۰ نفر
۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۷

ایسنا نوشت:

سخنگوی یکی از احزاب حاضر در مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی رژیم صهیونیستی اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو پس از چندین هفته بن بست سیاسی امروز (پنجشنبه) سرانجام با شرکای ائتلافی خود برای تشکیل دولت آینده به توافق دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ظاهرا کابینه جدید دولت رژیم صهیونیستی قرار است در درجه اول به مسائل اضطراری داخلی رسیدگی کرده و مساله دستیابی به صلح با فلسطینی‌ها را تعویق بیندازد.

یک سخنگوی حزب یش آتید به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: پس از چند هفته مذاکرات سخت سه شریک اصلی ائتلافی در اسرائیل به توافق دست یافته و قرار است اواخر امروز توافقنامه رسمی را امضا کنند.

مذاکرات بر سر تشکیل دولت ائتلافی اسرائیل به سبب برخی مسائل نظیر تقسیم پست‌های کلیدی کابینه و برنامه‌ریزی برای اصلاح نظام خدمت وظیفه در اسرائیل به بن بست رسیده بود.

با وجود آنکه ائتلاف متعلق به نتانیاهو موسوم به لیکود - اسرائیل بیت نو در انتخابات پارلمانی 22 ژانویه توانست 31 کرسی به دست آورد به سختی تلاش داشته تا با تشکیل یک ائتلاف 61 کرسی لازم برای کسب اکثریت در پارلمان اسرائیل را به دست بیاورد.

اکنون این ائتلاف نخست‌وزیر اسرائیل شاهد پیوستن دو حزب دیگر به خود به رهبری سیاستمدارانی تازه و کاریزماتیک است که در انتخابات به نتایج چشمگیری دست یافته‌اند.

حزب یش آتید که توسط یکی از شخصیت‌های تلویزیونی سابق اسرائیل به نام یائیر لاپید، بنیان گذاشته شده با پیام کمک‌رسانی به طبقه توسط اسرائیل و پایان معافیت ارتدوکس‌های افراطی از خدمت وظیفه توانست 19 کرسی در انتخابات به دست آورد.

لاپید به عنوان رئیس دومین حزب بزرگ پارلمان قرار است به عنوان وزیر جدید دارایی خدمت کند. این سمت نفوذ زیادی بر تعیین بودجه دولت داشته و همچنین وزارت آموزش را نیز کنترل می‌کند.

همچنین حزب خانه یهودی به رهبری نفتالی بنت، میلیونر اسرائیلی احتمالا تصدی وزارت‌های مسکن و تجارت را به دست خواهد گرفت.

ائتلاف متعلق به نتانیاهو نیز وزارتخانه‌های کشور و دفاع را در دست خواهد داشت.

ماه گذشته میلادی تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه سابق اسرائیل که رهبر یک حزب متعهد به دستیابی به صلح با فلسطینی‌هاست به ائتلاف نتانیاهو پیوست با این وعده که وی مذاکره‌کننده ارشد اسرائیل با فلسطینی‌ها خواهد بود. اگر همه چیز بر اساس برنامه‌ریزی پیش برود تا روز دوشنبه آینده دولت جدید اسرائیل سوگند یاد خواهد کرد.ذاین روز دو روز پیش از سفر باراک اوباما به اراضی اشغالی است.
5252

کد خبر 282277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =