دانشمندان ناسا به کمک دوربین نصب شده روی کاوشگر مسنجر ناسا موفق شده‌اند تا نخستین نقشه کامل سیاره عطارد را تهیه کنند؛ نقشه‌ای که همچنین تاریخچه شیمیایی، کانی‌شناسی و زمین‌شناسی این سیاره را نشان می‌دهد.

محمود حاج‌زمان: در تاریخ 8 مارس 2011 / 18 اسفند 1389، کاوشگر مسنجر ناسا به عنوان نخستین سفینه فضایی ساخته دست بشر در مدار سیاره عطارد جای گرفت. یکی از بی‌شمار ابزار نصب شده روی این کاوشگر پیشتاز، دوربین دید گسترده‌ای است که قادر است تصاویر کیفیت بالا از سطح سیاره تهیه کند. با به هم چسباندن هزاران عدد از این تصاویر، دانشمندان موفق شده‌اند تا نخستین نقشه کامل از سیاره عطارد را تولید کنند.
نتیجه کار فراتر از تصویری زیبا و خیره کننده است. رنگ‌های تقویت شده این نقشه که با استفاده از فیلترهای مخصوص نصب شده روی دوربین به دست آمده، بازگو کننده داستان تاریخچه شیمیایی، کانی‌شناسی و زمین‌شناسی داخلی‌ترین سیاره منظومه شمسی ماست. برای مثال، دهانه‌های برخوردی جوان که به رنگ آبی روشن یا سفید دیده می‌شود. نواحی برنزه‌رنگ دشت‌هایی را نشان می‌دهد که از جریان گدازه‌های آتشفشانی شکل گرفته‌اند. رنگ آبی تیره نیز مشخص کننده نواحی غنی از یک نوع ماده معدنی خاص است. (برای دیدن عکس در ابعاد بزرگ اینجا کلیک کنید)

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 283771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =