۰ نفر
۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۰

رئیس جمهور پس از درگذشت چاوز سنگ تمام گذاشت.

سید صادق روحانی: محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور فقید ونزوئلا را برادر خود می‌خواند و وقتی او را از دست داد برای سوگواری‌اش سنگ تمام گذاشت. هم پیام فرستاد، هم اعلام عزای عمومی کرد و هم در مراسم وداع با او شرکت کرد و اشک ریخت و همین رفتار او انتقادهای بسیاری را بر انگیخت.
هوگو رافائل فریاس چاوز، پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزولا در ساعت 16.25 روز سه شنبه 15 اسفندماه درگذشت.(ایــنــجــا) در ونزوئلا به خاطر در گذشت او 7 روزعزای عمومی اعلام شد که این امری طبیعی بود. اما هزاران کیلومتر آن طرفتر رئیس جمهوری ایران نیز یک روز عزای عمومی اعلام کرد و به این صورت برای درگذشت یک رئیس جمهور دو کشور عزادار شد.
احمدی‌نژاد که بارها هوگوچاوز را برادر خود خوانده بود در پیامی که برای درگذشت او صادر کرد نوشت: تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد.(ایــنــجــا) رئیس جمهور پس از بازگشت از ونزوئلا نیز گفت:«چاوز منتظر مسیح (ع) و امام موعود بود و بارها این موضوع را به ما گفته بود که امیدوارم خداوند روح او را مورد آمرزش قرار داده و با اولیاء الهی محشور گرداند.»( ایــنــجــا)
رئیس جمهور همچنین در سفر به کاراکاس بر تابوت چاوز بوسه زد، به تابوت او ادای احترام کرد و در پاسخ به ابراز احساسات مادر چاوز با او همدردی کرد. (ایــنــجــا)
مجموعه این رفتارهای رئیس جمهور اعتراضات گسترده‌ای را در داخل کشور برانگیخت. برخی ادای احترام بالاتر از عرف رئیس جمهور را دون شان ملت ایران عنوان کردند، برخی دست در دست شدن احمدی نژاد و مادر چاوز را خلاف شرع خواندند و برخی هم تعابیری که احمدی‌نژاد در رثای چاوز عنوان کرد را توهین به مقدسات شیعه خواندند.
آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این اظهارات رئیس جمهور واکنش نشان داد گفت: ایشان [رئیس جمهور] در جریان فوت آقای چاوز رئیس جمهور ونزوئلا تسلیت نامه مفصلی نوشتند که این امر طبیعی و عرفی است. با این وجود اینکه یک انقلابی آزادی‌خواه را در ردیف شخصیت‌های بالای دینی قرار داده و تعبیراتی مطرح کنیم مبنی بر اینکه وی همراه حضرت عیسی(ع) و حضرت ولیعصر(عج) باز می‌گردد و کارهای خودش را انجام می‌دهد جای سئوال دارد.وی همچنین خطاب به احمدی‌نژاد گفت: شما درباره رجعت که یکی از اصول مسلم شیعه است چقدر مطالعه کردید؟ بحث رجعت از نظر منابع و فروعات دارای حساسیت ویژه‌ای است. چاوز یک مسیحی کاتولیک بوده است، نظر آنها این است که حضرت عیسی(ع) کشته شده و در دین مسیحیت نیز این مطلب وجود ندارد که رجعت صورت می‌گیرد.(ایــنــجــا) وی همچنین در واکنش به در آغوش گرفتن مادر چاوز گفت: من کاری به شرع، حلال و حرام و جایز و غیر جایز بودن آن ندارم که آن فرد پیرزن است؛ این توجیهات را کاری ندارم، اما عزت یک رئیس جمهور را باید حفظ کرد. شما رئیس جمهور یک کشور اسلامی هستید، دست زدن و بغل کردن در یک مراسم رسمی چه معنایی دارد؟ این وضع بسیار بدی است.(ایــنــجــا) آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید نیز این اتفاق را اسفناک خواند و گفت: اگر سخن نگوییم کم کم منکر معروف شده و این مسئله تبدیل به سنت می‌شود.(ایــنــجــا)
18 نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری به رییس جمهور خواستار رعایت اصول شرعی در ملاقات‌های خارجی شدند.( صدای برخی از نمایندگان در واکنش به این اقدام رئیس جمهور را می‌توانید ایـــنــجــا بشنوید)
آیت الله ممدوحی از اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز در این باره گفت: ممکن است چاوز در دین خودش آدم خوبی بوده اما این مسئله ربطی به نظام اسلامی ندارد. (ایــنــجــا) حجت الاسلام قربانعلی دری نجف آبادی دیگر عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در واکنش به پیام تسلیت رئیس جمهور به مناسبت درگذشت هوگوچاوز رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت: ما اگر می خواهیم از چاوز حمایت کنیم باید از مواضع ضد آمریکایی، استقلال خواهی و خدمت گذاری وی حمایت کنیم. گفتن مطالبی بیش از این به خصوص این گونه عباراتی که آقای احمدی نژاد در خصوص رئیس جمهور ونزوئلا بکار بردند در شأن ما نیست.(ایـــنــجـــا) (در این میان حتی صدا و سیما نیز کنایه‌ای به پیام احمدی‌نژاد درباره چاوز زد که می‌توانید اینجا مشاهده کنید.)
با این وجود برخی از چهره‌ها هم بودند که از رفتار احمدی‌نژاد دفاع کردند. روح الله حسینیان از نمایندگان حامی دولت در مجلس با بیان اینکه چاوز گرایش‌های شیعی داشته است گفت:‌ نباید دشمنی با احمدی نژاد منجر به تحقیر و سرزنش یک مرد انقلابی که در تاریخ خود تغییرات اساسی ایجاد کرد،‌ شود. (ایــنــجــا) قائم مقام آیت​الله مصباح یزدی: عکس‌العمل حوزه در مقابل مسائل حاشیه‌ای اخیر رئیس​جمهور، به مصلحت نیست.(ایــنــجــا)
اما از طرف دولت تنها کسی که مسئول پاسخگویی به همه این انتقادها بود محمدرضا میرتاج الدینی معاون رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی بود که ضمن تکذیب در آغوش گرفتن مادر چاوز گفت‌: احمدی‌نژاد به مادر چاوز تسلیت گفت، اما عکس منتشر شده در سایت‌ها و مصافحه صورت گرفته را تکذیب می‌کنم. آقای احمدی نژاد در مراسم کاملا آداب اسلامی را رعایت کرد.(ایــنــجــا)
نکته جالب اینجاست که معاون رئیس جمهور این مساله را نه یک بار که چند بار تکذیب کرده است. براساس اظهارات میرتاج‌الدینی «رئیس جمهور در مقابل ابراز تاسف و احساسات مادر چاوز که گریه می‌کرد و به احمدی نژاد می‌گفت که تو مانند پسر من هستی، آقای رئیس جمهور در همین حد می‌خواست که پاسخ دهد و رد شود.»(ایــنــجــا)میرتاج‌الدینی نامه‌ای هم به آیت الله یزدی نوشت و در آن عنوان کرد: آنچه در موضوع ملاقات آقای رییس جمهور با مادر آقای چاوز گفته بودم براساس مشاهدات خود و سایر همراهان بوده و از محضرعالی استدعا دارم نماینده‌ای تعیین فرمایید تا مساله به طور کامل بررسی شود تا هر کجا کاستی یا خلافی در گفتار بنده و یا سایر موارد اتفاق افتاده باشد با تمام شجاعت به اصلاح آن اقدام کنم.
خود احمدی‌نژاد اما تنها واکنشی که به همه این انتقاد‌ها به خصوص انتقادات آیت الله یزدی داشت همین یک جمله بود: آقای یزدی را دوست داریم.
در میان این همه انتقادات و تکذیب‌ها و واکنش‌ها یک اتفاق جالب رسانه‌ای هم افتاد. سایت انتخاب با انتشار خبری عنوان کرد که عکس احمدی‌نژاد و مادر چاوز یک عکس فتوشاپی است.(ایــنــجــا) ساعتی بعد سایت انتخاب با پوزش از مخاطبان خود عکس منتشر شده را صحیح خواند و خبر منتشر شده را اقدام عجولانه خبرنگار خود خواند. این سایت همچین نوشت: در واقع ، آنچه رخ داده ، شگرد حامیان دولت است که کوشیدند با تولید یک عکس جعلی و ارسال آن به رسانه ها ، از حسن نیت فعالان رسانه ای مستقل سوء استفاده کنند غافل از این که حتی اگر برای اندک زمانی چند خبرنگار دارای حسن ظن را تحت تأثیر قرار دهند، در نهایت این روسیاهی است که به جاعلان می ماند. (ایــنــجــا)
27219
کد خبر 282158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میثم IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  اقا بسه دیگه...چقدر کشش میدین..!؟ به همون قیمت ماشین و خردو خوراک مثل ماهی ، پسته برسین ما راضی تریم..!
 • بدون نام IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  به نظرم تو این عکس مشکلی نیست که رئیس جمهور رو متهم می کنند.
 • فرزاد IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  60 8
  خدا رو شکر قبول کردین فتو شاپ نیست
 • بدون نام AU ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  67 6
  یعنی کشور هیچ مشکلی نداره که تا این حد باید به این مورد بپردازید که مشکلی هم نداره هیچ بلکه ابراز همدردی رییس جمهور با ""مادر"" رئیس جمهور فقید ونزوئلا در متمایز بودن رابطه دو ملت بوده و این یک پیام به منطقه هست.
 • بیدنگه IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  73 6
  من خیلی طرفدار احمدی نژاد نیستم اما او هم کار خاصی نکرده که اینقدر به او میتازید . حالا اگر شما و عده ای خاص طرفدار او باشید همه این اقدام او را ستایش میکردید و کار او را انقلابی و در بوق و کرنا میکردید
 • بدون نام IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  68 5
  کشش نـــدیـــد خواهشا. آقایی کنید کشش ندید. به قول همون دوست بچسبید به قیمت ماشینو اینجور چیزا، ماها راحت تریم. شما رو نمیدونم...
  • بدون نام IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
   6 27
   پس ناموس محرم ونامحرم وکلا دین براتون به اندازه ماشین وخوراک هم اهمیت نداره
 • بدون نام IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  45 3
  عجب اوضاع و احوالی است اینجا
 • بدون نام IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  1 10
  چرا بر یک دروغ اصرار دارید آقای میرتاجدینی گفتند هیئت تحقیق درست کنید تا معلوم شود عکس کذایی دروغ بوده.
 • مهدی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  4 2
  یه کار درستم انجام داد شما بهش گیر بدید!
 • علی ذوالقدری IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  6 3
  اقدام احمدی نژاد را امری ناپسند نمیدانیم
 • ایراندوست TJ ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  8 3
  عزیزم یعنی تمامی مشکل کشور ما این عکس است.تازه از نظر من احمدی نژاد کار انسانی انجام داده.که با مادرچاورز احساس همدردی کرده.شما انتظار داشتین وقتی مادرچاورز به سمت احمدی نژاد می آمد. احمدی نژاد باید هلش می داد.احسن به رفتار انسان دوستانه احمدی نژاد.
 • بدون نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۵
  2 1
  دمت گرم