ایسنا نوشت:

ششمین جشن کانون برنامه ریزان و دستیاران کارگردانان سینمای ایران با تقدیر از سازندگان فیلم های «دهلیز»، «او خوب سنگ می‌زند»، «خسته نباشید»، «تاج محل» و «سر به مهر» برگزار شد.

این مراسم شامگاه 11 اسفند ماه در فرهنگسرای رسانه با حضور جمعی از هنرمندان سینما برای تجلیل از 5 دستیار کارگردانی که در سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اولین فیلم خود را ساختند و تقدیر از تهیه‌کنندگان فیلم‌های آنها برپا شد.

 

تقدیر طائرپور از هادی مقدم‌دوست

هادی مقدم‌دوست کارگردان فیلم «سر به مهر» اولین کسی بود که هدیه خود را از فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما دریافت کرد.

 

طائرپور پیش از اهدای جایزه در سخنان کوتاهی گفت: «نسل جدیدی که وارد سینما می‌شود از راه درست وارد می‌شود و البته در سخت‌ترین دوران سینما هم وارد می‌شود. انشاء الله که این گروه، گروه موفقی باشند و از این دوره عبور کنند و به روزهای بهتر برسند.»

 

او در بخش دیگری از سخنانش ابراز عقیده کرد: «حساب سینمای ایران با مدیریت سال‌های اخیر سینما در این دنیا صاف شدنی نیست. اما یقینا به روزهای بهتری خواهیم رسید و بخصوص جوانان سینما آینده‌ی خوبی را شاهد خواهند بود.»

 

طائرپور در پایان سخنانش تصریح کرد: «به انجمن دستیاران و برنامه‌ریزان سینمای ایران که همیشه فعال هستند برای برپایی چنین مراسمی تبریک می‌گویم.»

 

در بخش دیگری از این مراسم نامه‌ای از طرف کیومرث پوراحمد خطاب به کارگردانانی که در این مراسم از آن‌ها تقدیر شد، خوانده شد و این نامه توسط مسعود رایگان قرائت شد.

 

کیومرث پوراحمد در بخش‌هایی از این نامه آورده است:« دستیاران سه ! دستیاران دو ! دستیاران یک که برنامه‌ریزی هم می‌کنی، معمولا . جشن‌تان را تهنیت می‌گویم. حیف که تهران نیستم تا در جمع‌تان باشم و چشم در چشم، از تلاقی برق نگاه‌هامان به وجد آئیم و به یکدیگر امید ببخشیم که بهار در راه است، اگرچه زمستانی بلند و تلخ را تجربه کرده‌ایم.»

 

او در این نامه یادآور شده است: « من هم چهل سال پیش دستیار بودم. و از راه دستیاری صحنه را آموختم. درشبانه روز فقط چهارساعت می‌خوابیدم و بیست ساعت قبراق و خستگی‌ناپذیر کار می‌کردم. برنامه ریزی می‌کردم . دستیاری می‌کردم. سیاهی لشگرها را تعلیم می‌دادم ، با بیل و کلنگ زمین صاف می‌کردم. چاه می‌کندم، دیوار گل مالی می‌کردم ، اسب می‌شستم . گوسفند جا به جا می‌کردم ... سال ها بعد که کارگردان نسبتاً مطرحی شده بودم و یکی از فیلم‌هایم که خیال می‌کردم تخم دو زرده است شکست خورد یک بار دیگر باید خودم را می‌شکستم تا از نو بسازم . باید به خودم یادآوری می‌کردم که داداش! تو دیپلمه‌ی برق هنرستان صنعتی آمدی و با سماجت و پشتکار صندلی کارگردانی را هم اشغال کردی . بعضی فیلم‌هایت هم تحسین شد . چرا یابو برت داشت!؟ برو و منِ مَنَت را از نو بساز که فرمود: تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز ! »

 

پوراحمد نوشته است: « باید از میان خود برمی‌خاستم تا بتوانم خود را به اندازه‌ای که واقعا هستم ارزیابی کنم ، نه بیشتر و نه کمتر. این بود که همه‌ی تجربه‌های کارگردانی‌ام را گذاشتم توی پستو و درش را قفل زدم و باز شدم دستیار.»

 

اگر کارگردانم وسواس‌های خاص خودش را نداشت می‌توانستم دستیار مفیدتری برای او باشم. اما من موظف بودم دنبال کارگردان باشم. نه پی خودم. آمده بودم که خودم را بشکنم . یک روز علیرضا زرین مدیر عامل نازنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمد ماسوله سرصحنه و دید کارگردانی که خودش چندتا فیلم خوب برای کانون ساخته و کلی جایزه گرفته جارو دست گرفته و جارو می‌کند. با تعجب گفت: شما جارو می‌کنی ؟ گفتم آقای زرین جارو کردن صحنه یک فضیلت است. وهنوز هم براین باورم که جارو کشیدن صحنه یک فضیلت است.

 

بگذریم . چهل سال پیش دستیار نادر ابراهیمی بودم، او که با بخل وتنگ نظری به کلی بیگانه بود ، پدرانه هم گوشمالی‌ام می‌داد ، هم برسرم فریاد می‌کشید و هم بیشترین امکان را می‌داد که بیاموزم و تجربه کنم . من هم سعی کردم از او بیاموزم که با دستیارانم دوست باشم و در راه پیشرفت‌شان هرچه از دستم ساخته است دریغ نکنم و به گمانم دریغ نکرده‌ام تاکنون. اگر دستیار من ، یا هردستیاری فیلم خوب بسازد خوشحال می‌شوم و اگر فیلم خیلی خوب بسازد خیلی خوشحال می‌شوم و بر این باورم که این روند ، کاملا طبیعی ست که دستیاران یا هنرجویان از راه برسند و از کارگردان‌هاشان و معلم‌هاشان فیلم‌ سازان بهتری بشوند که اگر جز این باشد دنیا محکوم است که عقب عقب برود. و می‌دانیم که دنیا هرگز پس نمی‌نشیند. این ما هستیم که باید راه را برای حرکت دنیا باز کنیم . پس باهم ، من وشما. دستیار و کارگردان راه را باز می‌کنیم برای حرکت همکاران جوان‌مان تا همه‌ی شیفتگان سینما بهار را تجربه کنند.

 

او در پایان این نوشتار نسبت به بازگشایی خانه سینما ابراز امیدواری کرد.

 

تجلیل رسول صدرعاملی از کارگردان «تاج محل»

در ادامه نوبت به تجلیل از کارگردان و تهیه کننده فیلم «تاج‌محل» رسید که در این بخش رسول صدرعاملی برای اهدای جایزه، حضور پیدا کرد.

 

صدرعاملی ابتدا گفت: «شش دوره‌ از برگزاری این جشن سپری شده است که این موضوع اتفاق مهمی است چون در دو دهه قبل وقتی کسی داشت فیلم می‌ساخت انگار کار خلافی می‌کرد.»

 

وی در ادامه یادآور شد: «خیلی طول می‌کشید تا یک دستیار یا برنامه‌ریز شهامت و جسارت پیدا کند تا اولین فیلم سینمایی‌اش را بسازد اما آن‌هایی که هدفمند عمل کردند، موفق شدند.»

 

اقباشاوی هم در سخنانی گفت: «این مراسم نتیجه شش سال تلاشی است که اعضای مرکزی کانون مانند شعیبی،‌احمدی، من و دوستان دیگر انجام دادیم. ما به دنبال این بودیم تا بچه‌هایی فیلم بسازند که عضو این کانون هستند.»

 

تقدیر غلامرضا موسوی از کارگردان «او خوب سنگ می‌زند»

در ادامه این مراسم، کلیپ کوتاهی از هادی محقق کارگردان فیلم «او خوب سنگ می‌زند» پخش شد که او در آن گفته بود: «به دلایل شخصی خوشحالم که سیمرغ نگرفتم. معتقدم خدایی که به من کمک کرد تا در سال 91 فیلم بسازم باز هم کمک خواهم کرد اما در جشنواره برای جایزه نوبت من نبود.»

 

محقق همچنین در این کلیپ با اشاره به اینکه فاصله عجیبی بین سینمای خصوصی و دولتی وجود دارد، ترجیح داده بود، بیش از این در این باره چیزی نگوید چون اینگونه بهتر است.

 

در این بخش غلامرضا موسوی برای اهدای جایزه سازندگان « او خوب سنگ می‌زند» به روی سن آمد و ابراز خرسندی کرد از اینکه همکارانش را می‌بیند و ادامه داد: «با توجه به مشکلاتی که وجود داشت و اینکه تلاش می‌شد ما دور هم جمع نشویم اما اکنون زیر این سقف هستیم. باید از کانون برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان که به بهانه تقدیر از همکارانشان بانی برپایی این مراسم شدند، تشکر کنم.»

 

این تهیه‌کننده ادامه داد: «معمولا در طول سال مراسم‌های بیشتری داشتیم ولی امسال محدود بود. با این حال خبرهای خوبی می‌رسد و امیدوارم به زودی شاهد باز شدن خانه سینما باشیم تا دوستان برای برپایی یک گردهمایی این همه سختی نکشند.»

 

در این بخش،‌هادی محقق پس از دریافت جایزه‌اش یادآور شد: «زمانی که دستیار دو بودم بسیار تقلا کردم تا عضو کانون دستیاران و خانه سینما شوم چون این موضوع خیلی برایم مهم بود بعدها که توانستم این کار را انجام دهم، احساس کردم تشخص پیدا کرده‌ام که اگر حتی دست یا پایم بشکند صاحبی دارم.»

 

او با بیان اینکه خبرهایی شنیده‌ام که قرار است خانه سینما باز شود، گفت: «اگر در سال 92 یک آرزو داشته باشم این است که خانه سینما باز شود.»

 

همچنین ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم «او خوب سنگ می‌زند» جایزه خود را به سیدرضا محقق برادر هادی محقق که در تولید این فیلم زحمت زیادی کشیده است، اهدا کرد.

 

تقدیر مازیار میری از کارگردان و تهیه‌کننده «خسته نباشید»

در ادامه مراسم، نوبت به اهدای جایزه کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «خسته نباشید» رسید که در این بخش مازیار میری اهدای جوایز را بر عهده داشت.

 

او درباره فیلم «خسته نباشید» گفت: «روزهایی که ساخت این فیلم داشت شروع می‌شد از طریق فیلمساز بی‌نظیرمان میرکریمی خبر داشتم که فیلم با حواشی‌ زیادی آغاز شده است، البته حتما می‌دانید که حضور رضا میرکریمی پشت این فیلم جرم است چه برسد به اینکه بخواهد آن را بسازد.»

 

مازیار میری ادامه داد: «با این حال به نظرم محسن قرائی و افشین هاشمی کارگردانان فیلم «خسته نباشید» شانس بزرگی داشتند که چنین فیلمساز بزرگی پشت آن‌ها بود و با وجود نامهربانی‌هایی که صورت گرفت برای تلاش‌شان خسته نباشید بزرگی باید گفت.»

 

رضا میرکریمی: «تاج محل» و «خسته نباشید» تجربه‌ی خوبی بود

در این بخش رضا میرکریمی هم پس از دریافت جایزه خود با بیان اینکه برای ساختمان خیابان بهار دلم تنگ شده، گفت: «ساخت هر دو فیلم «تاج محل» و «خسته نباشید» برای من تجربه خوبی بود. یکی از نکات مهم در ساخت فیلم این است که درست انتخاب کنید و این دو کارگردان هر دو درست انتخاب شده بودند بنابراین کار سختی نداشتیم همه چیز کار خودشان است و من به آن‌ها افتخار می‌کنم.»

 

در این بخش محسن قرائی هم نسبت به بازگشایی خانه سینما در سال جدید ابراز امیدواری کرد و سپس افشین هاشمی با تشکر از اینکه کانون دستیاران او را به این مراسم دعوت کرده، گفت: اینجا اولین جای رسمی‌ای است که من را به عنوان کارگردان حساب می‌کنند!

 

افشین هاشمی همچنین از میرکریمی برای اینکه در دو فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» و «خسته نباشید» به او فرصت حضور داده تشکر کرد.

 

تقدیر احمدرضا درویش از سازندگان «دهلیز»

بخش آخر مراسم به اهدای جایزه به فیلم «دهلیز» تعلق داشت که جایزه بهروز شعیبی کارگردان و سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده «دهلیز» را احمدرضا درویش اهدا کرد.

 

درویش پیش از اهدای جایزه، گفت: «همین ابتدا بگویم که دوستان صنف برنامه‌ریز و دستیاران کلک بزرگی به من زدند، آنها بین من و صدرعاملی پارتی‌بازی کردند چون قرار بود جایزه دانش اقباشاوی را که از دوستانم است من اهدا کنم اگرچه شعیبی هم دوست من است ولی نمی‌توانم از دانش نگویم.»

 

او یادآور شد: «رابطه من با «دانش» از سرزمین خون و آتش یعنی آبادان است. او علاوه بر استعدادی که دارد فقط اهل خلاقیت و سینما نیست. خیلی مهم است که آدم بداند هویتش از کجاست و درد را بشناسد.»

 

کارگردان «رستاخیز» در بخش دیگری از سخنانش گفت: «در این یک سالی که آرم خانه سینما به تبعید رفته، بچه‌های صنف دستیاران کارگردان بودند که با همدلی و یکپارچگی بسیاری از بارها را بر دوش کشیدند.»

 

احمدرضا درویش در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی خانه سینما گفت: «در بحث خانه سینما ما با چند گروه روبرو هستیم، یک گروه کسانی هستند که در حوزه مسوولیت و انجام رسالت خود برای تعطیلی خانه سینما تلاش کردند، گروه دیگر گروهی هستند که اهل خانه سینما بودند، گروه دیگری هم هستند که بینابین قرار دارند یا کسانی که‌امضاءکننده اساسنامه هستند.»

 

وی تاکید کرد: «از نظر من همه اینها از اهالی سینما و از خانه سینما هستند. ما در آینده با آن‌ها روبرو هستیم و باید با آن‌ها کار کنیم بنابراین به نظرم باید رسوبات نفرت‌پراکنی را از این سینما پاک کنیم.»

 

درویش با بیان اینکه کار بزرگی در پیش داریم،‌ ادامه داد: «ادبیاتی که بر اوضاع سینما حاکم شده به حیطه‌هایی که حریم ما محسوب می‌شود ورود پیدا کرده است به بسیاری از اهالی سینما تهمت‌های زده شده و اینها همه تحت تاثیر این نفرت‌پراکنی است اما روش ما باید طور دیگری باشد.»

 

این کارگردان گفت: «باید با سعه صدر از این دوران عبور کنیم یعنی از گذشته عبور و به آینده نگاه کنیم که البته این نسخه برای وضعیت کلی‌تری هم صدق می‌کند چون ماندن در گذشته چیزی جز ادامه تهمت‌پراکنی و نفرت‌پراکنی نیست.»

 

کارگردان «متولد ماه مهر» خطاب به افرادی که جدیدا فیلم ساخته‌اند و به گفته‌ی او دامادهای ششمین جشن کانون دستیاران هستند، گفت: «توجه کنید میراث‌دار چه سینمایی هستید و گام‌هایتان را جای چه کسانی می گذارید، آن هم در شرایطی که همه گذشته نفی می‌شود.»

 

درویش ادامه داد: «اخیرا ادعایی شده مبنی بر اینکه سینمای نوین ایران که در انقلاب پایه‌گذاری شده با انقلاب زاویه داشته و اگر جلوتر برویم شاید بگویند با اسلام و خدا هم زاویه دارد!»

 

وی افزود: «نمی‌دانم این چیست که هر آنچه را ساخته شده به حساب خودشان می‌گذارند، در حالی که سینما به گونه‌ای است که جنس و شکل فیلم طبق همان دورانی است که در آن ساخته می‌شود.»

 

این کارگردان خطاب به سینماگران تقدیر شده ادامه داد: «شما جای این افراد پا می‌گذارید، اینها حاصل یک دوره فیلمسازی است که شاخص سینمای نوین ایران هستند.»

 

احمدرضا درویش سپس تعدادی از فیلم‌های سینمای ایران را از جمله هامون، نرگس، مادر، بایسیکل ران، آژانس شیشه‌ای، بادکنک سفید، ناخدا خورشید، قصه‌های مجید، من ترانه 15 سال دارم، پرده آخر، زیر نور ماه، شوکران، در چشم باد، روز واقعه، بچه‌های آسمان، مسافران، زیر پوست شهر، لیلی با من است، سفر به چزابه، آن سوی آتش و... را نام برد و گفت: «اینها یک فهرست از فیلم‌هایی هستند که با انقلاب زاویه داشته‌اند! امیدوارم برای آیندگانی که این دوران را مرور می‌کنند، مدیران کارنامه‌ای را به جا بگذارند که بتوان آن‌ را در ذیل این لیست قرار داد.

بهروز شعیبی پس از دریافت جایزه‌اش از احمدرضا درویش و محمدمهدی عسگرپور گفت: حرف‌های آقای درویش مرا غافلگیر کرد! اگر چه خوشحالم که از دست او جایزه می‌گیرم ولی کاش از همان ابتدا آقای عسگرپور برای اهدای جایزه می‌آمد که آقای درویش هم به دلیل ندادن جایزه اقبالشاوی دلخور نمی‌شد.»

 

فرهاد توحیدی: روز باز شدن خانه سینما نزدیک است

در پایان این مراسم فرهاد توحیدی گفت: همان طور که دوستان ما در کانون دستیاران کارگردان، قلب هر فیلم سینمایی هستند قلب خانه سینما هم هستند و در طول یک سال گذشته زحمات زیادی کشیده‌اند.

 

رییس هیات مدیره خانه سینما با بیان اینکه تصور می‌کند مجموعه کارهایی که دوستان کردند باعث شد که چاره‌ای جز باز شدن خانه سینما نباشد اظهار کرد: «روز باز شدن خانه سینما نزدیک خواهد بود، کار اساسنامه انجام شده و با اطمینان اعلام می‌کنم ذره‌ای از ماهیت خانه سینما در جریان بازنویسی مخدوش نشده است. خانه سینما همچنان نهاد صنفی سینمای ایران است و انشاء الله باقی خواهد ماند.»

 

توحیدی تاکید کرد: «کوشش ما این است که کیان خانه سینما را حفظ کنیم و شهادت می‌دهم دوستانی که از طرف سازمان سینمایی آمدند هم نیت خیر داشتند. امیدوارم صبر 14 ماهه سینماگران ایران به بار نشیند و تا قبل از بهار،‌ خانه سینما در خیابان بهار باز شود.»

 

در بخش‌هایی از این مراسم تعدادی از اعضای کانون برنامه‌ریزان و دستیاران سینمای ایران سخنان کوتاهی را درباره وضعیت سینما و این کانون ارائه می‌کردند.

 

آناهید آباد از اعضاء کانون برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان هم در این مراسم در سخنانی با اشاره به بیکاری برخی اعضاء کانون گفت: «تاریخ با عدالت رفتار خواهد کرد و ما یقین داریم سینمای نجیب ایران از این گردنه نفس گیر عبور خواهد کرد و هدف مشترک همه‌ی ما چیزی جزء اعتلاء سینمای ایران نیست.»

 

در این مراسم،هنرمندانی چون مرضیه برومند،‌رویا تیموریان،‌مسعود رایگان، رضا عطاران، سامان مقدم، سیدجمال ساداتیان، علیرضا داودنژاد، هانیه توسلی، محمدمهدی عسگرپور و محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره‌ِ فیلم فجر هم حضور داشتند.
 

 

57246

کد خبر 279935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • من US ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
    5 0
    دبير جوان با چه انگيزه و رويي آمده بوده!