادهاشون آموزش بدهید اینقدر اذیت نکنن و به تمام دخترهای دم بخت میگم پسرها اصلا ارزش ندارن خودتون رو دست کم بگیرید خیلی دست بالا بگیرید خیلی خیلی"

این نمونه ای از پاسخ به این نظر است: " در مورد شما خانمی که توهین میکنی ، حسرت یه پسر تو دلت مونده؟ دخترها درست و حسابی تربیت نمیشن تا پسرها ازشون خوششون بیاد. اکثر طلاقها از توقعات بیجای دخترهاست نه پسرها ، خونواده دختر فقط دوست دارن دختره رو شوهر بدن تا از دست خرج و مخارجش راحت شن حتی اگه دختره شاغل باشه."

برای خواندن نظرات بیشتر، رای و پاسخ به آنها، این خبر را بخوانید.

توجه: نظراتی که در خبر اصلی و یا این خبر منتشر شده اند، هیچ کدام رای و نظر خبرآنلاین نیست؛ خبرآنلاین تنها نظرات کاربران خود را منتشر می کند.

4747

کد خبر 279499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 58
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام AM ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  فقط یه عامل مهمترین و بزرگترین سد برای ازدواجه.اونم نداشتن پوووووووووووووووووووول و گرانیها و وضع بد اقتصاده. والسلام و نامه تمام.
 • بدون نام US ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  قدیما ازدواج میکردند تا باهم زندگیشونو بسازند اما الان دخترا انتظار دارند تا یکی که همه چی داره بیاد خواستگاریشون!
  • بدون نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   دقیقاً قدیما همین بوده ولی با اینتفاوت که پسرا الان می خوان با یه دختر تحصیلکرده پولدار، کارمند و با یک جهیزیه آنچنانی که تا همه عمر تامین یاشن آقایون، ازدواج کنن.پسرا تو خواستگاری از حقوق دختر خانم و رسمی بودن قراردادشون و وضع پدر دختر خانم سوال می کنن!!!! اونوقت دخترا بایدم ازدواج نکنن.سری که درد نمی کنه دستمال نمی بندن!!!!
  • بیکار IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   عزیزم اگه خانمها تو خونه بمونن و خونه داری کنن اونوقت کل ادارات خالی میشه و آقایون با مشکل بیکاری مواجه نمیشن آخه هرجا میری میبینی خانمها اونجارو گرفتن و آقایون بیکار.جوون بیکار کجا بره بدون کار زن بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟
  • پسر بیکار IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   66 20
   این ایده واقعا ایده جالبیه ولی نمیدونم چقد کارشناسی و قابل اجرا هم هست! منم فکر میکنم نسبت کارمندان آقایی که توی ادارات دولتی مشغول به کار هستن به خانم ها باید خیلی بیشتر باشه( البته اینو با توجه به شرایط کشور و این که احساس میکنم تفاوت زیادی بین من که مدام توی آزمون های استخدامی رد میشم! با خانم هایی که به فرض توی همون ادارات مشغول به کار هستن نیست و صد البته نیاز من به عنوان یه مرد توی این جامعه به اون شغل نسبت به اون خانم خیلی بیشتر هستش)
  • بدون نام IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
   17 72
   دقیقا "بدون نام" به مسئله خوبی اشاره کرده . من دیدم که میگم پسرای الان پررو هستند و اصلا علاقه ای به پایبندی به یک زندگی ندارند میگن الان با اینیم بعد که دلمون را زد میریم سراغ یکی دیگه؟؟؟ الان خداییش کدوم پسری هست که حاضر باشه برای زن و فرزندانش از خودش و وجودش مایه بگذاره؟؟؟الان پسرا زیر ابرو برمیدارن ، خط چشم میکشن،بند میندازن و هزارتا کار دیگه ولی یکی مردونه پیدا بشه بگه کدومشون حاضرن مثله پدرا و پدربزرگاشون باشن . نه خیر تقصیرها را گردن خانم ها ندازین ؟ من زنان و دخترانی میشناسم که مثله یک مرد دارن زندگی خانوادشون را میچرخونن . دخترایی را میشناسم که بدون هیچ چشمداشتی حاضرن با یک مردی که به تمام معنا مرد خونواده باشه زیر یک سقف زندگی کنند
  • بی نام A1 ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
   0 0
   موافقم .البته نه همه دخترا ولی کم نیستند دخترانی که متاسفانه این تفکر رو دارند
 • بدون نام US ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  مشکل اینه که جذابیتی که پول و ماشین و خونه برای دخترا داره نجابت و صداقت و تلاش مرد براشون نداره.
  • بدون نام IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
   65 7
   واقعا دمت گرم ...گل گفتی
  • عزیز IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   31 2
   افرین اصل مطلب رو گفتی
 • سامان IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  82 61
  متاسفانه نظرات دوستان اكثرا يك طرفه بود.حقيقتا من كه يك پسرم با اين اوضاع اقتصادي با اينكه خدارو شكر كم و كسري ندارم و هم داراي شغلي با درآمد مناسب هستم و هم داراي تحصيلات ميترسم وارد زندگي متاهلي بشم البته بخشي از اين ترس اينه كه شايد هنوز در وجود خودم اين شجاعت رو نمي بينم كه بخوام بار مسئوليت خانواده رو فعلا به دوش بكشم براي همين اصلا به مقوله ي ازدواج تا حالا فكر هم نكردم.و فكر هم ميكنم امروزه بيشترين دليل كاهش ميل دختر و پسر نبود امنيت مالي و مشكلات اقتصادي و همينطور كاهش مسئوليت پذيري طرفين هست.
  • پسر تنها IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   38 35
   منم موافقم .اولا مشکلات اقتصادی گرانیهای سرسام آور که اگه یه آدم بخواد فقط هزینه های خوراکش رو حساب کنه ماهی به یکی دو میلیون میرسه اونهم در یه سطح معمولی که نگاه کنیم دیگه هزینه های دیگرو بخوایم وارد کنیم که دیگه هیچ.دوما همین ترس از ورود به زندگی و پذیرش مسئولیت یک زندگی و اینکه یه پسر باید یه نفر دیگرو زیر چتر حمایت خودش بگیره و از همه لحاظ همراش باشه و حمایتش کنه و دلایلی که دخترا واسه خودشون دارن باعث شده ازدواج کم شه.
 • بدون نام IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  74 45
  تنها و تنها مشکلات مالی و گرانی مشکل نبود شغل دلیل دیر ازدواج کردن جوانهاست
 • جواد IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  68 43
  به نظر من همه چی دست به دست هم داده تا آمار ازدواج به صورت شدید علی الخصوص در تهران پایین بیاد 1- مشکلات شدید اقتصادی و تورم تمام نشدنی 2- سطح حقوق و دستمزد ثابت و حداقل دستمزد زیر خط فقر برای کارمندان ( 389000 ) 3- مشکل مسکن و اجاره بهاء 4- هزینه بالای نرخ طلا 5- هزینه بالای لوازم خانگی برای تهیه جهیزیه 6- مهریه سنگین ( با توجه به بی اعتمادی افراد نسبت به یکدیگر ) 7- و در نهایت نداشتن امید به آینده روشن و استرس و فشار روانی بیش از حد تحمل 8- سطح توقعات بالای دختر و پسر با جیب خالی راه حل : ساده زیستی و بی اعتنایی به مسائل روزمره و کاهش توقعات راه حل دوم : ازدواج موقت
 • ناشناس IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  48 84
  دوران برده داری به پایان رسیده
 • خانم EU ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  17 60
  ٢٦ سال دارم و با نظر دختر ٣٥ ساله كاملأ موافقم .
 • بدون نام US ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  این آقایون که اکثرا ما خانومها رو دیو دوسر میبینن و اینقدر همه چی بر علیه اونهاست! و واقعا دارن عذاب میکشن ! خوب برادر من ازدواج نکـــــــــــــــــــــن.... مگه کسی مجبورتون کرده ...بگذار ما بترشیم ....من نمیفهمم طبق این آمار ما قرار بترشیم دیگه ..شما چرا انقدر ناراحتین
  • بدون نام PL ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   91 13
   دقیقا دارن همین کارو میکنن دیگه :)
  • بدون نام IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
   79 22
   خواهرمن آخه کیه که از ازدواج بدش بیاد اما شما دخترا توقعتون رفته بالا خانواده هاتونم که انگار دارن خونه معامله میکنن شماهاروجنس فرض کردن
 • امین نوروزی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  23 76
  با سلام خدمت تمام دوستان عزیز و دست اندرکاران سایت خبر آنلاین . به هر حال بنده حقیر هم پس از مطالعه دقیق نظرات برخی از دوستان در مورد ازدواج خواستم از باب کمک به هر دو قشر محترم جامعه در مورد ازدواج عارض بشم که : اولاً در جامعه امروزی و از نظر علم در ازدواج انسان ها فقط با هم ازدواج نمیکنند . یعنی این تنها زن و مرد نیستند که با هم شروع زندگی را آغاز می کنند بلکه زن و مرد به همراه یک جامعه جدید و نواسانت جدید تربیتی فرهنگی اجتماعی حتی علمی پا به عرصه تاهل میگذارند . البته بحث در مورد این مسئله به قدری گسترده است که در این نظر سنجی یا به هر حال نظر خواهی نمیتوان آن را مطرح کرد . ولی یکی از عوامل مهم ترس از ازدواج در جامعه کنونی . وارد شدن به عرصه ای غیر از تجرد با افرادی از سیاره ونوس است .
 • لیدا shz IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  خب معلومه این پسرا هستن که بی عرضه شدن و توقع دارن خانواده دختر مفت و بی دردسر بهشون دختر بدن
  • علیرضا IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
   خب دختر ندن اینقدر دختر فراونه و گیسهاش مثل رنگ دندوناش شده که از شمارش خارجه این افه اومدن ها هم دیگه امروز جواب نمیده
  • امير IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
   اتفاقا بايد از دختر مفت و بي دردسر ترسيد
  • بدون نام IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
   لیدا خانوم پسرها را هم از سر راه نیاوردن به شماها بدن .
 • بدون نام IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  11 40
  گزینه3هردو
 • بدون نام IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  اين نوع ديد يا فرهنگ دادن دختر به پسر كه انگار يك نوع مبادله‌ي كالاست مشكل اصلي رو ايجاد كرده. وقتي بحث مبادله ميشه خود به خود وارد مقوله‌ي اقتصاد و تئوري پايه اون يعني عرضه و تقاضا مطرح ميشه. خوب وقتي چيزي گرون ميشه تقاضابراي اون كاهش پيدا ميكنه و پس از مدتي توليد كنندگان(خانواده‌ها) مجبورن قيمتهارا پائين بيارن تا بازار به نقطعه تعادل برسه. بدين ترتيب اگه پسرها نرن سراغ زن گرفتن كم كم مهريه ها هم پائين خواهد آمد. احتمالاً سرعت كاهش قيمت سريع تر از ساير كالاها خواهد بود چون بحث بالارفتن سن دخترها مطرحه و اگه خود داري پسرها از ازدواج طول بكشه، احتمالاً منحني تقاضا وارون ميشه و آنوقت دختر خانوم ها ميرن به خواستگاري پسرها، مثل خيلي از نقاط دنيا.
 • راضیه IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
  84 5
  ارزش این گزارش چیه؟ خودمون هم میتونیم کامنت بخونیم..
 • @ محمد@ US ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  111 5
  نه پسرا بی عرضن نه دخترا پرتوقع.......نمیدونم همیشه یه جای کارای ما ایرانیا میلنگه......هیچی درست نیس.....به بهداشت...فرهنگ...ورزش...اقتصاد...هرچی نگاه کنیم مشکل داریم اساسی.......یه کاریم کردیم کشورای دیگه تجربه و علمشونو نمیدن.......کلا گیر کردیم.........همه دارن یه روزو تو زندگیشون تکرار مکنن ....صبح پا میشن اگه کار داشتن میرن نداشتن میمونن......و کارای تکراری دیگه :| ایشالا خدا کمکمون کنه..........
 • بهزاد IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  52 39
  اینها همش حرف . اگر بخواهند زندگی کنند توی یک چادر هم میتونندزندکی کنند . فکر میکنند وقتی ازدواج کردن هم می تونند همش ازاد باشند وقتی ازدواج میکنیم خیلی اخلاق ها باید عوض بشه . دوستداران مثل دوران مجر. دی ازاد باشند .اگر زن وشور باهم دیگه صداقت داشته باشند باتوکل به خدا صاحب همه چیز می شوند . به یک دید خوب به زندگی نگاه کنید . تو زندگی بالا وپاینی هست . هیچ کس صید صعودی نداشته
  • بدون نام IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   51 7
   صید صعودی دیگه چیه؟!!
  • کاوه IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   15 41
   آقا پیشنهاد می کنم بعضی ها کامنت نذارن چون بقیه به سطح سواد و کمالاتشون پی میبرن.آخه مجید جان دلبندم صید سعودی چیه؟اگه منظورت سیر سعودی بود که تومنی 2 زا ر فرقشه!هرچند کلی خندیدیم و حال داد ولی خو یه کم ضایع ست.
  • بدون نام PL ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
   62 8
   والا من خیر سرم مجردم، نه مجردی میکنم نه جوونی. 32 سالمه و دارم به خانواده ام کمک میکنم که زیر بار اینهمه گرونی ها کمرشون نشکنه. با شندر غاز حقوق بابام که زندگی 6 سر عائله نمیگذره. ولی تا کی میتونم؟
  • هاکوپومار IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
   60 8
   کلی خندیدم مرسی. اولی نوشته( صید صعودی) بعد یکی اومده مثلا بگه منم هستم ایراد گرفته و میگه (سیر سعودی )درسته . بابا جان . دکتر جان. پروفسور .دانشمند. (سیر صعودی) درسته. بعد بگید ایرانیها باهوشن یه کلمه رو نمیتونن درست بنویسن
  • سهراب EU ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
   8 4
   خدا نکشتتون. از خنده روده بر شدم :)
 • امید IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  69 50
  مجردی رو عشقه.........
  • بدون نام IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
   26 5
   اینو خوب اومدی ای ول!!!!!!!1
 • یک پسر جوون IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  88 7
  سلام من پسری 25 ساله هستم و شغلی دولتی دارم با مدرک لیسانس و بیش از 4 سال هست که دارم کار می کنم. دارمدم الان بین 700 الی 1 میلیون تومان هست هر ماه و چهره مناسبی دارم و سالم هستم و نه سیگار می کشم و نه قلیون و دوبار هم به عنوان بهترین بازیکن جوانان فوتبال و فوتسال در زیر 20 سالگی تو شهرستان خودمون انتخاب شدم . سال 88 خاستگاری رفتم و دقیقا به خاطر مسائل مالی که چون خودم دسم توجیبم بود و توقع طرف بالا بود به نتیجه مثبتی نرسیدم و ازون وقت به خودم گفتم باید همه چی داشته باشم تا بعد ازدواج کنم و خونه بشه مرد سالاری و نگام تغییر کرد.همین ماه پیش یکی از همکاران گفت ازدواج کن منم بهش گفتم اگه دختر خوبی سراغ داشتی معرفی کن و معرفی کرد و دوهفته پیش رفتم باهاش صحبت کردم و اولین سوالی که ازم کرد این
 • یک پسر جوون IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  71 21
  که شما چی دارین ؟ که منم جواب دادم دختر خانم اول می پرسن شما کی هستین نه اینکه چی دارین ؟ متاسفانه نگرش ها رو به خوبی تونستند تو جامعه تغییر بدند و حتی کسانی که دنبال تشکیل خانواده هستن نمی تونند افراد مناسب خود رو پیدا کنند یکی از پیشنهاد های بنده این هست که یک نهادی باید درجامعه ایجاد شه که تمام شهرها فعالیت کنه بتونه عامل پیوند ساز جوون ها بشه راستی امسال توسط اخباری که به گوش رسیده از طرف رهبری سال تحکیم خانواده نامگذاری خواهد شد
 • بدون نام EU ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  56 21
  ازدواج حمايت ميخواد
 • بدون نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  97 2
  دانشمندان به این نتیجه رسیدن اگه 2 ساعت در روز بدوی 10 سال به عمرت اضافه می شه ولی اون 10 سال در حال دویدن بودی. آره می شه ازدواج کرد و صاحب همه چیز شد ولی دیگه چیزی از جوونی باقی نمی مونه تا همه چیز جور بشه.
 • رضا IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  متاسفانه از روابط بی قید وبند دختر خانم ها وآقا پسر ها هم باید یاد کرد.من خودم دخترای فامیل یا دور برو وقتی می بینم یک سره با موبایل در حال اس ام اس بازی هستن و کسی حتی پدر مادرشون حق نداره به گوشیشون دست بزنه ، نسبت به اردواج سست میشم.چه میشه کرد ما که یه شبه نمیتونیم همه چیزمونو بریزیم دور و غربی بشیم.این فکر که قرار باشه یه روزی با کسی زندگی کنم که قبل از من احساساتشو با چند نفر دیگه در میون گذاشته،یا سوار ماشین ی پسر دیگه شده یا...خب برام ناراحت کنندس.همیشه با خودم میگم ننه باباهی ما که با قیدو بند زنگی کردن ما که بچه هاشونیم این شدیم حالا قرار بچه های این مردای بیکار و این زنای دماغ عملی اس ام اس باز چی بشن؟
 • حمید IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  اگر دولت دختر از چین را با مهریه کم وارد میکرد مشکلات ازدواج تا 90 درصد حل میشد
  • بدون نام IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
   90 7
   فکر میکنی طنز گفتی نه بخدا چندتا از دوستای من رفتن با زن چینی ازدواج کردن همشون راضی هستن
 • شهاب US ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  98 4
  به عنوان یه پسر یه پیشنهاد دارم_ آقایوون زن چینی بگیرین :) نه زبونتو میفهمه نه مهریه میخواد نه...
  • بدون نام IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
   44 14
   زن چینی...................................خوش بحالتون که مشکلتون با زن چینی حل می شه!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بهرام A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
  60 11
  من هیچ کمبودی ندارم. اما هرچی میگردم یه دختر سالم پیدا نمیکنم.. به هر کی میرسم کمه کمش با ده نفر بوده.. چه کاریه آدم زن بگیره..تو خیابون ریخته دیگه.. والا
 • بی نام A1 ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۷
  8 40
  متاسفانه معضلی که الان اتفاق افتاده اینه که جای خانم ها با آقایان عوض شده. به جای اینکه آقا بره کار کنه و پول در بیاره خانم داره بیشتر زحمت می کشه. و جالب اینجاست که از سطح توقعات خانم ها صحبت میشه در صورتی که در جامعه امروزی متاسفانه سطح توقعات پسران بالا رفته و آقا پسرها دنبال خانمی هستند که ثروتمند باشه و بتونه نیازهای زندگیشو تامین کنه و حتی از خانواده خانم انتظار داره که ایشون را به عرش برسونه. پس کجا رفته آن غیرت مردانگی. مردان قدیم حتی اگر اوضاع مالی خوبی نداشتند ولی غیرت در وجودشان بود. ولی متاسفانه پسران امروز غیرت ندارند. فقط می توان در مورد آن ها همین را گفت.
 • 44 IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۳
  59 7
  من 1 پسر 26 ساله هستم که بعد از 6 سال درس خوندن تونستم وکیل دادگستری بشم و احتمالا تا 2 سال دیگه هم خیلی وضعم بهتر نمیشه که ازدواج کنم..اکثردوستام هم بیکارن..خانومها تمام مشاغل رو گرفتن..چون بیشتر تو خونه هستن درس میخونن و مشاغل با آزمون رو میگرن..خدمت سربازی هم که نمی رن..یک عده هم که با یک روشهای دیگه استخدام میشن که بماند....ما رو بیچاره کردن با این حقوق زن..دفاع از حقوق زنان..مشارکت زن دوش به دوش مرد در ساخت جامعه..بابا..به خدا اونقدر مرد هست که لازم نباشه خانومها جامعه ما رو بسازند!!!اخر سر هم دودش تو چشم خودشون رفت..حال باز هم بگید برابری حقوق زنان!!اصلا چرا خانوم ها نمیرن خدمت سزبازی که حقوقشون برابر بشه با مردان!!!
 • سارا IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  16 50
  من دارم از غصه دق میکنم شما هم اگه مث من خیانت میدیدین هیچ وقت فکر ازدواج به سرتون نمیزد
 • حامد A1 ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  26 1
  خدا وکیلی چرا یه برنامه ریزی نمی کنند واسه اینکه آقایون هم توی ادارات استخدام بشن فقط خانوم خانوم... به خدا اگه این دخترا برن تو کارای هنری خیلی بهتره اونموقع وضع کار برای آقایون هم خیلی بهتر میشه قدیما همین طور بود چه قدر همه خوش بودن الان این دخترا همه کارا تو شرکتا رو گرفتن وپسرا که باید یه خونواده رو اداره کنن بیکارن اینم شد مملکت !!! اون از وضع استخدام و کار اینم از وضع اقتصادی خدا از سر باعث وبانیش نگذره
 • بی نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  12 22
  تک دختر باشه بابا پول دارداشته باشه خانواده تحصیل کرده داشته باشه دختر زیبا باشه دختر همه چی داشته باشه فقط یه شوهر کم داشته باشه
 • المیرا IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  11 39
  من دختر 28 ساله هستم قیافمم معمولی خوبه.خانواده تحصیل کرده ای دارم.خودمم تحصیل کرده و شاغلموحقوقم الان یه تومنه.الان چند سالی هست قصد ازدواج دارم فقط چون افتاب مهتاب ندیده هستم خواسگار زیادی نداشتم.و همه کیسام ازم پایین تر بودن .الان همین جوری داره سنم میره بالا.در حالی که اگه تو شهر بزرگتر بودم و بیشتر تو اجتماع بودم شاید اینجوری نمیشد .توقع خاصی هم ندارم
 • سوگل A1 ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  39 22
  به خدا من با نظر المیرا موفق هستم ، این آقایون هی میگن ما زن پاک میخوایم ولی وقت عمل که میشه میرن دختری رو انتخاب میکنن که صورتش بیشتر شبیه یه تابلو نقاشی انواع رنگ ها روی اون قرار دار، واقعا ما دخترهای پاک و معصوم گناه نداریم ، بعد به جرم بی کلاس بودن تا آخر عمر باید مجرد بمونیم .
 • نرگس IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  5 48
  من 23 سالمه مجردم.از این بابت خوشحالم که پدر و مادرم هیچوقت به من اجاره ازدواج نمیدهند.اصلا هم ناراحت نیستم از اینکه مجرد هستم.خیلی هم راحتم.
  • رضا EU ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
   55 0
   ما نيز خوشحاليم :)
 • امیر IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  22 4
  اقا واقعیته بی تعصب اینه که با ورود فرهنگ کشورای دیگه بجای فرهنگ ایرانی روحیات جونا عوض شده و همه مانکن پرست شدن
 • فرهاد IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  43 0
  رفتم نامزدکردم همه شرایطموچندین بارتکرارکردم وتتاکیدکردم که من اینم اولش دختره وخانوادش قبول کردن وگفتن ÷ول ومادیات برای ماخیلی مهم نیست اصل خود÷سره که باخانواده وسالم باشه منم صددرصدباهاشون صادقانه برخوردمیکردم ولی نزدیک عقدکه شدیم خواسته هاشون کاملاتغییرکردوحرفای جدیدیازمادیات میزدن واصلابامن صادق نبودن نه دختره نه خانوادش فقط منتظربودن تاعقدتموم بشه ودیگه مثلابامهریه ای که مینداختن دیگه کارمن تموم بشه وهرطورمی خواستن سواری بگیرن دختره کاملازیرحرفاش زده بودوتوقعات آنچنانی داشت درحدیه عروسی منم دیدم آدم منافقیه واشتباه کردم خدامیدونه جه نقشه های دیگه ای برام کشیده بودن اصلاثبات شخصیتی نداشت وبه مادرش اهمیتی نمیدادوفقط برده عمش بود که اونم اخلاق درست وحسابی نداشت منم عقدنکردم
 • امـــــــــــــــــــــیـــــــــر A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
  33 1
  من بی عــــــــــــرضـــــــــــم .خدا منو با عرضه کن