گربه‌ها، ستاره‌های سینمایی و مخلوقات افسانه‌ای همگی در کمربند سیارکی منظومه شمسی جایی برای خود دارند. البته باید چند قانون کوچک را نیز برای نامگذاری این سیارک‌ها رعایت کرد.

محمود حاج‌زمان: گربه‌ها، ستاره‌های سینمایی و مخلوقات افسانه‌ای همگی در کمربند سیارکی منظومه شمسی جایی برای خود دارند؛ زیرا افرادی که این اجرام را می‌یابند، اغلب از این مزیت برخوردارند که خرده سیاره‌ها را به هر اسمی که می‌خواهند نام‌گذاری کنند. البته آنها باید چند قانون کوچک را برای این کار رعایت کنند.
به گفته واحد خرده سیارات اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU)، نام تمام «خرده سیارات» باید از قوانین زیر طبعیت کنند:

  • حداکثر 16 حرف داشته باشند.
  • در صورت امکان تک کلمه‌ای باشند.
  • قابل تلفظ باشد، بی‌ادبانه نباشد، و به نام‌های دیگر سیارک‌ها یا قمرهای سایر سیارات شبیه نباشد.
  • اگر به افتخار یک شخصیت نظامی یا سیاسی نامگذاری می‌شود، حداقل باید 100 سال از مرگ شخص یا وقوع حادثه گذشته باشد.
  • نام تجاری نباشد.
  • نام حیوانات خانگی به شدت مورد تقبیح است.

با تمام این اوصاف، نام‌های جالب و گاه عجیب و غریبی در این میان دیده می‌شود. در ادامه 9 نمونه از عجیب‌ترین این نام‌ها را با هم مرور می‌کنیم:


9- جیمز باند (9007): این نام چندان هم شگفت‌انگیز نیست؛ چرا که خود باند هم چندین بار به فضا رفته است که مشهورترین آنها مربوط به فیلم Moonraker است. با این حال، رسیدن از شاتل فضایی به کمربند سیارکی پیشرفت خوبی برای جیمز باند محسوب می‌شود.
8- اودیسئوس (1143): شاید این دریانورد همیشه صبور پس از مشاهده مرگ دوستانش در جنگ و نبرد با غول‌های یک چشم باستانی، چندان از مسافرت به فضا و به گل نشستن کشتی‌اش در کمربند سیارکی خوشنود نباشد.
7- بیوولف (38086): این سیارک به افتخار قهرمان یکی از اشعار حماسی باستانی انگلستان نامگذاری شده است. شاید همانند افسانه‌های انگلیسی، روزی این سیارک در مواجهه با مخلوقات گرندل‌مانندی که در فضای خارجی منظومه شمسی قرار دارند به کمک ما بیاید.
6 و 5- تام هنکس (12818) و مگ رایان (8353): زمانی‌که این دو سیارک در سال 2011 / 1390 به فاصله 64 میلیون کیلومتری یکدیگر رسیدند (که در استانداردهای سیارکی خیلی نزدیک محسوب می‌شود)، دستمایه جوک‌های زیادی قرار گرفتند. از سوی دیگر، تام هنکس به عنوان یکی از طرفداران برنامه‌های فضایی شناخته می‌شود. وی در فیلم آپولو 13 بازی کرد، جزو عوامل اصلی پشت صحنه سریال کوتاه «از زمین تا ماه» شبکه HBO بود، و از دوستان نزدیک چندین نفر از فضانوردان آمریکا محسوب می‌شود.
4- آپوفیس (99942): همچون نام شیطانی‌اش (آپوفیس الهه شیطان در مصر باستان بوده است) این سیارک چند وقتی باعث نگرانی اخترشناسان شده بود، چرا که گمان می‌شد ممکن است با زمین برخورد کند. اما اکنون مشخص شده است که این سیارک کاملا بی‌خطر است. این سیارک در اصل به افتخار یکی از الهه‌های سریال علمی تخیلی Stargate SG-1 نامگذاری شده است.
3- مانتی پیتون (13681): گروه کمدین معروف انگلیسی اکنون یادبودی همیشگی برای نحوه راه رفتن احمقانه و دشنام‌های مسخره خود در فضا دارند. علاوه بر آن، هر یک از اعضای گروه به نام خودشان نیز سیارکی در فضا دارند.
2- آقای اسپاک (2309): این سیارک به افتخار شخصیت معروف فیلم Star Trek نامگذاری نشده؛ بلکه به نام گربه کاشف آن، جیمز بی. گیبسون نامگذاری شده است. بر اساس آگهی منتشر شده در مرکز خرده سیارک‌های IAU در سال 1985 / 1364، این گربه نیز همانند شخصیت همنامش «خونسرد، منطقی و باهوش بود، و گوش‌هایی کشیده داشت.»
1- جابرووک (7470): این سیارک نیز بر اساس مخلوق و شعر مشهور جابرووکی (به معنای سخنان یاوه) لوئیس کارول، نویسنده رمان معروف آلیس در سرزمین عجایب نامگذاری شده است.
 53275

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 281793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =