معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان که در بغداد به سر می برد، با سید عمار الحکیم، رییس مجلس اعلی اسلامی عراق دیدار و گفتگو کرد.

 در این ملاقات، طرفین روابط دوجانبه و وضعیت عراق و مسائل منطقه ای، به ویژه تحولات سوریه، لبنان و بحرین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

عمار حکیم اظهار داشت: ما هموار از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از عراق تشکر می کنیم. برخی دشمنان منطقه درصددند که تجربه دمکراسی در عراق را ناموفق و نارکارآمد جلوه دهند. این در حالی است که تمام اقوام و گروهها و مذاهب در عراق بر اصول حاکمیت استقلال و تمامیت ارضی تاکید دارند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات استانی در عراق، آن را نمونه ای از عراق دمکراتیک خواند که با درایت رهبران دینی و سیاسی و ملت با بصیرت عراق در مسیر درست خود به پیش می رود. وی اضافه کرد حمایت برخی طرف ها از گروههای افراطی در سوریه کمکی به حل مشکل نخواهد کرد و بحران این کشور صرفا راه حل سیاسی دارد.

رییس مجلس اعلی اسلامی عراق در خصوص تحولات بحرین بر راه کار سیاسی تاکید و ابراز امیدواری نمود گفتگوهای ملی منجر به نتیجه عملی گردد. همچنین نسبت به گام های اندک ولی مثبت اتخاذ شده در نشست آلماتی ابراز خرسندی کرد.

حسین امیر عبداللهیان در این ملاقات اظهار داشت: عراق دارای نقش و جایگاه راهبردی در منطقه است. ما از این که عراق در سال های اخیر به جایگاه حقیقی خود بازگشته خرسندیم. روابط ممتاز دو کشور دارای ظرفیت های فراوانی برای توسعه و تحکیم هر چه بیشتر در تمامی زمینه های می باشد.

وی اضافه کرد: تحولات در سوریه صرفا از طریق گفتگوی ملی و توافق بر سر میثاق ملی در چارچوبی سوری – سوری تحقق یافتنی است و واگذاری کرسی سوریه در اتحادیه عرب به گروهی که فاقد رای مستقیم مردم می باشد، اقدامی نامناسب توصیف می گردد. اتحادیه عرب با این اقدام، رویه ی خطرناکی را آغاز نموده، که می تواند در آینده در مورد برخی کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به تحولات داخلی عراق گفت: اطمینان داریم رهبران دینی سیاسی و ملی و مردم فهیم عراق این توطئه را نیز همانند سایر بحران های دهه گذشته به خوبی پشت سر خواهند گذاشت. وی اوضاع در بحرین را نگران کننده خواند و با انتقاد از تداوم حضور نیروهای نظامی یک کشور همسایه در بحرین، از خدشه دار شدن حاکمیت و استقلال بحرین اظهار تاسف و بر گفتگوی ملی موثر و توجه به مطالبات مردم در آن کشور تاکید کرد و در پایان آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته جمهوری اسلامی ایران و شش کشور را به اطلاع حکیم رساند.
/27220

کد خبر 284153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =