۰ نفر
۳۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۰

ژان پاسکار ساندرز، کارشناس سلاح های شیمایی در یادداشتی به بررسی ادعاهای مطرح شده از سوی دولت سوریه و شورشیان مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی پرداخته است.

ژان پاسکار ساندرز

گزارش هایی درباره استفاده از سلاح های شیمایی در نزدیکی شهر حلب سوریه منتشر شده است. منبع این خبر دولت سوریه است که می گوید حمله شیمیایی از سوی شورشیان مسلح بوده است. گفته می شود 25 نفر در این حمله کشته و عده ای دیگر زخمی شده اند.
روسیه با صدور بیانیه ای شدید اللحن این گزارش ها را تایید کرده است، آمریکا اما این حملات را رد کرده ولی منتظر ارزیابی و تحلیل های بیشتری درباره این گزارش است. مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمایی (OPCW) نگرانی عمیق خود از این گزارش ها را اعلام کرده است. بی بی سی ورلد به نقل از خبرگزاری سانای سوریه تصاویری را منتشر کرد که در آنها یک بیمارستان را دیدم که عده زیادی از مردمی که ماسک های جراحی به صورت زده بودند در میان انبوه دیگری از مردم می لولیدند.
ارزیابی اولیه من از این تحولات به شرح ذیل است:
- من متقاعد نشدم که گزارش و تصاویری که دیده ام متعلق به یک حمله شیمیایی بوده است
- هیچ تصویری از منطقه حمله دیده نمی شود؛ تنها برخی از مردم مبتلا نشان داده شدند. نشانه های یک حمله شیمیایی را نمی توان روی این افراد مشاهده کرد. به طور مشخص هیچ نشانه و علامتی از عامل خردل یا عامل اعصاب دیده نمی شود.
- افراد بسیار زیادی بغیر از کادر پزشکی، در کنار افراد مصدوم دیده می شوند. سوای از یک ماسک جراحی ، هیچکس ماسک یا لباس حفاظتی در برابر عامل شیمایی استفاده نکرده است. اگر یک حمله شیمیایی با یکی از عامل هایی که در زرادخانه سلاح های شیمایی سوریه وجود دارد مورد استفاده قرار گرفته بود بدون تردید باید همه این افراد حاضر در صحنه باید به شدت به آن مبتلا می شدند.
- من به شدت نسبت به این ادعا که یک حمله شیمیایی صورت گرفته ، مشکوک هستم. شورشیان مسلح اگر ادعا می کردند که یک مرکز نگهداری یا تولید سلاح های شیمایی را تصرف کرده اند منفعت تبلیغات بیشتری به دست می اوردند.
- صحنه جنگ کنونی بسیار مسموم است. مواد بسیار زیادی ممکن است به هوا فرستاده شده و توسط رهگذران و افراد پیرامونی استنشاق شود. اگر تعدادی از وسایل حمل کننده مواد شیمیایی با موشک مورد اصابت قرار گیرد، آنگاه رهگذران زیادی به شدت مبتلا خواهند شد درست مانند نمونه های دیگری که در منازعات اخیر داخلی کشورها دیده ایم ( جنگ یوگسلاوی، سریلانکا، عراق و .. ) ماجرای بوپال هند با آن تاثیرات گسترده ناشی از یک تصادف صنعتی هنوز فراموشمان نشده است.
نگرانی های من درباره تحولات احتمالی در آینده:
- آیا دولت سوریه با طرح این موضوع قصد دارد هرگونه تلافی به شکل حمله شیمیایی به شورشیان در آینده را توجیه کند؟ اگر چنین باشد روزها و هفته های آینده در سوریه بسیار وحشتناک خواهد بود. نه تنها به خاطر جنگ افزارهای شیمایی بلکه به خاطر خط قرمزهای مختلفی که دولت های غربی و خصوصا آمریکا در صورتی که منازعات در این سطح تشدید شود، کشیده اند.
- چرا مسکو ادعاهای دولت سوریه را اینقدر سریع و اینچنین شدیداللحن تایید کرد؟ انگیزه روسیه از این اقدام چه بود؟ آیا صرفا تقابل مجدد با غرب بود؟ اگر نه، چه چیزی عاید روسیه می شود؟ هر دلیلی که وجود داشته باشد بدون شک این موضع، روسیه را در برابر هر کشوری که بخواهد به بهانه استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه مداخله کند، قرار می دهد.
- تا سه هفته دیگر کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی سی.دابلیو.سی در سومین کنفرانس دوره ای شرکت می کنند. تایید ادعاهای مطرح شده در بالا می تواند تاثیر زیادی در روند این کنفرانس بگذارد.

منبع: آرمز کنترل لاو
ترجمه: رضا مهربانی

4949

 

کد خبر 283179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =