وزیر اطلاعات نسبت به سوء استفاده‌های اقتصادی احتمالی در رابطه با برگزاری انتخابات‌های ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در سال 92 هشدار داد.

حیدر مصلحی طی سخنانی در همایش سراسری اعضای شورای دستگاه‌های نظارتی مرکز و استان‌ها، اظهار کرد: در مباحث نظارتی برای این‌که بتوانیم به طور موفقیت آمیز کار را جلو ببریم و مدیران دستگاه‌ها همراهی لازم را با ما داشته باشند، توجه به مسائل مختلف کشور و تهدیدات دشمن لازم است.

در ادامه اهم اظهارات وزیر اطلاعات به نقل از ایسنا می آید:
* در گذشته تحریم‌ها به این شکل بود که مصوبه‌ای از شورای امنیت به تصویب می‌رسید، اما امروز سرویس‌های اطلاعاتی وارد شده‌اند و به سراغ افراد می‌روند
* یکی از نکات قابل توجه این است که با توجه به حجم اقدامات در زمینه‌ توسعه‌ کشور سیاست‌های لازم در مورد تحریم و اقدامات لازم برای دور زدن تحریم‌ها را مورد توجه قرار دهیم تا مسئولین اجرایی با چالش مواجه نشوند. البته با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای راهنمایی‌های بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
* باید توجه داشته باشیم که در نظارت ممکن است با چالش‌های جدی روبرو نشویم که اعلام و رسانه‌ای کردن آن ضربه‌های بزرگی به نظام بزند.
* قابل توجه در پرونده 3 هزار میلیاردی این است که چقدر جامعه و کشور ما پذیرش این را دارد که مقولاتی از این قبیل اتفاق بیافتد. یکی از مباحث جدی شورای دستگاه‌های نظارتی همین بحث است که بتواند این موارد را کنترل کند و هزینه‌ها را کم کند.
*درباره وضعیت عملکرد شورای دستگاه‌های نظارتی، مجموعه‌ دستگاه‌های نظارتی مجموعه صدیق نظام هستند، این مجموعه نیاز است که هر از چند گاهی ارزیابی نسبت به عملکرد خود داشته باشد.
*درباره صحبت‌های رهبر معظم انقلاب در ‌آذربایجان مبنی بر مبارزه با فساد اقتصادی، هر دستگاه چقدر برای اجرایی کردن فرمان 8 ماده‌ای رهبر انقلاب برنامه‌ریزی کرده‌است؟در همین وضعیتی که اخیرا پیش آمد وقتی برای مبارزه با اخلال‌گران ارزی اقدام کردیم با عزیزان دستگاه قضایی صحبت کردیم و پرسیدیم با افرادی که ما دستگیر می‌کنیم چکار می‌کنید؟ آنها گفتند که این افراد را جریمه می‌کنیم و بعد از آن آزاد می‌شوند.
*حجالب این است که بدانید برخی از کسانی که در مسائل ارزی دوران سازندگی سوء استفاده‌هایی کرده بودند، امروز راه افتاده‌اند؛ خسارت بگیرند و این به دلیل گیرقانونی است که وجود دارد. به نظر من یکی از وظایف جدی ما در این شورا این است که برای فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری راهکارهای قانونی پیش بینی کنیم و جلوی سوء استفاده کنندگان را بگیریم.
*با توجه به بحران‌های ارزی و سوء استفاده‌های ناشی از تفاوت نرخ ارز وزارت اطلاعات اقداماتی را در جهت ایجاد سامانه‌ی کنترل و پیشگیری از تخلف انجام داد. این سامانه که تا آخر امسال نهایی می‌شود پورتال ارزی کشور است.
* تخلف دیگر دریافت ارز و وارد نکردن کالا به کشور است که خسارت‌های زیادی را به کشور وارد می‌کرد، ولی بحمد الله در مرحله سوم این پورتال که از 15 اسفند آغاز می‌شود، این مشکل حل خواهد شد و کنترل های لازم صورت می‌گیرد.
* یکی از مشکلات جدی ما این است که صادر کنندگان ، ارز ناشی از صادرات را وارد کشور نمی‌کنند در حالی که این ارزها می‌بایست جایگزین نفت بشوند که در این زمینه باید کنترل‌های لازم صورت گیرد.
*درباره سوء استفاده‌های احتمالی در رابطه با برگزاری انتخابات در سال آینده، ما در مقوله‌ انتخابات چیزی که باید محور حرکتمان قرار بگیرد، گفتمان امام و رهبری است و این گفتمان باید به خصوص شعار ما دستگاه های نظارتی باشد.
*‌این گفتمان در دولت نهم و دهم موفقیت‌های زیادی داشته است. البته افرادی تا چند قدم آن با آن همراه بودند، ولی همه نتوانستند تاآخر بیایند، اما نکته قابل توجه این است که این گفتمان توانسته موفقیت‌های زیادی را به دست آورد و ما نباید اجازه دهیم که این گفتمان به خاطر بی‌تدبیری‌ها، بداخلاقی‌ها و سوء تدبیر برخی افراد زیر سوال برود.
*امروز جریان فتنه با پشتیبانی‌های مالی که از بیرون و داخل می‌شود، تلاش دارد با این گفتمان مقابله کند، لذا تاکید من این است که ما دستگاه‌های نظارتی با توجه به این که سال 92 دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای شهر برگزار می‌شود، برای جلوگیری از سوء استفاده‌های اقتصادی که ممکن است انجام شود، اقداماتی را انجام دهیم.
/27220

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 279945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =