۰ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۴

واحد مرکزی خبر نوشت:

خبرها درباره وقوع درگیری بین پلیس و نمازگزاران در بغداد و برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف ضد و نقیض است.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی تلاش نیروهای پلیس عراق برای جلوگیری از ورود نمازگزاران به محله اعظمیه در بغداد به درگیری بین طرفین انجامید و نیروهای پلیس برای متفرق کردن نمازگزاران از تیراندازی هوایی و نارنجک های صوتی استفاده کردند اما تعداد زیادی از نمازگزاران توانستند وارد محله اعظمیه شوند و نماز را اقامه کنند.
اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق خواستار برپایی تظاهرات علیه سیاست های المالکی پس از نماز جمعه امروز شد. این در حالیست که تظاهرات در الرمادی و سامراء ادامه دارد.
رامی رحیم خبرنگار این شبکه در سامراء در گفتگویی در این باره و برگزاری تظاهرات و این که واقعا تظاهرات برگزار شده است گفت: به سبب تدابیر شدید امنیتی نتوانستیم به محل تظاهرات برویم به همین سبب هیچ تصویری هم در شبکه های عراقی اعم از موافق و مخالف ندیدیم ولی اختلاف نظرهای زیادی در این باره وجود دارد. مقامات رسمی عراق می گویند اوضاع عادی بود و نمازگزاران توانستند وارد مسجد ابوحنیفه النعمان در محله اعظمیه بغداد شوند و همه چیز طبیعی بود. از سوی دیگر منابع موجود در مسجد اعلام کردند محدودیت های زیادی اعمال شده بود و بسیاری از نمازگزاران نتوانستند وارد مسجد شوند ولی اسامه النجیفی رئیس پارلمان و گروهی از اعضای فهرست العراقیه توانستند وارد آنجا شوند. خبرهایی هم درباره وقوع درگیری بین نمازگزاران و نیروهای امنیتی شنیدیم اما نتوانستیم از صحت آن اطمینان پیدا کنیم.
وی در ادامه گزارش خود به وجود اختلافات طایفه ای گسترده در عراق اشاره کرد و افزود: مخالفان می کوشند این اختلافات را پشت سر بگذارند تا اقدامات آنها علیه نوری المالکی نخست وزیر عراق گسترده تر شود اما این اختلافات همچنان به قوت خود باقیست و نقشه اعتراضات در عراق نشان می دهد مخالفت ها و اعتراضات علیه المالکی به مناطق سنی نشین عراق محدود می شود. این بدان معنا نیست که مناطق شیعه نشین به طور کامل از المالکی حمایت می کنند زیرا اختلافاتی نیز در میان شیعیان وجود دارد ولی جنبش جدیدی که خواستار کناره گیری المالکی است از الانبار آغاز شد و به موصل و سامراء کشیده شد و مخالفان می کوشند آن را به بغداد هم بکشانند.

52261

کد خبر 282460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =