فرماندار تهران در انتخابات سال 88 به شبهاتی درباره ریاست جمهوری دهم پاسخ داد.

حسین طلا در گفت و گوی تفصیلی با خبرآنلاین با اشاره به انتشار خبری که در آن ادعایی در خصوص نواری درباره تقلب در انتخابات مطرح شده بود گفت: چند روز پیش خبری منتشر شد که در آن ادعا شده نواری وجود دارد که به تقلب در انتخابات اشاره شده است؛ باید به صراحت بگویم این امکان وجود ندارد. من یک نمونه می گویم؛ مثلا شما اگر در خاطر داشته باشید کمیته ایکس یک جلسه 5 نفره بود که مطالبش فردای آن روز لو می رفت و کیهان فردا صبح محتویات جلسه کمیته ایکس را منتشر می کرد یعنی یک جلسه 5 نفره اطلاعاتش در دایره بود، چطور ممکن است صد هزار نفر تنها در تهران به کار گرفته شود و صدایش در نیاید و با یک صندوق هم نمی توان سرنوشت کشور را تغییر داد.
وی با اشاره به نتایج آرای ریاست جمهوری در سال 88 گفت: ما در انتخابات ریاست جمهوری تنها در تهران 4 میلیون و 200 هزار بود که از آرای ماخوذه 9 استان 97 هزار بیشتر بود. بعد قرار شد 10 درصد بازشماری کنیم نتیجه این بود که آقای میرحسین موسوی 248 رای پایین آمد، محسن رضایی 20 رای، احمدی نژاد 18 و کروبی 9 رای بالا رفته و این اشتباه هم سهوی است و تغییرات درحد نیم هزارم بود.
وی در توضیح اینکه راه بر تقلب در انتخابات بسته است اظهارداشت: وقتی صورت جلسه شعبه نوشته می شود از روی آن 5 فرم مخصوص دست نویس تهیه و همه عوامل امضا می کنند. یکی را در صندوق قرار می دهند و پلمپ می کنند یکی را به نظارت می دهند که با سیستم تجمیع خود جمع می کنند؛ یکی هم به رییس شعبه می دهند. چطور می شود در این فرایند دخل و تصرف کرد؟ لذا اصلا تخلف در انتخابات قابل انجام نیست، اگر اعداد باهم نخواند بررسی می کنند و دستنویسها را با هم چک می کنند. دلیل سلامت انتخابات هم این است که در دولت اصول گرایان دولت اصلاحات بالا می آید در دولت اصلاح طلبان هم اصول گرایان به قدرت میرسند. لذا اتهام تقلب ظلم بزرگی به نظام است.
حسین طلا افزود: در انتخابات چاپ تعرفه و جابجایی آن در حضور ناظر و مجری انجام می شود، پلمپ می شود و در هر کجا اینها باید باشند و تعرفه ها با مشخصات دقیق وارد انتخابات می شود و فرآیندهای اینها را نمی توان خدشه دار کرد و تقلب امکان ندارد. چه این که سرنوشت انتخابات با چند میلیون رای جابجا شود. به علاوه این که شعب در مدارس است و معلم ها از معتمدترین افراد جامعه هستند. و تجربه نشان داده که برای معلم ها کمترین احتمال خیانت را هم نمی توان متصور بود. اوج خلاف این است که کسی به جای مادرش رای دهد که با این هم برخورد می شود.
فرماندار تهران در سال 88 تاکید کرد: ما اگر از صبح تا شب روی این نکته تکیه کنیم و شفاف کنیم می توان فهمید که به رای مردم نمی شود خیانت کرد، واقعیت این است که آنقدر درگیر کار مدیریت می شویم فراموش می کنیم این شفاف سازی را انجام دهیم.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران اظهارداشت: نقطه ضعف سیستم انتخاباتی ما عدم اطلاع رسانی مناسب در خصوص فرآیند انتخابات است. من خود سعی کردم در چند برنامه این را توضیح بدهم اما این تلاشها کافی نیست. قبل از انتخابات در یکی از برنامه های صبحگاهی تلویزیونی تمام مدارک خود را برده بودم وقتی برنامه تمام شد مجری از من پرسید واقعا نمی خواهند تقلب کنند؟!! این نشان می دهد که ابهام ها تبدیل به باور شده بود. وقتی استنادها را آوردیم می گویند می دانیم اما بعد سیب زمینی و سهام عدالت را مطرح می کنند که به قبل از انتخابات برمیگردد. اینها شاید تطمیع باشد اما تقلب نیست. یا می گویند فلانی داماد فلان استان است نمی شود به او رای نداده باشند!
 مشروح گفت و گوی خبرآنلاین با حسین طلا رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران را [ایــنــجــا] بخوانید.

/2727

کد خبر 291271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
    4
    سلام من مطمئنم اگر این فرمول که میگویم انجام شود دیگر حتی یک در میلیون هم احتمال حتی اشتباه وجود ندارد 1- صندوق رای در محل حوزه اخذ رای در حضور مسئولین نظارت و اجرا و نمایندگان کاندیداها پلمپ شود و صورتجلسه پلمپ به امضای افراد فوق الذکر برسد 2- همین فرایند پس از بازگشایی صندوق انجام شود 3- برای صندوقهای سیار هم دقیقا همین موارد رعایت شود و مهمتر اینکه مگر ما چند کاندیداداریم نمایندگان آنها هم با صندوقهای سیار بروند 4- نمایندگان کاندیداها در ستاد انتخابات شهرها استانها و وزارت کشور حاضر باشند و تمامی صورتجلسه ها به امضای آنان هم برسد در اینصورت اگر یک رای اشتباه شد هر چی میخواین بگین