۰ نفر
۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۱

فارس نوشت:

دو حزب «یش عاتید» و «هبیت هیهودی» امشب بالاخره توافقنامه ائتلاف با «بنیامین نتانیاهو» و پیوستن به کابینه را امضا کردند.
مذاکره‌کنندگان دو حزب «یش عاتید» و «هبیت هیهودی» اسرائیل بالاخره در پایان هفته‌ای پرفراز و نشیب، رسما موافقتنامه پیوستن به ائتلاف حاکم تحت رهبری «بنیامین نتانیاهو» را به امضا رساندند. با امضای این موافقتنامه، ائتلاف کابینه اسرائیل تنها یک روز پیش از پایان مهلت قانونی نتانیاهو برای تشکیل کابینه، شکل گرفت.

«یعیر لاپید» و «نفتالی بنت» رهبران دو حزب «یش عاتید» و «هبیت هیهودی» امروز صبح هم اعلام کرده بودند که قصد دارند موافقتنامه پیوستن به ائتلاف را امضا کنند. پیش از این هم حزب «هاتنوعا» به رهبری «زیپی لیونی» به ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو پیوسته بود.

«نفتالی بنت» در بیانیه اعلام رسمی ائتلاف به وعده‌های انتخاباتی خود از جمله کاهش هزینه‌های زندگی و افزایش رقابت اقتصادی اشاره کرده و گفته است که تلاش می‌کند تا به این وعده‌ها پایبند باشد. وی که از سران احزاب تندروی اسرائیل به شمار می‌آید، همچنین گفته است که می‌خواهد روح اصلی اسرائیل را به آن بازگرداند.

بنت که وزارت صنعت و تجارت به او رسیده، تا شب گذشته قرار بود پست تشریفاتی معاون نخست‌وزیر را نیز بر عهده داشته باشد، اما نتانیاهو از دادن این پست به وی سر باز زد، که همین امر دیشب مذاکرات ائتلاف را با مشکل مواجه کرده بود. نهایتا بنت از این سمت چشم‌پوشی کرد.

حزب «لیکود» به رهبری «بنیامین نتانیاهو» اعلام کرده است که نخست‌وزیر در این دوره هیچ معاونی ندارد. امری که در صورت تحقق اولین بار در 50 سال گذشته است که رخ می‌دهد.

با پیوستن این دو حزب به نتانیاهو وی مجموعا 68 کرسی (31 کرسی «لیکود-بیتنا»، 19 کرسی «یش عاتید»، 12 کرسی «هبیت هیهودی» و 6 کرسی «هاتنوعا») از مجموع 120 کرسی پارلمان را با خود همراه کرده که این میزان از حداقل لازم (61 کرسی) برای تشکیل کابینه بیشتر است.

با این حساب پیش‌بینی می‌شود کابینه اسرائیل روز دوشنبه با حضور در «کنست» (پارلمان) سوگند یاد کرده و رسما کار خود را آغاز کند. کابینه کنونی اسرائیل هم روز یکشنبه آخرین جلسه خود را برگزار می‌کند.

کابینه جدید نتانیاهو 22 وزیر و 8 معاون وزیر دارد. این تعداد در کابینه قبلی 10 مورد بیشتر بود که در این کابینه تحت فشار «یعیر لاپید» کاهش یافته است.

تاکنون به کارگیری «یعیر لاپید» به عنوان وزیر دارایی، «موشه یعلون» وزیر جنگ، «نفتالی بنت» وزیر صنعت و تجارت، «زیپی لیونی» وزیر دادگستری، «عامیر پرتز» وزیر حفاظت از محیط زیست، «گیدعون سعار» وزیر آموزش، «معیر کوهن» وزیر رفاه، «یعال گرمان» وزیر سلامت و «سوفا لندور» وزیر مهاجرت و جذب جمعیت در کابینه جدید به نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» تقریبا قطعی شده است.

البته ترکیب نهایی کابینه پس از ارائه به «شیمون پرز» رئیس رژیم‌صهیونیستی مشخص می‌شود. در کابینه جدید پست وزارت خارجه هم فعلا خالی می‌ماند تا زمانی که پرونده قضایی «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه سابق رژیم‌صهیونیستی و شریک انتخاباتی نتانیاهو مختومه شود. لیبرمن که با اتهام فریب و سوءاستفاده از اعتماد عمومی روبروست، مجبور شد در اواخر دوره کابینه قبلی از سمت خود کناره‌گیری کند.

52261

کد خبر 282516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =