امیرعلی جوادیان

مردم ایران در چهار گوشه این کشور پهناور و باستانی، علاوه بر مراسم مشترک ملی، آیین‌های محلی خود را هم دارند.
 

تنوع و تفاوت رسم‌ها، جشن‌ها، سوگ‌ها، آوا‌ها،... و لباس‌های محلی، رنگارنگی شگفت انگیزی به زندگی مردم ایران بخشیده است.


جشن‌های عروسی، یکی از وجوه زندگی مردم کشور ماست که در هر منطقه به شکل و رسم ویژه خود برگزار می‌شود. به عنوان یک عکاس علاقمند به فرهنگ ایران زمین، در 10 سال گذشته، به شهر‌ها، روستا‌ها و نواحی مختلف کشور سفر و از جشن‌های عروسی بسیاری تصویر تهیه کرده‌ام.


شمال خراسان، کردستان، گیلان، مازندران، ساحل خلیج فارس، لرستان، آذربایجان و... از جمله مناطقی بوده‌اند که به آن‌ها سفر کرده‌ام و از نزدیک شاهد جشن‌های عروسیشان شده‌ام.


اگر در شهرهای بزرگ ایران، مراسم عروسی تقریباً یک شکل پیدا کرده‌اند، اما در روستا‌ها و مناطق دور افتاده، سنت‌های کهن هنوز پا برجا مانده‌اند.

 


از میان مجموعه عکس‌هایی که از ده‌ها عروسی در نقاط مختلف کشور گرفته‌ام، این تصویر را که مربوط به قاسم آباد گیلان می‌شود، به دلیل فضای متناسب با ایام نوروز، انتخاب کرده‌ام.


در قاسم آباد، مراسم عروسی دو روز طول می‌کشد که در جریان آن مردم لباس‌های محلی خود را می‌پوشند، تمام روستا را غرق شادی می‌کنند و هرکس به سهم خود در برپایی هرچه گرم‌تر جشن می‌کوشد.


در این عکس، خانواده داماد که سینی‌هایی بزرگ از میوه، سبزه و... را بر سر گذاشته‌اند دیده می‌شوند که به سمت خانه عروس حرکت می‌کنند.


57245

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 283320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =