اگر کره شمالی همانگونه که در روزهای گذشته تهدید کرده است دست به حمله به همسایه جنوبی بزند این هفت اتفاق رخ خواهد داد.

محمد جواد موسوی زاده

در روز های گذشته تهدیدهای کره شمالی نسبت به آمریکا و کره جنوبی جدی تر شده است. عده ای از تحلیلگران بر این باورند که رهبر جوان کره شمالی راهی به غیر از جنگ ندارد.روسیه و چین نسبت به گذشته حمایت کمتری از کره شمالی دارند و با توجه به مانور جدید مشترک کره جنوبی و آمریکا، کیم جونگ اون حکومتش را در خطر دیده است و می خواهد بجنگد تا بیشتر زنده بماند.عده ای هم معتقدند که کره شمالی با استفاده از قدرت هسته ای خود در پی باج خواهی است و در نهایت می خواهد به مشوق های جدید غرب در پی تعطیلی برنامه هسته ای کشورش برسد. جمع دیگری از تحلیلگران این تهدیدات را محصول اعتماد به نفس کاذب رهبر کره شمالی می دانند و عده ای هم بر این عقیده اند که او قصد دارد به رویای از دست رفته پدر بزرگش رنگ حقیقت ببخشد. رویای کیم ایل سونگ برای یکی شدن دو کره و تشکیل یک حکومت کمونیستی واحد که در سال 1950 با شکست مواجه شد.
هرکدام از تحلیل ها هم که درست باشد در نهایت نمی توان احتمال حمله نظامی کره شمالی را در نظر نگرفت و نسبت به یکی از مکان های کاملا نظامی دنیا بی تفاوت بود. نیروهای نظامی سه ارتش از هشت ارتش اول دنیا در این منطقه حضور دارند.آمریکا، چین و کره جنوبی و همچنین نباید ارتش کره شمالی را دست کم گرفت که با رتبه 23 در جهان جزء ارتش های قدرتمند و غیر قابل پیش بینی است. {1}
نگاهی کوتاه به ارتش دو کره :
اول آنکه این جنگ می تواند یکی از مرگبارترین درگیری ها در تاریخ معاصر باشد. کره شمالی دارای یکی از ارتش های بزرگ جهان است.این کشور دارای بیش از یک میلیون سرباز است در حالی که همسایه خود در کره جنوبی تقریبا ششصد هزار سرباز را در اختیار دارد. ایالات متحده همچنین حدود 30000 سرباز پیاده نظام در کره جنوبی مستقر دارد و در صورت حمله به کره جنوبی موظف به حفاظت از آن کشور است. اگرچه کره شمالی از لحاظ تکنولوژی پایین تر از کره جنوبی و ایالات متحده می باشد اما در جنگیدن سطح پایین تری ندارد. ارتش کره شمالی به خوبی آموزش دیده و کارشناسان نظم بسیاری را برای آن ارتش پیش بینی می کنند و معتقد هستند که آنها مانند ژاپنی ها در جنگ جهانی دوم تا لحظه مرگ خواهند جنگید. کره شمالی مقدار زیادی از تولید ناخالص داخلی اش را صرف سلاح و مصارف نظامی کرده است. این کشور همچنین چندین دهه است که برای واکنش احتمالی از سوی ایالات متحده و کره جنوبی آماده شده است و پناهگاه های پنهانی زیادی ساخته است.
اما ارتش کره جنوبی که اکنون هشتمین ارتش قدرتمند جهان است در این جنگ تنها نخواهد بود و آمریکا و ژاپن اولین کشورهایی هستند که مواضع کره شمالی را هدف گرفته و از کره جنوبی دفاع می کنند. اما خود ارتش کره جنوبی هم امکانات زیادی دارد. فن آوری نظامی کره جنوبی هم سطح و یا حتی در برخی موارد فراتر از ایالات متحده بوده است. مسلط به تکنولوژی موشک های بالستیک، فن آوری هسته ای جت های جنگنده (از نوع کره جنوبی از F15k ) و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی که در اختیار ارتش این کشور است. سلاح های کره جنوبی نسبت به کره شمالی کمتر ولی به لطف تجهیزات مدرن ارائه شده توسط ایالات متحده به مراتب پیشرفته تر است.این در حالی است که گفته می شود بخش عمده ای از تجهیزات کره شمالی به طور جدی منسوخ شده است، عمر برخی این تجهیزات به زمان اتحاد این کشور با اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوران جنگ سرد بازمیگردد.
هفت اتفاقی که پس از حمله کره شمالی رخ خواهد داد

نخست: کره شمالی از طریق زمین حمله خود را آغاز می کند
لئون پانتا این هفته در مصاحبه ای با CNBC هشدار داد که ما به اندازه کافی بینش و اطلاعات لازم از آنچه در کره شمالی اتفاق می افتد نداریم. اما بر اساس ارزیابی های محرمانه ایالات متحده و سازمان ملل متحد و تجزیه و تحلیل مستقل توسط دانشمندان نظامی، می توانیم برخی از حدس ها را ارائه کنیم. وی در خصوص چگونگی حمله کره شمالی گفت : برتری نیروی انسانی با نسبت حدودا 3 به 2 به نفع کره شمالی است و به همین خاطر کره شمالی با حمایت آتش توپخانه زمینی حمله خواهد کرد. تعداد نفرات نظامی پیاده کره شمالی با توجه به ارزیابی اطلاعاتی سازمان ملل متحد و ایالات متحده 1.100000 نفر است که از این حیث در جهان چهارم است. البته کره جنوبی در مقابل، با حدود 690.000 نفر قوی خواهد بود. البته کره شمالی با همان نسبت تانک، توپخانه، هواپیما و موشک بیشتری دارد. {2}
دوم؛ کره جنوبی سریع تر و هوشیارانه تر واکنش نشان می دهد
در کل، نیروهای مسلح کره جنوبی تبدیل به یکی از ارتش های توانا جهان شده است که بیشتر قادر به ارائه دفاع رو به جلو است که وضعیت بسیار خوبی در مقابل هر گونه حمله احتمالی کره شمالی خواهد داشت.{3}
سوم، با مداخله آمریکا، ژاپن و سایر کشورها جنگ به ضرر کره شمالی پیش می رود
کره شمالی می تواند آغاز گر جنگ باشد اما نمی تواند پایان دهنده آن باشد.پر واضح است که کشورهایی مانند ژاپن و امریکا در اولین لحظات درگیری به دفاع از کره خواهند برخواست و مواضع کره شمالی را هدف قرار خواهند داد. دیگر کشورهای عضو ناتو هم به تبعیت از امریکا کره شمالی را هدف قرار خواهند داد. سربازان پیاده کره شمالی در وهله اول برای رسیدن به جزیره جنوبی باید به دیدار حدودا 28000 سرباز آمریکایی که در منطقه غیرنظامی بین دو کشور مستقر هستند بروند.این سربازان آمریکایی از طریق ژاپن و یک پایگاه نظامی بزرگ در گوام از از سمت هوا حمایت می شوند. اما در آن سو کره شمالی تنها است. چین و روسیه دیگر حامیان سابق کره شمالی نیستند. پس از فروپاشی شوروی، کشور روسیه که مشی سرمایه‌داری را در نظر گرفته بود مانند سابق از متحدانش حمایت نکرده است و اکنون روسیه در موقعیتی نیست که در چنین شرایطی به کره شمالی کمک نظامی بدهد.
چهارم؛ سیاستمداران چین وضعیت سختی برای تصمیم گیری خواهند داشت
چین در این بازی عاملی غیر قابل انکار است.چین که تاکنون نقش آرام بخش را در منطقه ایفا کرده است باید دید که آرامش و خونسردی اش چه قدر دوام می آورد چین با وجود اصلاحات اقتصادی متحد کره شمالی برای چند دهه بوده است. همچنین چین در سال 1950 در جنگ کره به کمک کره شمالی آمد و حمایت های نظامی زیادی را از پدر بزرگ رهبر کنونی کره شمالی اعمال کرد. پس از آن دوران دولت چین نیز چنان رشد اقتصادی خود شد که نمی‌توانست مثل گذشته یاور برخی از این کشورها از جمله کره شمالی باشد و اکنون شاهد این موضوع هستیم که چین دیگر حمایت خاصی از کره شمالی نمی کند. پکن پس از تحریکات اخیر کره شمالی نارضایتی خود را از وضع ایجاد شده اعلام کرد و اخیرا به قطعنامه سازمان ملل متحد در پاسخ به اعلام کره شمالی از آزمایش هسته ای در ماه فوریه رای مثبت داد.در همین زمینه و در پی فاصله گرفتن چین و کره شمالی، پی جی کراولی دستیار وزیر امور خارجه در دوره اول اوباما در اخبار NBC گفت که رفتار نامنظم کیم اصلی "سرخوردگی" در پکن ایجاد کرده است و چین نمی خواهد یک انفجار اتمی از کره شمالی ببینند.{4}
چین نیز می داند که در صورت در گرفتن جنگی همه جانبه و سخت در منطقه، کره شمالی در نهایت توان مقابله با کشورهای روبه رو را ندارد و جنگ به احتمال زیاد به ضرر کره شمالی به پایان برسد. اما نکته ای که تصمیم گیری را برای سیاستمداران چین سخت خواهد کرد نفوذ گسترده آمریکا در امتداد مرز خود است که پس از جنگ نفوذ امریکا را در این منطقه بیش از پیش خواهد کرد.لذا برخی از تحلیلگران که البته نظرشان در اقلیت است می گویند که چین به همین دلیل در این جنگ به نفع کره شمالی دخالت خواهد کرد.
فراموش نکنیم که ارتش 2300000 نفری چین در جهان بزرگترین ارتش از حیث نفرات است. وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در سال گذشته در گزارش سالانه خود به کنگره امریکا اعلام کرد که پس از رخ دادن چنین جنگی احتمالا بسیاری از نیروهای چینی در کره شمالی مستقر خواهد شد. البته چین اعلام کرده است که برنامه‌های ارتش کشورش شامل آماده باش برای ورود به کره شمالی جهت کسب اطمینان از تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای و پیشگیری از هر نوع بحران هسته‌ای است.
پنجم؛ بحران غذایی در کره شمالی بیداد می کند
بحران غذایی همواره از مشکلات کره شمالی است و گفته می شود میلیون ها نفر در آن کشور از گرسنگی رنج می برند. برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و موسسات تحقیقاتی آمریکا درباره وقوع فاجعه انسانی در اثر کمبود مواد غذایی در کره شمالی هشدار دادند. لازم به ذکر است در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور با قحطی شدیدی در دهه 1990 میلادی رو به رو شد که به مرگ حدود نهصد هزار تا دو میلیون نفر انجامید{5} این موضوع نگرانی ها را برای وضع گرسنگان کره شمالی جنگ زده بیشتر می کند.
اما برخلاف کره شمالی، جزیره جنوبی دارای یک اقتصاد صنعتی با تکنولوژی بالا است که شرکای تجاری بسیاری در سطح جهان دارد و از آنجا که زیرساخت های شهری از جمله مخابرات و سیستم های حمل و نقل در شهرهای کره جنوبی فوق العاده هستند رسیدگی به وضع مردم جنگ زده کشور راحت تر خواهد بود.
ششم؛ کشتار میلیونی مردم
پیش بینی می شود اگر این جنگ با همین کیفیتی که اعلام می شود رخ بدهد نابودی مطلق و هرج و مرج در هر دو طرف از شبه جزیره ایجاد شود. کره شمالی طبق گفته رهبرانش در حمله به کره جنوبی از سلاح اتمی استفاده می کند. در عین حال اگر کره شمالی توانسته باشد به فناوری ساخت کلاهک هسته‌ای قابل نصب در موشک بالستیک قاره‌پیما دست یافته باشد این کار می‌تواند امنیت امریکا را نیز با تهدیدی واقعا جدی روبه رو کند و در صورت استفاده از چنین موشک هایی علیه امریکا، امریکا به حمله متقابل هسته ای دست خواهد زد. تقریبا 3 میلیون نفر کشته برای چنین جنگی که طرفین می خواهند از سلاح هسته ای هم استفاده کنند تخمین زیادی نیست. قدرت تخریبی سلاح های اتمی کره شمالی هم نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
کره شمالی در سال‌های 2006، 2009 و 2013 میلادی، آزمایش‌های هسته‌ای را در عمق زمین انجام داد.اما آزمایش سوم کره شمالی که همین امسال در سال 2013 انجام شد حاکی از افزایش قدرت تخریب سلاح های هسته ای این کشور بود. وزارت دفاع روسیه گفته است که قدرت آزمایش اتمی پیونگ یانگ در سال 2013 بیش از 7 تا 10 کیلوتن بوده است که نسبت به سال 2009 افزایش زیادی داشته است.پیش بینی می شود که اگر کره شمالی فرصت این را داشته باشد که به شهر سئول حمله هسته ای کند و چندین بمب 10 کیلوتنی را به کار ببرد حداقل حدود نیمی از مردم سئول با خطر مرگ روبه رو هستن. دما و فشار گرمای چند ميليون درجه اي وحشتناکی که تا فاصله حدودا 1000 متري از مركز انفجار باعث مرگ تمامی موجودات زنده می شود.
هفتم، فروپاشی حکومت کمونیستی در کره شمالی
همان طور که گفته شد کره شمالی آغاز کننده جنگی است که پایان دهنده آن نخواهد بود. کره شمالی قطعا در این جنگ خطرناک ظاهر می شود اما بسیاری از کارشناسان اشاره دارند بر این نکته که غرب به احتمال زیاد برنده این جنگ خواهد بود و شاید به همین دلیل است که مقامات در واشنگتن برنامه ریزیکاملی دارند برای آنکه ابتدا با تهدید مقابله کنند و سپس غافلگیرانه نقشه سقوط دولت کیم جونگ اون را در خاک این کشور پیاده کنند.
علاوه بر هفت مورد بالا، احتمال رخ دادن اتفاقات زیاد دیگری هم وجود داردکه اشاره به همه آنها در حوصله این مقاله نمی گنجد اما از مهمترین آنها می توان به آوارگی مردم دو کره و حرکت پناه جویانه آنها به سمت چین و ضربه به اقتصاد جهان و افزایش قیمت نفت اشاره کرد.
منابع :
1-http://www.globalfirepower.com
2- By M. Alex Johnson, staff writer, NBC News
3- the British-based International Institute for Strategic Studies concluded in 2011
4- By M. Alex Johnson, staff writer, NBC News
5- Famine may have killed 2 million in North Korea CNN, 1998

 

 

4949

کد خبر 285102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 87
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  261 7
  درسته کره شمالی تکنولوژی پایین تری دارد ولی بمب اتم خیلی خطرناکه و چون کره جنوبی و ژاژن در همسایگی کره شمالی قرار دارند کمی برای اون کشور ها خطرناک تر است که با این کشور روبرو شوند ولی اگه جنگی صورت بگیره یک جنگ خونین راه میافته که کشته های بیگناه زیادی در برخواهد داشت!
  • بدون نام MY ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   اگر این کشته ها آمریکایی باشند برای ما مفیده
  • امیر ارسلان EU ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   27 3
   اگه کره شمال بمب اتم بزنه دست آمریکا رو برای استفاده از بمب اتم باز می زاره.قطعا امریکا و کره هم نظاره گر نخواهند بود. قطعا بمب اتمهای امریکا هم قویتر و هم تعدادشون نسبت به کره شمالی بیشتره. اگه از بمب اتم استفاده کنه نسخش پیچیده می شه
 • داش مجید IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  بازنده اصلی این جنگ حیات کره زمین خواهد بود و شاید آغازی بر جنگ جهانی دیگر
  • bardia IR ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
   17 6
   حیات کره زمین که به پایان برسه دیگه اغازی برای جنگ جهانی نخواهد بود
 • شیوا IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  امیدوارم جنگ نشه.چونن جنگ فقط خونریزی و ادمکشیه و اوارگی و نابود شدن و ... من ازش متنفرم
  • بازم من IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   35 2
   علاوه بر تلفات و آوارگی "مردم مظلوم کره شمالی" به تیتر اخبار مهم ایران اضافه خواهد شد اهم اهم
 • بدون نام IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  خدا کنه جنگ شروع بشه کره جنوبی و کره شمالی و ژاپن و چین درگیر بشن اونوقت تیم ملی بدون دغدغه میره جام جهانی !!!!!!!!!!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   با حال بود دمت گرم ولی جنگ حاصل تفکر شخصی دو نفر است که برای جان بقیه ارزش قائل نیستند
  • بدون نام IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   219 9
   بنازم اون آينده نگريتو دادااااااااااااااااااش
  • مجیدپرسپولیسی NL ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   193 5
   مهندس جان حالا کره جنوبی بجنگه ازبکستان و قطر و لبنان رو چه کارش کنیم؟!!!
  • مهدی ساجدی IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   13 27
   مردم قتل عام شوند که تیم ملی ما بره جام جهانی واقعا برات متاسفم
  • بدون نام IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   76 1
   مثبت به خاطر جنبه طنزش!
 • 145145 IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  48 7
  اين جنگ فرايند پيچيده اي را طي خواهد كرد ، علاوه بر اين دو كشور در بسياري ديگر از كشور ها اين موضوع بررسي مي شود و نظر همه ي انها تقريبا اين است ................................ اميد وارم اين جنگ صوررت .
 • نوید ر IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  76 9
  کسی میتونه به این سوال جواب بده که درصورت جنگ دوکره، وضعیت بازارهای جهانی با توجه به نفوذ محصولات کره ای در بازار چگونه خواهد بود؟
  • بدون نام IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   90 15
   به نظر من با توجه به قیمت دلار در ایران هیج فرقی به حال ما نداره
  • بدون نام IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   7 3
   عزیزان جان انسها چی؟اونم اهمیت نداره
 • cool IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  میتونه فیلمو بازی باشه فیلمه، یا میخوان با این دعوای زرگری بگن کره شمای با بمب اتمی چپ و راس اینو اونو تهدید میکنه. پس نذاریم یه کشور دیگه مثلا ایران تکنولوزی هسته ای داشته باشه حتی صلح آمیزش. پس فشارو رو ایران افزایش بدن. یا اینکه تهدید اتمیو اینا واسه این باشه که تمرکز از رو سوریه برداشته شه و از جای دیگه شروع کنه . خودش هم فهمیده که تو سوریه شکست خورده. با اینکه کشورهای خائن عربی نیروهاشو تامین میکردن.
  • ب IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   32 9
   راستشو فهمیدی
  • ناشناس IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   7 11
   از اونجایی که اگه کره شمالی کلاهک هسته و موشک های بالستیک قاره پیما داشته باشه واسه همه خطرناکه ، ترسوهای امریکایی یکی رو واسطه می کنن جنگ نشه بعدشم سرشون و می گیرن بالا می گن کره شمالی ترسید غلاف کرد. به همه میگن زدیم شما هم بگید زده!!!!!!!!!
  • مسعود US ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
   6 0
   بعیده که بخواد حمله ای از جانب کره شمالی صورت بگیره.این ادا بازی عادتشه.اوضاع رو که آروم کرد می خوا از اروپا باج بگیره.احتمالات مطرح شده در بالا هم می تونه صحیح باشه.سیاست یک لایه نداره.مثل جنگ سرد شوروی و آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم که هر دو در یک زمین بازی می کردند ولی برای مردم دنیا جنگ سرد بود.
 • فرزاد ف IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  22 71
  اگه قرار باشه جنگ و برنامه قابل پیش بینی ماها باشه که دیگه نمیشه گفت جنگ مطمئنن در این جنگ کره شمالی قدرت به مراتب بیشتر ازین چیزی که گفتید دارد
 • مهرآوران IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  83 17
  اگر کره شمالی شروع کننده جنگ نباشد ایالات متحده هیچ وقت به کره شمالی حمله نخواهد کرد. چرا ؟ بخاطره اینکه جنگ برای امریکایها جدا از ضرر هایش منافع زیادی در پی خواهد داشت ولی سیاست جنگی امریکا براین مبنا نوشته شده است که " جنگ خوب است به شرطی که دور از خانه ما باشد ". امریکا از هزاران کیلو متر آن طرف تر به افغانستان و عراق حمله کرد ولی هیچ وقت به کوبا که در یک قدمی خودش هست و در دوران جنگ سرد موشکهای هسته ای شوروی که به سمت امریکا نشونه گرفته شوده بود از خاک کوبا بود حمله نکرد ؟و کره شمالی که وضعش مشخصه و هزار کار بی انضباطی از نظر نظم جهانی انجام داده و میده _ چرا تا به حال یک ترقه هم در آن منطقه در نکرده ؟ چون عزیز دوردونه هاش نا امن میشن < کره جنوبی و ژاپن >.
  • حقیقت گو IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   2 3
   پس بهتره برن با مریخی ها بجنگن!!!!!
 • بدون نام IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  55 9
  احتمال وقوع این جنگ بنطر بنده بالای 50درصد می باشد زیرا با سیاستی که کره شمالی در پیش گرفته اگر امروز شروع نشود یقینا در آینده اتفاق خواهد افتاد با تکنولوژی پیشرفته تر و کشتار بیشتر پس برای غرب بهتر است که امروز شروع شود تا چند سال آینده
 • بدون نام IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  31 69
  احتمال زیاد جنگ صورت نمی گیرد چون امریکا با کشورهای وارد جنگ می شودکه از نظر سیاسی واتحاد مردمی ضعیف باشد واینطور از مقاله استنباط میشود که مردم کره شمالی به رهبر جوانشان وفادار وهمه اماده جنگند
 • بنفشه KR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  78 34
  من خودم کره جنوبی هستم. اینجا هیچ خبری نیست.
  • بدون نام IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   10 0
   بزار جنگ شروع بشه انوقته که معلوم میشه خبری هست یا نه.دل تو دل دولتمردان کره جنوبی نیست خودشون خوب میدونند اگه جنگ بشه اقتصادی براشون نمی مونه.
  • مجتبی IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   27 3
   یعنی هِچ دووووشواری نداری اونجا؟؟منتظر اطلاعات بعدی شوما هستیم
  • مری جین IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   10 0
   سلام مگه باید خبری باشه!؟...حادثه خبر نمیکند!هاهاها
 • nam DE ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  69 10
  منطقه آسیا و خاورمیانه تبدیل شده به میدان تیر نیروهای آمریکا و اروپایی. هر سال تجربه جنگشون بالاتر میره و قدرتمندتر میشند! دلم به حال بی حال خودمون میسوزه!چهار تا دیکتاتور بی سواد شدن بهانه دست اینا بیان جنگ و خونریزی درست کنند!
 • بدون نام IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  نتیجه جنگ نابودی کامل کره شمالیه
 • بدون نام MY ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  عزیزم شما بزار یک بمب اتم بخور داخل آمریکا کره شمالی نابود بشه هم مهم نیست! مهم اینه که چند میلیون نفر آمریکایی کشته بشند!
  • محمد دانا IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   ما با مردم آمریکا که مشکلی نداریم با دولتشون مشکل داریم.
  • بدون نام IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   18 3
   عذر میخوام ولی فکر میکنم شما انسان نیستید. کره شمالی نابود بشه همه مردم کره شمالی بمیرند که چند میلیون آمریکایی هم کشته بشند؟ مشکل شما با دولت آمریکا نیز ظاهرا مشکل شما با بشریت است پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید. کسی که به این راحتی آرزوی مرگ میلیون ها نفر را دارد بیمار است.
  • بدون نام MY ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   26 43
   ولی تحریم های کنونی آمریکا بر علیه ما با دولت ما مشکل ندارند بلکه با مردم ما مشکل دارند. من که ایران نیستم و درآمدم هم به ایران وابسته نیست ولی برای هموطنانم که ایران هستند احساس ناراحتی می کنم.
  • مری جین IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   10 5
   سلام عالی میشه اگر بخوره به کاخ سیاه(!)هاها
  • بدون نام MY ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
   4 9
   دوست عزیز، سیاسیت انسانیت حالیش نمی شه! موضع من کاملا درسته یک جنگ بین کره شمالی و آمریکا باعث کاهش توان نظامی آمریکا و تهدید شدن کمتر کشور توسط آمریکا خواهد شد، همین امر موجب امتیاز گیری ما در مذاکرات هسته ای بدلیل ناتوانی آمریکا در وارد شدن جنگی دیگر خواهد شد. مشکل احساسی بودن ایرانیان است، همین احساسی بودن مردم است که باعث شرایط حال کشور شده است.
 • ali IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  66 8
  جنگ در شبه جزیره کره تماما به ضرر چین و اقتصاد بزرگ آن است از اینرو چین نقش مهمی در عدم وقوع جنگی احتمالی و کنترل این جوان بی تجربه کمونیست دارد.
  • بدون نام IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   6 1
   همه این نقشه ها زیر سر چینه.اون با مهره کره شمالی میخواد آمریکا رو از نزدیک مرزهاش دور کنه. کره جنوبیها اگه زرنگ باشند پیش دستی میکنند وعذر آمریکاییها رو میخوان.چون اگه جنگ بشه کره شمالیها چیزی برای از دست دادن ندارند این اقتصاد کره جنوبی وژاپنه که نابود میشه.
 • سالار IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  39 25
  جنگ زمینی؟ کره شمالی دارای یک قدرت موشکی پیشرفته و دوربرد است
 • حسن IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  97 10
  کره جنوبی تا جومونگ داره غم نداره. یه تنه کل کره شمالی را حریفه! من نگران اینم که با حمله کره شمالی شرکت سامسونگ هدف موشک قرار نگیره. اونوقت G4 میشه بیست میلیون تومان
  • محمد IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   31 6
   جومونگ که بچه کره شمالیه و قبرش هم همونجاست ، سوسانو با بچه ها آخر دست رفت کره جنوبی ، پس کره شمالی با نوادگان جومونگ به کره جنوبی حمله می کنند و پیروز میشن
 • کمال IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  99 15
  وقتی اداره کشور ارثی باشه و یه بچه بخواد یک کشور رو اداره کنه ازین بهتر نمیشه دلم برای مردم بیچاره کره شمالی میسوزه.. با چه فلاکتی دارن زندگی می کنن انشالله که جنگ نشه.. جنگ در تمام مواقع زشت و غیر قابل قبوله کشتن مردم بی گناه... و دیگر هیچ..
  • وحید IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   4 7
   جنگ فقط خودکشی نیست بلکه تقویت نظام کشور است
 • احسان IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  16 84
  هدف آمریکا از جنگ های داخل خاورمیانه رسیدن به ایران است. هر جنگ در خاورمیانه راه رسیدن به ایران رو برای آمریکا کوتاه تر میکنه. مطمئن باشید آمریکا بعد از کره به لبنان حمله میکنه و بعدش هم به بهانه ی موضوع هسته ای ایران به ما حمله میکنه.
  • بدون نام IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   8 1
   عزیزم شما یکم جغرافی و تاریخ سیاست بخون ! کره در خاورمیانه میانه است؟ بعدهم برای چی آمریکا باید به لبنان حمله کنه این وسط بی مقدمه ؟ آمریکا اگر هم بخواد به جنگ حزب الله بره ابزار خودش رو داره نیازی به حمله مستقیم به لبنان نداره
  • SD IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   6 1
   شما يه نگاه به نقشه جهان بندازي بدك نيست
 • میلاد IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  33 84
  آخه یکی بهم بگه آمریکا این وسط چیکارس ؟؟؟؟؟؟
  • امير IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   47 7
   اگر آمريكا نبود كره شمالي تا حالا 200 بار براي صدور"انقلاب خلق" به كره جنوبي حمله كرده بود!
  • بدون نام IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   33 10
   مگه میشه تو دنیا جنگی پیش بیاد و آمریکا وسط نباشه؟!
  • بدون نام IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
   6 8
   میلاد جان چقدرتاریخ را مطالعه کردی؟ آیا میدونی که اگر آمریکا درجنگ دوم بین الملل وارد نمیشد واژدهای تازه بیدارشده ژاپن را سرجاش نمی نشوند معلوم نبود اون جنگ تاکی ادامه پیدا میکرد؟ بگذریم که انفجار هیروشیما وناکازاکی اشتباه بدی بود اتفاقا اگر آمریکا لولوی سر خرمن نمی شد دیکتاتورها بدترازاین می کردن
 • بدون نام IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  27 12
  والا چی بگم ؟
 • خیکی US ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  5 2
  فکر کنم جنگ میشه. تقریبا مطمئنم. خیلی ناراحت کننده ست ولی مسیری که تو نیم قرن گذشته طی شده دیریازود به این نقطه میرسه. اینکه چی درست هست یا نه یااینکه من وشما چی میپسندیم اثری نداره.
 • نقی یگانه SE ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  9 8
  کره شمالی قطعا بازنده جنگ است مخصوصا اگرشروع کننده جنگ باشد مردم فقیروگرسنه دلیلی برای جنگیدن ندارند اگرکره جنوبی جنگ راشروع کند فرق میکند ضمنا کمونیسم یعنی بی انگیزه بنابراین سلاه های آنها کارآمد نیست ویادآورجنسهای روسی است البته همیشه یک عده آدم ابله هست که گول میخورد کمی فکرکنید کشورهایی که زیرسلطه ابرقدرت ها هستند مردمش دررفاه زندگی میکنند بهترین نمونه کره جنوبی است ونمونه دیگر خودما درزمان شاه ازروزی که ما مثلا آزاد شدیم نفس نمی توانیم بکشیم دایما فیلتربرزندگی مردم سایه افکنده ومردم هروز فقیرتر می شوند واختلاف طبقاتی بیشتر می شود اگر آزادی این است خوش به حال کشورهای زیرسلطه
 • بدون نام IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  7 7
  اخه مگه کشکه کره شمالی بخواد به امریکا حمله کنه!!! تهدید امریکا توسط کره شمالی بازی با دمه شیره مثل اب خوردن کره شمالی شکست میخوره همانند 70 سال پیش که امریکا ژاپن در هم کوبید 2000 هواپیما بمب افکن تو یه روز به ژاپن حمله کردن 2 تا بمب هسته ای هم به هیروشیما و ناکازاکی زدند اخرش چی شد؟نتیجش ااینه که الان ژاپن برده درجه یک امریکاست.
 • حسین .. کرمانی IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  6 1
  دمت گرم این تیکه رو خوب اومدی اینکه گفتی تیم ملی بدون دغدغه میره جام جهانی .بخدا مدتها بود اینجور از ته دل نخندیده بودم .دمت گرم.اما امیدوارم جنگ نشه
 • مجید IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  5 3
  همش بلوف سیاسی هست برای ارزیابی هم!!
 • احمد IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  10 2
  آمریکا همین الان که جنگم نشده داره سوده خودشو از وضعیت الان کره که با کره شمالی ایجاد شده به دست میاره با کم شدن ارزش سهام کره جنوبی با این تهدیدات داره سوده خودشو به دست میاره در جواب آقا احسانم بگم آمریکا اگه عرضه داشت تا الان به ما حمله میکرد
 • مهدی IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  5 0
  امریکا=فروش صلاح به اونایی که میخوان بجنگن و کم نیارن .........جالبه میبینید ....درامد به این میگن
 • بدون نام IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  11 5
  خدا لعنت کنه آمریکا رو که هر جا پا گذاشته مصیبت درست کرده.
 • غفار IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  3 7
  من الان کره شمالیم .کره شمالی فقط منتظر سفرای کشوراست که از کره جنوبی برن بیرون و گرنه همین الان جنگ رو شروع میکرد
 • ارشک IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  8 2
  همچین معلوم هم نیست که دقیقا طبق پیش بینی آمریکایی ها پیش بره و دوباره آمریکا پیروز بشه
 • ایران IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  7 5
  بابا همش فیلمه دست همه تو یه کاسه است می خوان به دنیا بگن که فردا اگه ایران هسته ای بشه میشه کره شمالی ما باید حواسمون جمع بشه
 • علیا GB ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  9 1
  این جنگ برای ما چی داره؟ احتمالا برای ما سود و منفعت داره. خب معلومه در این جنگ کره شمالی دست به خود کشی میزنه اما لااقل تا مدتهای زیادی شاید بیشتر از یک سال باعث ایجاد بحران های شدید امنیتی و انرژی در جهان میشه. در چنین شرایطی وضعیت تحریم های نفتی برای ایران به طور غیر رسمی به حالت تعلیق در میاد. بعد از حل این بحران ها هم احتمالا بین روسیه و چین با آمریکا و ناتو مناقشات و اختلاف نظرها شدت پیدا کنه. چون به هر حال کره شمالی یکی از ابزار های در دستان روسیه و چین بر علیه غرب بوده که بعد از این جنگ این اهرم فشار از بین میره. و این احتمالا باعث میشه حمایت این دو کشور از ایران بیشتر و پر رنگ تر بشه. در کنار این ها موضوع تقویت جبهه ی دولتی سوریه رو میتونیم انتظار داشته باشیم.
 • اكبر IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  3 0
  آخر اوني ميشه كه بايد بشه نترسيم.......
 • امید FR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  21 5
  نویسنده مطلب خیلی مهربونه. کلاهک هسته ای رو موشک بالستیک فقط 3 میلیون کشته؟؟؟؟؟؟؟ علاوه بر حداقل 5 میلیون کشته اولیه تا مدتها سئول مرکز عفونت و بیماری و فلاکت میشه. بمب هسته ای شوخی نیست.آمریکا و کره نداره.همه ازش میترسن. تا جائی که بشه آمریکا جلو جنگ رو میگیره.
 • بدون نام IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  24 15
  خیلی وقته هیجان در سطح جهانی نداشتیم یه جنگ بشه ببینیم کی به کیه ، دولتا چند چندن ؟ کی زور داره کی نداره خبرگذاری ها هم یه سودی ببرن این وسط گنا دارن
 • بدون نام IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  29 7
  کره تقریبا قابلیتی برای دفاع نداردو تجهیزاتش قدیمی و ناکارامد است. بلافاصله تمام موشکهایش بعد از پرتاب نابود میشود.
 • محمد IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  37 23
  این جهان باید یک قلدر داشته باشه اگر نباشه هرکی به هکی میشه
 • pandora FR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  9 3
  کره شمالی اگه یه موشک به طرف کره جنوبی ویاپایگاه های امریکاشلیک کنه اونوقت امریکاهم به وسیله یکی ازمخوفت ترین سلاح جهان به نام هارپ کره شمالی روازصحفه روزگارمحومیکنه ،یادرنهایت باشلیک یک موشک پیشرفته ازنوع اسکاد8 یاتریدننت خاک کره شمالی روتبدیل به جهنمی ازاتش میکند
 • یک مادر EU ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  10 7
  امریکاییهطا کمی کشته بدن بد نیست تا بفهمن مادرها در کشورهایی که اونا جنگ راه انداختن چی کشیدن و زور گفتن از طرف هر کی باشه چقدربرای طرف مقابل سخته
 • مادر EU ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  7 10
  امریکاییها کشته بدن بد نیست تا بدونن زور گفتن از طرف هر کی باشه چقدر زشته
 • بدون نام IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  3 10
  بابا همش سياه بازيه
 • قاسم IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  11 6
  به قیافه رهبر کره شمالی دقت کردید؟ هیکل ، آرایش مو ،قیافه ، سن و سال ، این آقا سلاح هسته ای را با پلی استیشن اشتباه گرفته . خدا به داد ملت بدبخت استعمار شده و استحمار شده و استثمار شده کره شمالی برسه . آمین
 • یه بنده خدا IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  8 1
  خدا نکنه عملی از طرفین این خصومت سر بزنه که خون از دماغ یک بچه یا انسان بیگناه بیاد.انشاالله
 • میلاد IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  11 3
  هرچیباشه موافق جنگ نیستیم ولی قدرت به اراده بستگی داره کره شمالی قدرتمندتره هرکشوری منافع خودشو درخطرببینه ساکت نمیشینه بجزچند کشوری که نوکرامریکاییان ونتیجه جنگم ازایران میخوان تا راه حلی براصلح پیش پابزاره ماداخل ایرانیم تمام دنیا ایرانیارو به همه چی قبول دارن وایران روکشوری استقلال یافته میدونن وتمام حرکاتش زیر زربینه ازطرف تمام مردم دنیا اگه اینطورنبودچند هزار شبکه ضدایران نمیبود بحرحال امریکا درهمه جاباخته اینجاهم میبازه چون جنگ دوکره نیس امریکا داره فضولیشو میکنه جنگ امریکا و کره شمالیه.
 • حسین جمالی زاده IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  13 3
  به رهبران دو کره باید تذکر داد که: هر جنگی تلخ و ناگوار است،حتی برای فاتحان... البته همچین بدم نمیاد آمریکا ی گوشمالی حسابی ببینه که فکرنکنه فقط خودش بلده تهدید کنه!!!
 • پارمیدا FR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  7 8
  اگه رهبردیوانه ی کره شمالی دست کاری احمقانه بزندانوقت امریکاهم میداندباادم دیوانه چه کند،امریکایک ابرقدرته وباکسی هم شوخی نداره اگه ببینه کسی مثل رهبرکودن کره شمالی قصدداره باسلاح اتمی به خاک خودش یامتحدانش حمله کنه شک نکنیدکه کره شمالی روازروی صحفه روزگارمحوونابودمیکنه
 • مهرداد EU ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  4 3
  رهبران کره شمالی می بایست به دستاوردهای چنین جنگی کاملا" توجه داشته باشند قطعا" اگر اهل تاریخ باشندسرگذشت هیتلر ،صدام دهه 80 ،90 و2001 را دوباره مطالعه کنند ، حمله به کره جنوبی حتی با تسلیحات اتمی ممکن است موجب نابودی کره جنوبی شود ولی شرکای کره جنوبی ،کره شمالی دیگری را تحمل نخواهند کرد ،شاید رهبر جوان کره شمالی می بایست چند سال دیگر تحمل کند تا در ائتلاف جهانی مبارزه با امپریالیسم و سرمایه داری بتواند نقش مهم تر و موثرتری ایفا کند ،ولی درحال حاضر با اوضاع اقتصاد جهانی وبحرانهائی که کشورهای حامی کره شمالی با آن درگیرند ،شلیک گلوله های آن کشور به کره جنوبی ،شلیک به خودشان است.
 • بدون نام IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  7 3
  وقتی بمب هسته ای دست یک دیکتاتور دیوانه می افته بیش ازین انتظاری نمیره
 • pandora FR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  5 8
  رهبربی تجربه وبی منطق کره شمالی اگرحماقت به خرج دهدوبه کره جنوبی ومنافع امریکاحتی یک حمله درسطح کوچک انجام دهدقطعامابعدازان ماچیزی به نام کره شمالی روبه روی گوگل مپ نخواهیم دید
 • بدون نام US ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  9 5
  بیچاره مردم کره شمالی!
 • mason ariay US ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
  7 7
  آخ چی می شه جنگ جهانی بشه دلمون از این همه روزهای تکراری پوکید
  • kolsomm IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
   0 0
   چون زندگیت تکراری شده جنگ جهانی دیگه اتفاق بیفته ؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
  4 8
  فاتحه آمريكا خوانده است .
 • محمد IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۹
  8 0
  وای اگر کره شمالی با بمب اتمی بترکونه کره جنوبی رو اونوقت کلی دختر جوون تو کشور ما دست ب خودکشی میزنن آخه نه اینکه کشته مرده فن کلابو کی پاپو این چرتو پرتان و عاشق پسرای عروسک نمای کره پس در نتیجه دست به دعا بشید جنگ نشه که ممکنه gf هاتون جزوشون باش.